Stadion w Poznaniu i Wrocławiu. Systemy klimatyzacji firmy Daikin

2013-07-11 16:21
Systemy klimatyzacji firmy Daikin. Satdion we Wrocławiu
Autor: Daikin

Firma Daikin brała udział w realizacji kluczowych inwestycji na Euro 2012 - dostarczyła systemy klimatyzacji na stadiony w Poznaniu i Wrocławiu.

Stadion w Poznaniu. System wentylacji z chłodzeniem oraz system klimatyzacji trybun firmy Daikin

W przypadku rozbudowy stadionu miejskiego w Poznaniu zadanie postawione przed projektantami instalacji klimatyzacji obejmowało przygotowanie systemu wentylacji z chłodzeniem oraz klimatyzacji trybun stadionowych, pomieszczeń towarzyszących i serwerowni. System klimatyzacji został zaplanowany jako system zdecentralizowany, oparty na systemach freonowych VRV.

Systemy klimatyzacji firmy Daikin. Stadion w Poznaniu
Autor: Daikin

Dla potrzeb klimatyzacji trybun dostarczono 29 systemów VRV 3 generacji o wysokiej efektywności energetycznej, o łącznej mocy chłodniczej przekraczającej 1 MW. Efektywność energetyczna zainstalowanych na poznańskim stadionie układów VRV III high COP wynosi powyżej 4. Jednak nie tylko efektywność systemów przy pełnym obciążeniu była elementem kluczowym przy wyborze systemu chłodzenia. Obiekty takie jak stadiony charakteryzują się dużą zmiennością obciążeń cieplnych i to efektywność energetyczna przy częściowych obciążeniach decyduje o ekonomii i kosztach eksploatacyjnych zastosowanych rozwiązań. Systemy VRV spełniają w tym zakresie najwyższe normy osiągając współczynniki ESEER nawet do 6,7. Pełen komfort cieplny, utrzymanie wymaganej temperatury oraz jej równomierny rozkład realizowany jest przez 240 jednostki kasetonowe z nawiewem obwodowym. Dla potrzeb klimatyzacji pomieszczeń towarzyszących takich jak sale konferencyjne, pomieszczenia sędziów oraz serwerowni firma Daikin dostarczyła 27 układów split i Sky Air klasy Super Inverter, również z jednostkami wewnętrznymi kasetonowymi z nawiewem obwodowym. Układ wentylacji obsługiwany jest przez 7 central wentylacyjnych z chłodnicami wodnymi.

Zintegrowany, nadrzędny system sterowania komputerowego, Inteligentny Manager firmy Daikin, monitoruje i kontroluje pracę układów VRV, jednostek Split i Sky Air oraz agregatów wody lodowej. Inteligentny Manager umożliwia nie tylko centralne sterowanie systemami klimatyzacji i wentylacji, ale również indywidualne rozliczenie energii poszczególnych jednostek wewnętrznych, agregatów VRV i wody lodowej. Wszystkie te funkcje są realizowane zarówno z poziomu centralnego komputera zlokalizowanego bezpośrednio na obiekcie, jak i zdalnie poprzez internet.

Stadion miejski we Wrocławiu. Systemy chłodzenia

Firma Daikin realizowała system chłodzenia na stadionie miejskim we Wrocławiu. Centralny system przygotowania chłodu składa się z trzech agregatów wody lodowej chłodzonych powietrzem, typ EWADC16C_XS, o wysokiej efektywności energetycznej (ESEER > 4,2), w klasie A, dostarczających łącznie 4,8 MW mocy chłodniczej. Zapewnienie wieloletniego niezawodnego funkcjonowania systemu klimatyzacji było kluczowym wymaganiem inwestora. Każdy z zaproponowanych chillerów ma 2 niezależne obiegi chłodnicze, wyposażone w charakteryzujące się bardzo długą żywotnością jednośrubowe sprężarki. Firma Daikin dostarczyła agregaty wody lodowej. Agregaty wyposażone są w karty komunikacji BMS, w oparciu o protokół komunikacji LON oraz karty WEB dostępu internetowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej