Klimatyzator z funkcją grzania. Jak interpretować parametry klimatyzatorów podawane przez producentów

2012-05-30 13:21
Klimatyzacja energoszczędna? Chłodzenie i ogrzewanie w systemie klimatyzacji Free Multi
Autor: Panasonic Jednostka zewnętrzna (w środku) oraz jednostki wewnętrzne (od góry zgodnie z ruchem wskazówek zegara): dwie ścienne, kanałowa, podsufitowa, kasetonowa.

Klimatyzator z funkcją grzania działa na takiej samej zasadzie jak pompa ciepła. Klimatyzator z funkcją grzania ogrzeje mieszkanie nawet przy kilkunastostopniowym mrozie. Nie należy jednak traktować klimatyzatora jako podstawowego źródła grzania. Mimo, że zasada działania jest prosta, warto dokładnie przyjrzeć się parametrom tych urządzeń.

Klimatyzatory z funkcją grzania - które parametry są ważne

Najbardziej podstawowym parametrem jest moc chłodnicza. Przy klimatyzatorach z funkcją grzania ważne są też nominalne i maksymalne moce grzewcze. Istotne jest, aby zapytać producenta o wartość parametrów dla klimatu chłodnego (większość podaje wartości mocy dla klimatu umiarkowanego). Jest to o tyle ważne, że różne są temperatury obliczeniowe dla każdego z klimatu.

Klasa energetyczna klimatyzatora - to kolejny parametr podawany przez producentów. Tu trzeba pamiętać, że klasa energetyczna zależy od warunków pracy klimatyzatora. Na klasę energetyczną ma wpływ temperatura obliczeniowa, zapotrzebowanie na moc grzewczą, temaperatura równowagi, a także Tol - deklarowana przez producenta dolna granica pracy urządzenia.

Co jeszcze? Zakres modulacji mocy - im szerszy, tym mniejsza jest ilość strat/stopów klimatyzatora (np. w ustawieniach na noc), co przekłada się na wyższą sprawność energetyczną.

Poziom hałasu. Warto porównać poziom hałasu zarówno dla jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać jak ważny to jest parametr, szczególnie przy wyborze klimatyzacji do mieszkania.

Klimatyzator Panasonic - system Free Multi

Panasonic ma w ofercie system klimatyzacji Free Multi. Urządzenie zapewnia chłodzenie i ogrzewanie nawet 5 pomieszczeń, przy jednoczesnym ograniczeniu o 35 proc. zużycia energii. Rozwiązanie, które nie wymaga dużej powierzchni do instalacji, zostało opracowane z myślą o małych budynkach, takich jak obiekty komercyjne i domy jednorodzinne.

Osiągnięcie oszczędności zużywanej energii sięgających nawet 35 proc. jest wynikiem podłączenia jednostek zainstalowanych w poszczególnych pomieszczeniach do jednego, napędzającego je, urządzenia umieszczonego na zewnątrz budynku. W takiej konfiguracji system wykorzystuje mniej prądu niż w instalacji, w której każde urządzenie klimatyzacyjne ma swój oddzielny napęd.

System klimatyzacji Free Multi ma klasę energetyczną A, nocny i ekonomiczny tryb pracy.

Klimatyzator Panasonic Free Multi jest w stanie efektywnie działać przy temperaturach zewnętrznych sięgających -15 stopni Celsjusza w trybie grzania, lub -10 stopni dla trybu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej