Folia, która działa jak klimatyzacja domowa i to bez użycia prądu

2017-03-21 15:36
folia chłodząca
Autor: materiały prasowe Folia chłodząca budynek

Czy klimatyzacja domowa doczekała się poważnej konkurencji? Amerykańscy inżynierowie wynaleźli materiał, który zastosowany np. w formie folii dachowej, ma zdolność chłodzenia wnętrza budynku bez zużycia energii elektrycznej czy wody.

Folia dachowa zastąpi klimatyzację domową?

Materiał działający jak klimatyzacja domowa przy zerowym zużyciu energii elektrycznej opracował zespół inżynierów z Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Naukowcy myślą już o zastosowaniu folii w budownictwie, np. jako folii dachowej, która może schładzać pomieszczenia znajdujące się pod dachem, z powodzeniem zastępując klimatyzację domową. Dla zeroenergetycznej folii chłodzącej przewidywane jest już zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych czy komercyjnych, ale także w energetyce, przemyśle lotniczym czy rolnictwie. Nowe tworzywo mogłoby również poprawić wydajność i trwałość paneli fotowoltaicznych, które wyeksponowane na bezpośredne działanie promieni słonecznych mogą się przegrzewać, a ich zdolność przekształcania promieni słonecznych w energię elektryczną bywa utrudniona. Zastosowanie tego materiału na powierzchni paneli fotowoltaicznych może zwiększyć ich sprawność nawet o kilka procent.

Konkurencja klimatyzacji domowej. Budowa i zasada działania folii

Folia, o budowie szklano-polimerowej i mlecznej, transparentnej barwie, odbija promienie słoneczne, a wraz z nim ciepło w 96%. Ma zaledwie 50 mikrometrów grubości - dla porównania jest niewiele grubsza od aluminiowej folii kuchennej. Materiał wykorzystuje pasywne chłodzenie radiacyjne, w którym obiekty naturalnie wydzielają ciepło w postaci promieniowania podczerwonego, bez zużywania energii. W strukturze tworzywa wykorzystano szkło w formie mikrosferycznej, które zapobiega nagrzewaniu i zwiększa powierzchnię promieniowania. Od spodu dodano specjalną, srebrną powłokę w celu uzyskania maksymalnego współczynnika odbicia ciepła.
Materiał chłodzący jest lekki i bardzo elastyczny, będzie zatem łatwy w transporcie i montażu.

Inżynierowie podają, że zaledwie 10-20 m² folii zastosowanej na dachu będzie w stanie przyjemnie schłodzić latem średniej wielkości dom jednorodzinny. Czy nowa folia wyprze z rynku tradycyjną klimatyzację domową, tym bardziej że jej produkcja ma nie być droga?

Projekt badawczy zrealizowany był dzięki przyznaniu przez Departament Energetyki Agencji ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA-E) dotacji w wysokości 3 mln dolarów. Materiał został opisany w czasopiśmie Science.

folia chłodząca
Autor: www.colorado.edu Współautorzy wynalazku - folii chłodzącej - Zhai, Yaoguang Ma i Dongliang Zhao z Wydziału Mechaniki CU Boulder; Sabrina David z CU z Wydziału Nauk Przyrodniczych i Inżynierii, Runnan Lou z Ann i H.J. Smead z Wydziału Nauk Inżynieryjnych ds. Przestrzeni Kosmicznej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej