Klimatyzator przenośny BryzaCOOL

2007-05-29 18:14

Klimatyzator przenośny BryzaCOOL odbiera ciepło z otoczenia przez odparowanie wody (chłodzenie adiabatyczne - wyparne). Proces ten zachodzi najlepiej tam, gdzie powietrze jest suche lub średnio wilgotne i może wchłonąć rozpyloną przez wentylator (schładzacz) wodę. Wydmuchiwana przez klimatyzator przenośny "mgła wodna" po zetknięciu z gorącym powietrzem otoczenia zamienia się w parę kosztem temperatury powietrza w otoczeniu - powoduje to jego natychmiastowe schłodzenie.

Woda aby odparować potrzebuje ciepła z powietrza. Pobierając je obniża temperaturę otoczenia. Im powietrze suchsze, tym bardziej można obniżyć jego temperaturę. Gdyby do powietrza o temperaturze 30°C i wilgotności 45 % wprowadzić rozpyloną wodę, jego temperaturę można teoretycznie ochłodzić do temperatury 21oC, (gdy osiągnie pełne nasycenie wilgocią). To odparowywana z naszej skóry woda po wyjściu z basenu lub spod prysznica sprawia nam przyjemne uczucie chłodu. W Afryce gdzie wilgotność wynosi około 20% a temperatura 40oC po wyjściu z wody odczuwa się duży chłód. Dzieje się tak, ponieważ przy tego typu warunkach można schłodzić powietrze nawet o 18oC, a już różnica 7oC powoduje bardzo nieprzyjemne uczucie. Z kolei w klimacie tropikalnym, gdzie wilgotność powietrza jest zbliżona do 100% polewanie wodą nie daje efektu ponieważ powietrze jest bardzo nasycone wilgocią i woda nie odparowuje intensywnie. Pewną ulgę może zapewnić w tym przypadku nawiew powietrza. Trzeba tutaj dodatkowo zwrócić uwagę na fakt, że wymiana ciepła zależy nie tylko od różnicy temperatury, wilgotności powietrza otaczającego, ale także od współczynnika przejmowania ciepła, który z kolei zależy od prędkości powietrza. Im większa szybkość napływu powietrza na daną powierzchnię (na powierzchnię ciała ludzkiego) tym ilość ciepła oddanego jest większa.

Zalety klimatyzatora przenośnego  BryzaCOOL

 • Niedrogi
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Przyjazny dla środowiska
 • Efektywny przy niskiej wilgotności względnej
 • Niski poziom hałasu
 • Jednostki port-a-cool nie wymagają skomplikowanego montażu
 • Mobilny
Cool bryza
Autor: FLOP SYSTEM sp. z o.o.

Sposób doboru klimatyzatorów BryzaCOOL

Wielkość klimatyzatora przenośnego jest zależna od powierzchni obiektu, który ma być schłodzony, dlatego każdy z klimatyzatorów typu BryzaCOOL ma podaną wydajność chłodniczą w przeliczeniu na maksymalną powierzchnię (m2) pomieszczenia.

Klimatyzator - jak chłodnice ewaporacyjne działają

Wentylator przetłacza ciepłe powietrze przez odpowiedni wkład nasączony wodą i wydmuchuje je w kierunku klimatyzowanej przestrzeni. Rozpylone cząsteczki wody odparowując pobierają ciepło z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Wkład urządzenia jest wykonywany z pierwszej jakości papieru pakowego (siarczanowego) charakteryzującego się długotrwałością i wytrzymałością. Typowy wkład może być używane około 5 lat, a częstotliwość jego wymiany zależy od intensywności użytkowania, jak również czystości powietrza w obiekcie klimatyzowanym (ilości kurzu itp.)

Zastosowanie klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzatory  przenośne można stosować wszędzie tam gdzie praca tradycyjnego systemu klimatyzacji jest niepraktyczna czyli w obiektach półotwartych i dobrze wentylowanych wymagających szybkiego i często tymczasowego schładzania. Są doskonałe do klimatyzacji wydzielonych miejsc (przestrzeni) w dużych obiektach (np. hale widowiskowe), w których mogą tworzyć tak zwane "wyspy chłodu".

 • Hale sportowe, kluby fitness, korty tenisowe, odkryte pływalnie
 • Namioty wystawowe, halowe, bankietowe, biesiadne,piwne
 • Hale przemysłowe
 • Pomieszczenia inwentarskie
 • Przemysł motoryzacyjny, lotniczy
 • Magazyny

Dystrybutorem urządzeń jest firma Flop System Sp. z o.o.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej