Centrala oddymiania: ochrona przeciwpożarowa budynku

2011-02-25 15:14
Centrala oddymiania
Autor: D + H

Centrala sterująca procesem oddymiania pełni bardzo ważną rolę w systemie przeciwpożarowym budynku, to od jej sprawności zależy skuteczność odprowadzania szkodliwych gazów w trakcie pożaru.

Szybkie odprowadzenie toksycznych gazów, jakie mogą wytworzyć się w czasie pożaru, jest wyjątkowo istotne. Kłęby trującego dymu mogą bowiem nie tylko zagrozić zdrowiu osób znajdujących się w budynku, ale również, poprzez ograniczenie widoczności, utrudnić akcję ratunkową. Oddymianie ma szczególne znaczenie na klatkach schodowych, jako miejscach ewakuacji ludzi.

Centrala RZN 4503-T, firmy D+H stale monitoruje stan pracy całego systemu, a w przypadku pożaru natychmiast uruchamia klapy dymowe lub okna oddymiające.

Centrala RZN 4503-T została stworzona z myślą o niedużych pomieszczeniach, takich jak klatki schodowe czy wąskie przejścia. W związku z tym konieczne było zachowanie niewielkich wymiarów urządzenia, by nie powodowało ono utrudnień w ruchu, nawet w niezbyt szerokich korytarzach. Jednak nie przeszkodziło to konstruktorom z firmy D+H, wyposażyć jej we wszystko, czego można wymagać od nowoczesnej centralki. Jej otwierana, aluminiowa obudowa, przeznaczona do montażu natynkowego, wyposażona została w zintegrowany przycisk oddymiania oraz przyciski sterujące codzienną wentylacją. To innowacyjne połączenie przycisków i centrali oraz obecność diod sygnalizujących stan systemu sprawdza się przy recepcjach i na portierniach, gdzie wymagane są elementy funkcjonalne i jednocześnie estetyczne.
Wyjście centrali pozwala podłączyć napędy o sumarycznym natężeniu prądu do 3A, dzięki czemu, za jej pomocą można sterować otwieraniem i zamykaniem nawet kilku okien oddymiających bądź klap dymowych. Centrala może sterować jedną strefą oddymiania, istnieje możliwość montażu aż ośmiu przycisków oddymiania i 14 czujek pożarowych, które mogą być zdalnie resetowane z poziomu centrali.
RZN 4503-T ma w standardzie również komfortowe funkcje wentylacji. Wykonawca lub użytkownik może zaprogramować parametry codziennej wentylacji tak, żeby klapa lub okno otwierało się do przewietrzania na określony kąt oraz zamykało się automatycznie po określonym czasie. Ma to istotne znaczenie wszędzie tam, gdzie zastosowane są duże i ciężkie klapy dymowe. Otwieranie ich do codziennej wentylacji do maksymalnej pozycji pożarowej może grozić uszkodzeniem klapy, szczególnie podczas dużych wiatrów. 

Centrala oddymiania
Autor: D + H

Funkcjonalność centrali RZN 4503-T można rozszerzyć poprzez podłączenia modułów dodatkowych. Istnieje również możliwość przyłączenia do centralki czujek deszczu lub wiatru i deszczu, bez konieczności stosowania dodatkowych modułów przejściowych. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której nagła zmiana pogody nie spowoduje, że do budynku dostanie się niechciana woda, jeśli zapomnimy zamknąć okien.
Centrala to również zwiększone bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Możliwość podłączenia optycznych i akustycznych sygnalizacji zadziałania pozwala natychmiast powiadomić o zagrożeniu osoby znajdujące się w budynku oraz szybko podjąć akcję ratunkową i gaśniczą. Dzięki zastosowaniu działającego aż do 72 godzin akumulatora, RZN 4503-T jest niezależna od działania sieci elektrycznej. Daje to gwarancję, że nawet w przypadku braku zasilania, centralka zadziała tak jak powinna, zapewniając nam bezpieczeństwo bez względu na sytuację.
Dodatkowo, urządzenie to zostało wyposażone w szereg narzędzi diagnostycznych, ułatwiających szybkie wykrycie ewentualnej awarii, takich jak system monitorowania przewodów pod kątem występowania spięć i przerwań, czy też kontrola stanu naładowania akumulatora z ochroną przed nadmiernym jego rozładowaniem.
Zapewnienie szybkiego i niezawodnego odprowadzenia dymu z takich miejsc jak klatki schodowe czy korytarze, może mieć krytyczne znaczenie podczas akcji ewakuacyjnej budynku.

Dane techniczne centrali RZN 4503-T
zasilannie 230 V/50 Hz, 90 VA
wymagane akumulatory 1 szt. 12 V; typ 8
wyjście 24VDC, maksymalnie 3A
liczba linii ppoż 1
liczba grup wentylacji 1
rodzaj pracy monitorowanie:- alarm/wentylacja: - praca ciągła,- praca krótkotrwała
stopień ochrony IP30
zakres temp. od -50 do +55oC
wymiary (szer./wys./gł.) 156/235/82 mm
kolor ramy (dolna część) RAL 7035 (szary)
kolor pokrywy RAL 2011 (pomarańczowy)
masa 1,4 kg 
Certyfikat  CNBOP

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej