AWADUKT Thermo – gruntowy powietrzny wymiennik ciepła

2014-06-05 8:00
wymiennik ciepła
Autor: brak danych

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła AWADUKT Thermo firmy Rehau zimą wstępnie ogrzewa powietrze, latem zaś chłodzi, zapewniając bardziej efektywne i energooszczędne działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W nowym urządzeniu na uwagę zasługuje system filtrów oraz specjalna powłoka antybakteryjna wewnątrz instalacji, co zapewnia wysoką jakość powietrza doprowadzanego do budynku.

Jak działa gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GPWC) zimą

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła wykorzystuje temperaturę gruntu o wartości ok. 8°C (na głębokości ok. 1,5 m) do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem rur w gruncie. Powietrze to jest następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) i rozprowadzane w budynku instalacją wentylacyjną. Wymiennik ciepła w zimie może podnieść temperaturę doprowadzanego powietrza nawet o 22°C. Powietrze zasysane zimą do centrali wentylacyjno-rekuperacyjnej jest wstępnie ogrzewane, dzięki czemu mniejsze jest zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania powietrza do wymaganej temperatury w budynku.

Jak działa gruntowy powietrzny wymiennik ciepła latem

Zasada działania wymiennika ciepła latem jest analogiczna. W czasie upałów powietrze po przejściu przez wymiennik ciepła ochłodzi się do temperatury 16°C. Wyklucza to konieczność montażu systemu klimatyzacji. Ponadto wynikiem chłodzenia powietrza latem w gruntowym powietrznym wymienniku ciepła jest powstanie wody kondensacyjnej, czyli wykroplenia wilgoci zawartej w powietrzu. Obniżenie wilgotności powietrza latem poprawia jakość, powietrze w budynku nie jest odczuwalne jako parne i ciężkie.

gruntowy wymiennik ciepła
Autor: brak danych Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła - zasada działania

Wentylacja mechaniczna z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła AWADUKT Thermo działa efektywniej. GPWC AWADUKT Thermo to przeponowy wymiennik rurowy, w którym powietrze pełni funkcję medium, ale nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu powietrza z gruntem. Wyższa przewodność cieplna rur polipropylenowych systemu umożliwia optymalną wymianę ciepła między zasysanym powietrzem a gruntem, co przekłada się na efektywność energetyczną systemu.

Świeże i czyste powietrze w domu

Rury systemu AWADUKT Thermo pokryte są od wewnątrz warstwą antybakteryjną z dodatkiem srebra, która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów (właściwość potwierdzona testami Instytutu Fresenius w Niemczech w oparciu o ASTM Standard E2180). System zachowuje właściwości antybakteryjne przez cały okres eksploatacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej