Dylatacje posadzek. Rozwiązania systemowe dylatacji posadzek

2018-12-21 8:06
dylatacje posadzek
Autor: Getty Images Od zastosowanego systemu dylatacji zależy trwałość i właściwa praca poszczególnych elementów posadzki

Właściwie wykonany i dobrany system dylatacji posadzek - to od niego w dużej mierze zależy prawidłowa i bezawaryjna praca poszczególnych elementów posadzki w czasie użytkowania obiektu.

Dylatacje posadzek - jak wybierać?

Przy doborze odpowiedniego profilu dylatacyjnego posadzki powinno się uwzględniać następujące kryteria:

  • wielkość i intensywność obciążenia eksploatacyjnego i statycznego,
  • rodzaj pokrycia dylatowanej powierzchni,
  • szerokość szczeliny dylatacyjnej,
  • wysokość wbudowania profilu w konstrukcję (w przypadku mocowania przed wykonaniem robót posadzkarskich lub okładzinowych),
  • wymagania higieniczne i odporności chemicznej (zastosowanie specjalnych profili do szpitali, pomieszczeń związanych z żywnością lub związkami agresywnymi chemicznie).

Projektując dylatacje do 20 mm szerokości, można stosować profile dylatacyjne z systemowych rozwiązań.

Dylatacje posadzek - jastrych 

Do dylatowania podkładów jastrychowych, związanych i nie związanych z podłożem, można zastosować profil dylatacyjny DILEX-EP. Części boczne w kształcie litery L wykonane są z twardego tworzywa sztucznego i zaopatrzone w boczne poprzeczki, które zwiększają przyczepność do jastrychu. Jako element elastyczny zastosowano miękki polietylen, który łączy elementy kotwiące na górze i dole. Profil przenosi naprężenia ściskające, rozciągające i ścinające. Produkowany jest dla szczelin dylatacyjnych szerokości 10 mm w podkładzie jastrychowym grubości 30, 40 lub 50 mm.

profil dylatacyjny DILEX-EP
Autor: Schluter Profil dylatacyjny DILEX-EP z PVC

Dylatacje posadzek na cienkiej warstwie klejowej  

Do dylatowania posadzek układanych na cienkiej warstwie zaprawy klejowej możemy zastosować gotowy profil dylatacyjny. Jest on wykonywany z twardego tworzywa sztucznego stanowiącego element kotwiący i z elastycznego polietylenu stanowiącego element przenoszący naprężenia ściskające i rozciągające a także ruchy pionowe. Należy pamiętać, aby projektować dylatację warstwy wykończeniowej posadzki bezpośrednio nad dylatacją warstwy podkładowej. Profil produkowany jest dla szczelin dylatacyjnych szerokości 10 mm i grubości warstwy od 6 do 20 mm. Może być zastosowany w posadzkach na zewnątrz i wewnątrz, na których planowane jest niezbyt duże obciążenie mechaniczne, jak np. w sklepach z wózkami na zakupy. 

Dylatacje posadzek - oddziaływania chemiczne 

Przy doborze materiału profilu do dylatacji posadzek powinno się zwrócić uwagę na oddziaływanie substancji chemicznych. Mosiądz jest odporny na prawie wszystkie chemikalia stosowane w połączeniu z wykładzinami ceramicznymi. Natomiast aluminium jest wrażliwe na związki alkaliczne i nie powinno być stosowane w posadzkach narażonych na działanie tych związków.
Profile produkowane są dla szczelin dylatacyjnych szerokości 15 mm i grubości warstwy od 8 do 30 mm (mosiądz) lub od 8 do 12,5 mm (aluminium).

Dylatacje posadzek na grubej zaprawie cementowej

Do dylatowania posadzek układanych na grubej zaprawie cementowej można zastosować profil dylatacyjny w kształcie klina z bocznymi, ząbkowanymi powierzchniami wykonanymi z twardego PVC i połączonymi w części górnej miękkim PVC. Profil produkowany jest dla szczelin dylatacyjnych szerokości 8 mm i grubości warstwy 35, 50, 65 mm. Konstrukcja w kształcie klina umożliwia stosowanie tego profilu również w pracach renowacyjnych. Wciska się go w uprzednio przygotowaną szczelinę.

Przy projektowaniu szczelin dylatacyjnych szerszych od 20 mm można stosować profile dylatacyjne z systemowych rozwiązań. Do szczelin dylatacyjnych szerokości 30 mm w podłogach wykładanych płytkami lub kamieniem naturalnym, w posadzkach z jastrychu, lanego asfaltu lub powierzchni klinkierowych można zastosować typoszereg profili FV 35. Profile nośne wykonane są z mosiądzu lub aluminium. Elastyczna, wymienna wkładka z kauczuku naturalnego jest odporna na ścieranie, wpływy atmosferyczne i termiczne oraz na działanie olejów, kwasów i substancji bitumicznych. Można stosować ten profil zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, w posadzkach sporadycznie obciążonych ruchem kołowym. Profil powinien być mocowany bezpośrednio nad szczeliną dylatacyjną konstrukcji. Kątowniki nośne powinny być przymocowane do konstrukcji kołkami rozporowymi w odstępach około 35 cm.

Profil dylatacyjny
Autor: Migua Profili FV 35 - profil do dylatacji posadzek

Innym sposobem montażu elementu jest wykorzystanie strzemion nastawczych. Umożliwia to płynną regulację wysokości ramion, dzięki czemu łatwo korygować niedokładności wykonania konstrukcji. W przypadku konieczności zastosowania systemu w pomieszczeniach, w których wymagane jest utrzymanie wysokiej czystości (np. placówki medyczne) można zastąpić wkładkę standardową z podwójnym rowkiem wkładką gładką, która zapobiega gromadzeniu się brudu. Profile przystosowane są do zabudowy w warstwach grubości od 15 do 105 mm.

Boczne profile gwarantują dobrą ochronę krawędzi okładzin przed uszkodzeniem mechanicznym, natomiast wyjmowaną wkładkę elastyczną można wymienić w razie jej uszkodzenia. Na silnie obciążonych nawierzchniach można stosować system dylatacyjny FS 75. Profil wykonany jest z aluminium i wyposażony w uszczelki z syntetycznego kauczuku. Jego zaletami są:

  • bezszczelinowa powierzchnia ograniczająca jej zanieczyszczenie,
  • możliwość właściwego wypoziomowania poprzez wzajemne wsuwanie profili,
  • zastosowanie gumowych uszczelek zapobiega wychlapywaniu wody ze szczelin profilu.

Element powinien być przymocowany do konstrukcji za pomocą śrub co około 30 cm. Profile produkowane są dla szczelin szerokości 50 mm i głębokości zabudowy od 22 do 62 mm. System profili wytwarzany jest zarówno w wersji płaskiej, jak i kątowej stosowanej przy połączeniach posadzek ze ścianami konstrukcyjnymi.

Jeśli konieczne jest zastosowanie profili dylatacyjnych na powierzchniach wymagających pełnej szczelności (np. parkingi wielopoziomowe), można wykorzystać system profili FP 90. Podstawową ich zaletą jest całkowita wodoszczelność wykonanej dylatacji. Profil wykonany jest z aluminium i stali, natomiast element elastyczny z kauczuku syntetycznego. W razie zniszczenia wkładki gumowej istnieje możliwość jej wymiany bez konieczności demontowania całego profilu. Jednocześnie elementem wyposażenia może być specjalna osłona, która dodatkowo chroni element elastyczny przed zniszczeniem.

Przy projektowaniu dylatacji z zastosowaniem tego systemu trzeba pamiętać o odpowiednim połączeniu warstwy izolacyjnej posadzki z elementami profilu. Chociaż konstrukcja profilu jest wytrzymała na duże obciążenia mechaniczne, powinien być on jednak stosowany w miejscach, w których ruch samochodów odbywa się z niewielkimi prędkościami. Profile produkowane są dla szczelin szerokości 60 mm i głębokości zabudowy od 25 do 117 mm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej