Brodzik czy płytki, gdzie łatwiej utrzymać czystość?

2012-02-24 15:32
Higiena pod prysznicem
Autor: KALDEWEI Brodzik w płaszczyźnie podłogi KALDEWEI Superplan Plus wykonany ze stali emaliowanej grubości 3,5 mm

Podłoga w łazience, a szczególnie prysznic, to źródło wielu zarazków. Wilgoć i wysoka temperatura stwarzają idealne warunki dla rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Problemów z higieną można jednak uniknąć dzięki brodzikom wykonanym z łatwej do utrzymania czystości stali emaliowanej – mówią badania TÜV Rheinland.

W ostatnich latach szczególnie modne stały się w łazienkach powierzchnie prysznicowe zlicowane z podłogą. Takie rozwiązanie nie tylko ładnie wygląda, ale także gwarantuje komfort korzystania z natrysku, szczególnie osobom starszym. Płaską podłogę gwarantują, zarówno brodzik, jak i z płytki ceramiczne. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy brodzik posadzkowy z odpływem liniowym i płytkami rzeczywiście zapewnia użytkownikom najwyższy standard higieniczny?

Przeczytaj także: Nowe oblicze łazienki

Aby odpowiedzieć  na to pytanie, przeprowadzono badanie Pożywka dla bakterii TÜV Rheinland przy wsparciu FCSI - specjalistów z międzynarodowego związku doradców i projektantów branż hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej oraz pokrewnych. Niemiecki instytut TÜV Rheinland przeprowadził kompleksowe badania na temat wpływu materiału, z którego wykonana jest posadzka pod natryskiem na higienę panującą w łazience. Porównywano płaskie powierzchnie prysznica wykonane z płytek ceramicznych z natryskami, w których zastosowano brodziki licowane z powierzchnią podłogi, wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm.

Co wykazało badanie porównawcze posadzki z płytkami i brodzika?

W prysznicach wykonanych z płytek ceramicznych koncentracja zarazków na ich powierzchni była pięć razy większa, niż na powierzchni brodzika ze stali emaliowanej. Według TÜV Rheinland krytycznym miejscem wypłytkowanej podłogi prysznica są fugi. Są one szczególnie narażone na zainfekowanie bakteriami i grzybem. Gromadził się w nich brud oraz występowały wyraźne przebarwienia. Roztwór testowy zastosowany w badaniu tworzył na powierzchni fug wilgotne plamy, które schły bardzo powoli.

Wnioski z testu higienicznego TÜV Rheinland

  • Test TÜV dowodzi, że emaliowany brodzik prysznicowy w dużo mniejszym stopniu narażony jest na zanieczyszczenia niz fugi, jest bardziej higieniczny i łatwiejszy w utrzymaniu czystości.
  • Brud i bakterie nie mają możliwości wnikania w emaliowany brodzik ze stali, zwłaszcza pokryty emalią uszlachetnioną.
  • Ewentualne zabrudzenia na powierzchni jednorodnej są wyraźnie widoczne, przez co można je usunąć szybciej i sprawniej.
  • Pielęgnacja i czyszczenie brodzików ze stali emaliowanej są proste i przyjazne dla środowiska – wystarczą miękka ściereczka i ciepła woda.
  • Produkty łazienkowe wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm nie mają ostrych krawędzi czy załamań, w których mógłby się zbierać brud.
  • Bez przebarwień fug łazienka nie tylko wygląda czyściej, ale i jest czystsza.
  • Emalia stalowego brodzika jest wytrzymała, odporna na zarysowania i uderzenia, nie działają na nią kosmetyczne i medyczne dodatki kąpielowe, olejki, perfumy, lakier do paznokci czy farby do włosów.
  • Specjalne wykończenie przeciwpoślizgowe gwarantuje użytkownikom brodzika większe bezpieczeństwo pod prysznicem.

Najlepsze wyniki w teście higienicznym TÜV Rheinland uzyskały licowane z powierzchnią podłogi brodziki prysznicowe wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm. – Zanieczyszczenie zarazkami powierzchni ze stali emaliowanej jest pięciokrotnie niższe, niż w przypadku płytek ceramicznych – tak brzmi opinia TÜV Rheinland w podsumowaniu badania. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że powierzchnia emaliowana jest idealnie płaska i pozbawiona porów. Dzięki temu woda oraz brud spływają płynnie do syfonu i nie wnikają w powierzchnię materiału. Pozostałe zanieczyszczenia można usunąć przez przetarcie brodzika zwykłą szmatką. Jest to znacznie łatwiejsze, gdy dodatkowo zastosujemy brodzik z powierzchnią uszlachetnioną o niskiej przyczepności powierzchniowej. Specjalnie uszlachetniona powierzchnia jest tak gładka, że na brodziku prawie nie ma śladów po mydle czy szamponie.

Brak fug zapewnia trwałość i higienę

W badaniu zwrócono uwagę, że w prysznicu o wymiarach 100 x 100 cm długość fugi przy zastosowaniu mozaiki na podłodze może wynieść nawet 80 m. Taka sama powierzchnia brodzika ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm wymaga 4 m fugi, przy czym przeważająca jej większość znajduje się poza powierzchnią bezpośrednio narażoną na działanie wody, a więc nie ma szans na to, żeby zagnieździły się w niej wilgoć, bakterie, pleśnie i grzyby. A właśnie takie zawilgocone obszary są idealną pożywką dla grzybów i bakterii.
Również testy czyszczenia były dla posadzek wyłożonych płytkami ceramicznymi mniej korzystne. Brud i zanieczyszczenia łatwo wnikały w ich powierzchnie, sprawiały przy tym problemy przy próbach usunięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej