Największa farma fotowoltaiczna w Polsce! Zwartowo zajmuje 300 hektarów

2024-06-24 13:02
Farma fotowoltaiczna w Zwartowie
Autor: GOLDBECK SOLAR, https://goldbecksolar.com/pl/solarpark-zwartowo_connected_to_the_grid/

Farma fotowoltaiczna w Zwartowie to obecnie największa uruchomiona farma fotowoltaiczna w Polsce i największa w Europie Środkowo-Wschodniej. Została wybudowana przez polską spółkę Respect Energy we współpracy z niemieckim koncernem Goldbeck Solar. Inwestorem jest spółka celowa SPV Stigma Sp z.o.o.

Spis treści

  1. Lokalizacja
  2. Parametry techniczne
  3. Historyczne znaleziska
  4. Druga faza inwestycji
Rozmowy Muratora BUDMA 2024 z przedstawicielami Blachy Pruszyński

Lokalizacja

Farma fotowoltaiczna znajduje się w woj. Pomorskim w miejscowości Zwartowo na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim. Farma ma powierzchnię 300 ha (3 km²), która odpowiada 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Instalacja fotowoltaiczna w Zwartowie może utrzymywać biologiczną aktywność regionu. Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji pozwala np. na wypas owiec i gęsi, a także na budowę pasieki.

Parametry techniczne

Pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej w Zwartowie został zakończony pod koniec września 2022 roku. Moc farmy fotowoltaicznej wynosi 204 MWp (czyli wytwarza ok. 75 GW/rok). Przyczynia się do redukcji emisji CO2 o 162 400 t/rok. Jak dotąd jest największą w Polsce, ale pojawiły się już kolejne projekty i realizacje oczekujące na przyłączenie, które mogą przejąć to pierwsze miejsce.

Do budowy farmy użyto ok. 378 tysięcy modułów fotowoltaicznych o mocy 535–540 W każdy. Ponadto 32 stacje MVPS (falowniki centralne) zapewniają najwyższą gęstość mocy w konstrukcji plug and play oraz niezawodny, najbardziej zaawansowany technologicznie i certyfikowany sprzęt do konwersji energii w każdych warunkach klimatycznych. Całość łączy ok. 1,5 tys. km różnych przewodów elektrycznych. Linia przyłączeniowa dla tego projektu – ponad 30 kilometrowa linia pod ziemią – wymagała m.in odwiertu pod lasem, a jej trasa prowadziła przez 3 gminy.

Przeczytaj także:

Historyczne znaleziska

Ciekawostką jest to, że podczas prac znaleziono artefakty historyczne datowane na III wiek p.n.e. Łącznie wydobyto i zabezpieczono ok. 930 cennych znalezisk, m.in. grobowiec czy młyn gorzelni. Natrafiono również na głazy narzutowe z epoki lodowcowej, których część została wydobyta, aby możliwe było poprawne osadzenie konstrukcji.

Druga faza inwestycji

Planowana druga faza inwestycji zwiększy moc elektrowni aż do 290 MWp. Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne zainstalowane w Zwartowie docelowo wystarczy do zasilenia ok. 150 tys. gospodarstw domowych – pozwoliłoby to na zaspokojenie zapotrzebowania na energię mieszkańców miasta o wielkości Gdańska.

W perspektywie 2050 r. farma PV w Zwartowie ograniczy emisję CO2 o 5 mln t/rok. W chwili obecnej to największa inwestycja fotowoltaiczna w Polsce oraz w tej części Europy.

Farma Zwartowo była jedną z pięciu nagrodzonych zielonych inwestycji w 2023 roku w ramach konkursu „Ranking Zielonych Inicjatyw” – prestiżowego przeglądu najciekawszych, najbardziej pomysłowych i efektywnych przedsięwzięć oraz inwestycji służących ograniczeniu wpływu działalności gospodarczej na środowisko i klimat.

Lokalizacja: Zwartowo, gmina Choczewo, woj. pomorskie

Realizacja: 2021–2022

Powierzchnia terenu: 300 ha

Moc: 204 MW (docelowo 290 MW)

Właściciel: Respect Energy

Projekt: GOLDBECK SOLAR, Respect Energy

Inwestor: SPV Stigma sp z o.o.

Generalny wykonawca: GOLDBECK SOLAR

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej