Fotowoltaika a oszczędzanie energii. Pięć sposobów, które znacząco obniżą rachunki za prąd 2023

2023-02-28 16:06
Fotowoltaika a oszczędzanie energii
Autor: Getty Images Fotowoltaika a oszczędzanie energii - autokonsumpcja sposobem na niższe rachunki za prąd

Opłaty za energię elektryczną są jednym z głównych wydatków jakie aktualnie ponoszą gospodarstwa domowe. Według Urzędu Regulacji Energetyki cena energii na rynku w IV kwartale 2022 roku wyniosła ponad 532 zł/MWh (rok wcześniej było to ponad 186 zł/MWh). Nie ma się co dziwić, że wiele osób zastanawia się w jaki sposób zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Coraz więcej gospodarstw stawia na autokonsumpcję.

Spis treści

  1. Mamy coraz więcej energii z fotowoltaiki
  2. Fotowoltaika - pięć sposobów obniżenie rachunków za prąd
  3. Fotowoltaika w 2023 - nowe zasady rozliczania

Mamy coraz więcej energii z fotowoltaiki

U progu 2023 roku ceny energii i mediów w Polsce nadal pozostają wysokie. Według danych Rankomatu roczny rachunek gospodarstwa domowego za prąd wynosi od 1505 do nawet 1793 zł w zależności od regionu (przy zużyciu 2 tys. kWh). Krajowy konsument płaci w dużej mierze za drogą energię ze źródeł nieodnawialnych.

Dlatego też coraz więcej Polaków interesuje się alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii, m.in. za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Jak wylicza Rynek Elektryczny, pod koniec listopada 2022 roku zainstalowana moc fotowoltaiki wyniosła prawie 12 GW, z czego za ok. 9 GW odpowiadały instalacje prosumenckie. Pod koniec 2022 r. takich instalacji było już 1,1 mln.

Fotowoltaika - pięć sposobów obniżenie rachunków za prąd

Z każdym rokiem Polacy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii, z których szczególnie upodobali sobie fotowoltaikę. Eksperci zalecają, by produkowaną energię zużywać na bieżąco, co przysłuży się i naszym portfelom i krajowemu systemowi elektroenergetycznemu.

Poniżej wskazówki jak dzięki autokonsumpcji  możemy odciążyć domowy budżet:

  • Jeśli posiadasz tylko pompę ciepła, rozważ jej uzupełnienie o instalację fotowoltaiczną

Praca sprężarki (obecnej w typowej pompie ciepła) również czerpie prąd, dlatego warto produkować go samemu, a nie pobierać z sieci. Typowa pompa ciepła dostępna na polskim rynku, aby dostarczyć 3,5-5,5 kWh energii cieplnej, musi zużyć ok. 1 kWh energii elektrycznej. Średnia cena 1 kilowatogodziny (kWh) w 2023 wynosi 0,94 - 1,03 zł, zatem bez instalacji FV, przy średnim zużyciu 2 tys. kWh, rocznie zapłacilibyśmy za nią 1880-2060 zł.

  • Magazynuj energię elektryczną

Zastanów się nad zakupem akumulatora do paneli słonecznych. Pozwala on magazynować wytworzoną energię i korzystać z prądu w momencie, kiedy panele nie działają. W przypadku tradycyjnego modelu, gdzie odsyłamy nadwyżki do sieci, operator każdorazowo zatrzymuje dla siebie 20% z niej. Pozostałe 80% i tak musimy odkupić. Więcej piszemy w artykule: Magazyny energii, czyli efektywne wykorzystanie energii odnawialnej

  • Z najbardziej energochłonnych sprzętów AGD korzystaj w godzinach niskiego poboru energii

Nawet jednorazowe włączenie urządzenia to znaczne zużycie prądu: 1 cykl pracy zmywarki zużywa 0,7-1,7 kWh, 1 cykl pracy pralki zużywa 0,3-1,8 kWh, 30 minut pracy piekarnika z pełną mocą zużywa 0,8-1,4 kWh. Rankomat podaje, że zgodnie z obecnymi cenami energii płyta indukcyjna kosztuje nas rocznie ok. 516 zł, piekarnik – 343 zł, a lodówka – 186 zł. Dlatego warto planować włączanie najbardziej energochłonnych AGD w godzinach, kiedy świeci słońce, gdy możemy wykorzystać własną energię. Wiele nowszych urządzeń ma też funkcję opóźnienia w czasie np. prania lub innego, zdalnego programowania działań.

  • Rozważ zmniejszenie temperatury grzejników i zakup termostatu

Według wyliczeń naukowców obniżając temperaturę w domu już o jeden stopień jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet ponad 3,3 tys. zł rocznie. 20°C to optymalna temperatura w salonie czy sypialni, w kuchni spokojnie wystarczy nam 16-19 °C.

  • Zamień gaz na prąd tam, gdzie to możliwe

Wykorzystuj optymalnie te zasoby, które już masz, np. wymieniając urządzenia gazowe na wykorzystujące prąd, także w kontekście podgrzewania wody. Przykładowo, ogrzanie wody na pięciominutowy prysznic zużywa ok. 1,02 kWh energii elektrycznej, za którą zapłacimy średnio 69 gr. Jeśli będziemy brali prysznic codziennie, w skali roku daje nam to 251,85 zł, których de facto nie płacimy, bo energię dostarcza nam własna instalacja.

Powyższe przykłady to sprawdzone sposoby na zmniejszanie poboru energii, co niesie korzyści nie tylko dla portfela prosumenta. W czasach kryzysu ważne jest też odciążanie sieci w godzinach szczytu. Taka postawa wspiera funkcjonowanie systemu energetycznego kraju, konsumenci wpływają na utrzymanie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw prądu w całej Polsce.

Co więcej, przy zmniejszonym poborze energii nie jest konieczne angażowanie wszystkich jednostek wytwórczych (także tych nieefektywnych, mało ekologicznych). Przyczyniamy się w ten sposób do redukcji emisji CO2 przez krajową energetykę.

Fotowoltaika w 2023 - nowe zasady rozliczania

Trzeba pamiętać, że w ostatnim roku zmienił się model rozliczania nowych prosumentów (zmiana z net meteringu na net billing). W pierwszym przypadku posiadacz instalacji mógł rozliczyć nadwyżkę energii wprowadzonej do sieci z energią pobieraną z sieci w cyklu rocznym. W drugim, nowym systemie rozlicza z kolei nadwyżki energii w sposób rynkowy, sprzedaje je operatorom i może ponownie zakupić ją później, np. w okresie, gdy jego instalacja nie produkuje wystarczająco dużo prądu.

Od 1 kwietnia 2022 roku nadwyżki energii produkowanej przez fotowoltaikę sprzedawane są do sieci operatora, z którym prosument podpisał umowę. W razie potrzeby mogą one zostać odkupione – tłumaczy Paweł Biernatowski, General Manager z firmy Woltair Polska, specjalizującej się w sprzedaży fotowoltaiki i pomp ciepła. – Niestety cena sprzedaży jest zazwyczaj niższa niż koszt kupna. Dlatego najbardziej opłaca się przemyślana autokonsumpcja, czyli bieżące zużywanie energii, produkowanej przez instalację. Aby ograniczyć jej pobór, można odciążać sieć w określonych godzinach, zwykle południowych lub wieczornych.

Do rozsądnego korzystania z prądu zachęca również krajowy operator systemu przesyłowego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Każdej doby firma informuje o tzw. godzinach szczytu, w których powinniśmy szczególnie odciążyć sieć.

Źródło: Woltair Polska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej