Farma fotowoltaiczna w Brudzewie otrzymała koncesję. To największa farma słoneczna w Polsce

2021-11-16 11:09
Farma fotowoltaiczna w Brudzewie
Autor: mat. prasowe Farma fotowoltaiczna w Brudzewie o mocy 70 MW

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w woj. wielkopolskim jest do tej pory największą ukończoną farmą słoneczną w Polsce. W niecałe 180 dni konsorcjum eSoleo i PAK SERWIS zamontowało 155 000 modułów PV o łącznej mocy 70 MW. 10 listopada oddział URE w Poznaniu poinformował na Twitterze o wydaniu koncesji dla największej farmy fotowoltaicznej w Polsce.

Farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew, to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce. Jeszcze większa elektrownia fotowoltaiczna budowana jest w Zwartowie (moc 203 MW). Ma być to nie tylko największa farma fotowoltaiczna w Polsce, ale też największa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Planuje się również rozszerzenie kompleksu do mocy 390 MW. Pierwszy etap inwestycji ma zostać zakończony w pierwszym kwartale 2022 roku.

Farma fotowoltaiczna na terenach pogórniczych

Na należącej do grupy ZE PAK farmie fotowoltaicznej w Brudzewie o docelowej mocy 70 MW, inwestycji na terenach zdegradowanych w wyniku działalności kopalni odkrywkowej, zakończył się montaż 155 000 modułów fotowoltaicznych. Powierzchnia netto terenu przeznaczona pod inwestycję to 100,7 ha. Wykonawca tej inwestycji – konsorcjum eSoleo i PAK Serwis, związanych z holdingiem biznesowym Zygmunta Solorza – potrzebował na to 180 dni.

Budowę farmy fotowoltaicznej w Brudzewie finansowało konsorcjum Banku Pekao, banku PKO BP oraz mBanku. Wartość inwestycji szacowana jest na 188,9 mln zł

Szacuje się, że wolumen farmy słonecznej w Brudzewie w pierwszym roku działalności wyniesie blisko 70 MW. Energia sprzedawana będzie po stałej cenie indeksowanej począwszy od 2023 roku o roczny wskaźnik inflacji. W skali 15 lat może to być łącznie blisko 300 mln zł. Prowadzona inwestycja wpisuje się w strategię grupy ZE PAK, która zakłada odejście od węgla brunatnego do 2030 roku.

Obszar inwestycji stanowi zrekultywowany teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego, gdzie jeszcze w lutym 2021 wydobyta została jego ostatnia tona. Na terenach pogórniczych realizowane mają być natomiast kolejne projekty związane z OZE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej