Farma fotowoltaiczna w Brudzewie otrzymała koncesję. To największa farma słoneczna w Polsce

2021-11-16 11:09
Farma fotowoltaiczna w Brudzewie
Autor: mat. prasowe Farma fotowoltaiczna w Brudzewie o mocy 70 MW

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w woj. wielkopolskim jest do tej pory największą ukończoną farmą słoneczną w Polsce. W niecałe 180 dni konsorcjum eSoleo i PAK SERWIS zamontowało 155 000 modułów PV o łącznej mocy 70 MW. 10 listopada oddział URE w Poznaniu poinformował na Twitterze o wydaniu koncesji dla największej farmy fotowoltaicznej w Polsce.

Farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew, to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce. Jeszcze większa elektrownia fotowoltaiczna budowana jest w Zwartowie (moc 203 MW). Ma być to nie tylko największa farma fotowoltaiczna w Polsce, ale też największa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Planuje się również rozszerzenie kompleksu do mocy 390 MW. Pierwszy etap inwestycji ma zostać zakończony w pierwszym kwartale 2022 roku.

Farma fotowoltaiczna na terenach pogórniczych

Na należącej do grupy ZE PAK farmie fotowoltaicznej w Brudzewie o docelowej mocy 70 MW, inwestycji na terenach zdegradowanych w wyniku działalności kopalni odkrywkowej, zakończył się montaż 155 000 modułów fotowoltaicznych. Powierzchnia netto terenu przeznaczona pod inwestycję to 100,7 ha. Wykonawca tej inwestycji – konsorcjum eSoleo i PAK Serwis, związanych z holdingiem biznesowym Zygmunta Solorza – potrzebował na to 180 dni.

Budowę farmy fotowoltaicznej w Brudzewie finansowało konsorcjum Banku Pekao, banku PKO BP oraz mBanku. Wartość inwestycji szacowana jest na 188,9 mln zł

Szacuje się, że wolumen farmy słonecznej w Brudzewie w pierwszym roku działalności wyniesie blisko 70 MW. Energia sprzedawana będzie po stałej cenie indeksowanej począwszy od 2023 roku o roczny wskaźnik inflacji. W skali 15 lat może to być łącznie blisko 300 mln zł. Prowadzona inwestycja wpisuje się w strategię grupy ZE PAK, która zakłada odejście od węgla brunatnego do 2030 roku.

Obszar inwestycji stanowi zrekultywowany teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego, gdzie jeszcze w lutym 2021 wydobyta została jego ostatnia tona. Na terenach pogórniczych realizowane mają być natomiast kolejne projekty związane z OZE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej