Zmiany w nowych warunkach technicznych dotyczące drzwi zewnętrznych

2014-04-16 12:44
prezes hormann Krzysztof Horala
Autor: Hörmann Polska Krzysztof Horała, Prezes Zarządu Hörmann Polska sp. z o.o., producenta bram, drzwi i napędów

Nowe warunki techniczne wprowadzają nowe wymagania izolacyjności cieplnej dla przegród, podłóg na gruncie, okien, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, a także przewodów w instalacjach centralnego ogrzewania, c.w.u., instalacji chlodzącej. Zmiany dotyczące drzwi zewnętrznych komentuje Krzysztof Horała, prezes zarządu firmy Hörmann Polska.

Według nowych warunków technicznych, jakim od stycznia tego roku powinny odpowiadać budynki, minimalny współczynnik przenikania ciepła dla całych zamontowanych drzwi zewnętrznych nie może być wyższy niż 1,7 W/(m2K). Drzwi o takich parametrach jednak tylko w pewnym stopniu zmniejszą ilość energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło w domu. Dlatego, dla poprawienia efektywności energetycznej całego budynku warto zastosować drzwi o izolacyjności lepszej niż ta minimalna wymagana przez obowiązujące rozporządzenie. Tę świadomość ma też ustawodawca, który przewidział, że w ciągu najbliższych kilku lat przepisy te zostaną zaostrzone. W 2017 roku dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych wynosił będzie 1,5 W/(m2K), a w 2021 roku – 1,3 W/(m2K). To moim zdaniem bardzo dobry kierunek. Obecne rozporządzenie zdaje się być kompromisem między dążeniem do realizacji wysokich standardów ekologicznych w budownictwie a oczekiwaniami i przyzwyczajeniami inwestorów, którzy dopiero uczą się myśleć długofalowo. Ale coraz częściej przekonują się, że większy wydatek poniesiony na drzwi o lepszym parametrach izolacyjnych szybko się zwróci, a w perspektywie przyniesie zysk – oszczędność na kosztach ogrzewania.

Sprawdź drzwi zewnętrzne Hörmanna spełniające nowe wymagania warunków technicznych

Na nic jednak zdadzą się drzwi o najlepszych nawet parametrach cieplnych, jeśli będą one niewłaściwie zamontowane. Podczas montażu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na izolację pod progiem, żeby warstwy betonu na zewnątrz i wewnątrz były właściwie rozdzielone. Pod progiem musi zostać umieszczona specjalna konstrukcja o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Oczywiście zachowane też muszą zostać ogólne zasady montażu drzwi. Należy więc pamiętać, że płaszczyzna montażowa musi być zgodna z płaszczyzną izolacji, a przestrzeń między otworem a drzwiami należy uszczelnić taśmą rozprężną.

Istotne jest również właściwe usytuowanie drzwi w bryle budynku. Usytuowanie drzwi w bryle domu wynika z ogólnych zasad stawiania budynków i wiąże się z dążeniem do osiągnięcia – zgodnie z wymaganiami dyrektywy UE - jak najwyższej efektywności energetycznej. Aby była ona jak najlepsza, południowe strony domów muszą mieć duże przeszklenia, które pozwalają akumulować ciepło z energii słonecznej. Logiczną tego konsekwencją jest usytuowanie drzwi wejściowych od strony północy, a więc tam, gdzie najbardziej narażone są one na straty ciepła i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego drzwi wejściowe w nowoczesnym domu powinny posiadać jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Ten minimalny, który obowiązuje od stycznia uważam jeszcze za wysoki.

Na szczęście coraz więcej producentów przygotowanych jest na coraz bardziej restrykcyjne przepisy. Na rynku znajdują się już masowo produkowane drzwi w umiarkowanych cenach (poniżej 3 tysięcy złotych) o współczynniku U nawet 1,2 W/(m2K). Niestety znajduje się też na nim sporo drzwi, których współczynnik przenikania ciepła przekracza 1,7 W/(m2K). Kupowanie takich drzwi absolutnie nie ma sensu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej