Żaluzje fasadowe podtynkowe. Zalety systemu podtynkowego SOLIDBOX firmy ANWIS

2020-09-14 9:20 Materiał sponsorowany
żaluzje fasadowe podtynkowe anwis
Autor: Anwis Żaluzja fasadowa SOLIDBOX została zaprojektowana przez firmę ANWIS, firmę z wieloletnim doświadczeniem w branży. SOLIDBOX jest rozwiązaniem systemowym, z prostym procesem projektowym i wykonawczym. Ma także wzornictwo dopasowane do aktualnych rynkowych trendów.

Żaluzje fasadowe podtynkowe to nowoczesne osłony montowane na elewacji budynku. Mają konstrukcję, zapewniającą możliwość zabudowania skrzynki oraz prowadnic pod zewnętrzną warstwą ocieplenia budynku, np. styropianu. Jedną z zalet żaluzji fasadowych jest możliwość swobodnego regulowania ilości wpadającego do wnętrza światła.

Zalety żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe zwijane można podnosić i opuszczać, a także zmieniać kąt nachylenia lameli, co pozwala na regulowanie nie tylko dostępu światła do wnętrza obiektu poprzez wybór odpowiedniego stopnia zacienienia, ale także dopływu ciepła.

W przypadku montażu równoległego do fasady, żaluzje fasadowe działają jak dodatkowy izolator, który wpływa na odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniach – wspomaga pracę klimatyzacji w lecie oraz obniża koszty ogrzewania zimą. Między powierzchnią osłony a szybą powstaje tzw. poduszka termiczna, czyli masa powietrza, która spowalnia wymianę ciepła.

Zalety żaluzji fasadowych:

  • redukują ilość energii (tzw. ciepła słonecznego) przedostającej się przez przeszklenia do środka pomieszczenia,
  • powstrzymując większość promieni bezpośrednio wpadających do wnętrza, pomagają w zachowaniu stałej, komfortowej temperatury,
  • zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzaniem, a ich wyposażenie przed blaknięciem,
  • stwarzają korzystne warunki optyczne (chronią przed tzw. oślepieniem),
  • ograniczają lub wykluczają konieczność pracy urządzeń klimatyzacyjnych, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Żaluzje fasadowe podtynkowe - system SOLIDBOX

Żaluzje fasadowe podtynkowe mają wszystkie zalety żaluzji fasadowych, a dodatkowo możliwość zabudowania kasety oraz prowadnic pod zewnętrzną warstwą ocieplenia budynku. Elementem widocznym w świetle szyby są wyłącznie ruchome lamele, które po podniesieniu „chowają się” pod elewacją.

żaluzje fasadowe podtynkowe anwis
Autor: Anwis Szeroka gama dostępnych osłon, ciekawe kształty lameli oraz wybór kolorów produktów zapewniają estetyczny wygląd elewacji, a możliwość wyboru napędu i zastosowania automatyki pogodowej dodatkowo zwiększają funkcjonalność systemu.

Kaseta żaluzji fasadowej SOLIDBOX może mieć własną warstwę izolacji (polistyren ekstrudowany o grubości 15, 20 lub 35 mm), która zapobiega tworzeniu się mostków termicznych w miejscu styku pokrywy tylnej ze ścianą. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć prac związanych z przeróbką nadproża. Przednia część kasety ma specjalnie wyprofilowany nośnik tynku, który umożliwia schowanie kasety pod warstwą ocieplenia. Pokrywę czołową można łatwo zdemontować, co zapewnia wygodny dostęp do elementów konstrukcyjnych podczas montażu. 

Montaż żaluzji fasadowych podtynkowych

Głównym elementem nośnym żaluzji podtynkowej SOLIDBOX jest profil aluminiowy, wykonany metodą wytłaczania. Umożliwia zamocowanie kasety (do czoła lub górnej części nadproża) za pomocą kołków. W górnej części profilu nośnego znajdują się również dedykowane miejsca montażowe, które pozwalają na instalację kasety za pomocą kotew. Oba typy montażu gwarantują stabilność połączenia kasety z nadprożem i mogą być stosowane zamiennie – zależnie od rodzaju nadproża.

W systemie żaluzji fasadowych SOLIDBOX dostępne są trzy wysokości kaset: 220, 270 oraz 320 mm. Zamocowane w kasecie uchwyty rynny górnej oraz uchwyty wypierające pokrywę czołową (ułatwiają wykonywanie prac wykończeniowych w obrębie kasety), montowane są przy użyciu nakrętek młotkowych. Nakrętki mają specjalną komorę w profilu nośnym. Pozwala to na łatwą zmianę ich położenia, a tym samym instalację uchwytów bez konfliktu z mechanizmami znajdującymi się w rynnie górnej, takimi jak: łożyska czy napęd elektryczny. Uchwyty rynny górnej są automatyczne, dzięki czemu zapewniają łatwą i sprawną instalację żaluzji w kasecie.

ISTOTNY PRAWIDŁOWY MONTAŻ

W przypadku montażu podtynkowego istotną kwestią jest właściwe ocieplenie nadproża, co zapewnia odpowiednią izolację cieplną i eliminuje mostki termiczne w obrębie nadproża. Jest to szczególnie istotne w przypadku budownictwa nisko- i zeroenergetycznego. Trzeba pamiętać, że rolety nie montuje się bezpośrednio do warstwy izolacyjnej, a to dość często popełniany błąd. Niedopuszczalne jest pozostawienie rolety z nieprzykręconą skrzynką lub przymocowanie jej wyłącznie do prowadnic. Skrzynka roletowa musi być zamontowana do konstrukcji budynku.

Żaluzja fasadowa podtynkowa SOLIDBOX ma dwa rozmiary prowadnic (27,5 x 95 mm, 27,5 x 110 mm) oraz dystans modułowy prowadnicy o wymiarze 20 mm. Rozwiązanie to zapewnia elastyczność na etapie projektowania oraz doboru produktu do konstrukcji budynku. W prowadnicach bocznych żaluzji SOLIDBOX instalowany jest insert (wykonany z elastycznego tworzywa), który można w łatwy sposób zamontować i zdemontować. Jego budowa zapewnia płynne prowadzenie pakietu żaluzji. Dodatkową stabilizację lamel zapewniają aluminiowe prowadniki, które zwiększają odporność żaluzji na mocne napory wiatru. Ponadto, silnik żaluzji SOLIDBOX ma ustawione krańcowe położenie żaluzji. Umożliwia to szybkie sprawdzenie poprawności działania produktu, po wykonaniu prac montażowych.

żaluzje fasadowe podtynkowe anwis
Autor: Anwis Żaluzje fasadowe SOLIDBOX dostępne są z lamelami w kształcie litery „C” lub „Z”

Rodzaje żaluzji podtynkowych SOLIDBOX

Żaluzja fasadowa SOLIDBOX została zaprojektowana przez firmę ANWIS, firmę z wieloletnim doświadczeniem w branży. SOLIDBOX jest rozwiązaniem systemowym, z prostym procesem projektowym i wykonawczym. Ma także wzornictwo dopasowane do aktualnych rynkowych trendów.

Żaluzje fasadowe SOLIDBOX dostępne są z lamelami w kształcie litery „C” lub „Z”. Cechą charakterystyczną profilu „C” jest możliwość otwierania oraz zamykania żaluzji w zakresie 180°, co zapewnia płynne sterowanie kątem nachylenia lameli, a tym samym swobodną regulację ilości światła przenikającego do wnętrza.

Drugim rozwiązaniem jest lamela w kształcie „Z” (obrót lameli o 90°), którą wyróżnia uszczelka wyciszająca, a sam kształt „Z” zapewnia lepsze odbicie promieni słonecznych przy mniejszym stopniu zaciemnienia pomieszczeń.

W obu przypadkach lamele są obustronnie wyprofilowane, co zapewnia ich zwiększoną sztywność i stabilność podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Maksymalne wymiary żaluzji fasadowych podtynkowych SOLIDBOX wynoszą: 3500 mm wysokości oraz 4000 mm szerokości.

W kolekcji można znaleźć kolory dopasowane do aktualnych trendów: bazaltowy szary, antracyt strukturalny, czarny, a także wzory drewnopodobne. Pozwala to na łatwe dopasowanie kolorystyczne żaluzji do każdego rodzaju stolarki otworowej lub elewacji. Istnieje też możliwość zamówienia żaluzji fasadowych w kolorze nietypowym wg palety RAL. W celu spójnego wykończenia żaluzji z elewacją, firma ANWIS umożliwia lakierowanie wewnętrznej powierzchni elementów, wchodzących w skład kasety: pokryw czołowych oraz pokryw bocznych.

żaluzje fasadowe podtynkowe anwis
Autor: Anwis W przypadku montażu podtynkowego istotną kwestią jest właściwe ocieplenie nadproża, co zapewnia odpowiednią izolację cieplną i eliminuje mostki termiczne w obrębie nadproża

Sterowanie żaluzjami podtynkowymi

Instalacja napędu i zastosowanie automatyki pogodowej zdecydowanie zwiększają funkcjonalność systemu. Żaluzja podtynkowa ANWIS może być obsługiwana zdalnie, przy użyciu nadajników radiowych lub przewodowo, z wykorzystaniem przełączników naściennych.

Tryb manualny pozwala użytkownikowi na samodzielną zmianę pozycji żaluzji. Istnieje również możliwość zaprogramowania gotowych scenariuszy, dzięki czemu osłony będą podnosiły się i opuszczały automatycznie, np. o wyznaczonych godzinach. Ponadto, żaluzja fasadowa SOLIDBOX może zostać podłączona do automatyki pogodowej oraz systemu inteligentnego budynku. W ostatnim przypadku, panel sterowania, poza obsługą żaluzji podtynkowych, pozwala zarządzać innymi systemami, takimi jak ogrzewanie czy oświetlenie.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej