Wpływ osłon okiennych i automatyki na bilans energetyczny budynku
W dobie rozwoju budownictwa energooszczędnego wybór okien powinien być uzależniony od ich wpływu na energochłonność pomieszczeń.
Obecnie, chcąc realizować założenia domu o obniżonym zapotrzebowaniu na ciepło, decydujemy się na znaczne powiększenie powierzchni przegród przeszklonych. Należy pamiętać, że sposób, w jaki oddziaływanie promieni słonecznych wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniach, jest aspektem decydującym o funkcjonalności budynku. Czasami jednak zastosowanie takiego rozwiązania skutkuje nadmiernym zużyciem energii.
Zobacz koniecznie: Drzwi przeszklone, czyli więcej światła. GALERIA ZDJĘĆ.
Pomieszczenia mocno nasłonecznione, w których okna pozbawione są przesłon, akumulują ciepło, dlatego latem zużywamy energię na chłodzenie, natomiast zimą zwiększają się nasze wydatki na ogrzewanie. Konsekwencją tego są trudności związane z utrzymaniem w pomieszczeniach odpowiedniego mikroklimatu i komfortu cieplnego, co powoduje wzrost kosztów eksploatacyjnych budynku.
Aby uniknąć tych problemów, już na etapie projektowania budynku należy określić optymalną wielkość okien. W praktyce o rodzaju zastosowanej przegrody często decyduje kryterium estetyczne. Tymczasem w dobie rozwoju budownictwa energooszczędnego wybór okien powinien być uzależniony od ich wpływu na energochłonność pomieszczeń.
Instalując różnego rodzaju osłony i akcesoria do okien, można kształtować bilans energetyczny budynku w ciągu całego roku. Konstrukcje zacieniające mają bardzo duży wpływ na ilość promieniowania słonecznego docierającego do pomieszczeń oraz na roczny bilans cieplny budynku. Dzięki swojej budowie osłony pozwalają na pasywną kontrolę nad zyskami ciepła z promieniowania słonecznego, przenikającego przez przegrody przezroczyste do budynku. Pozwalają one zaoszczędzić energię cieplną potrzebną do ogrzania pomieszczeń, natomiast w upalne dni chronią przed ich nadmiernym nagrzewaniem. Właściwość tę opisuje norma DIN 4108, wyrażając ją poprzez współczynnik redukcji. Parametr ten może może mieć wartość w granicach od 0 (teoretycznie idealna osłona przeciwsłoneczna) do 1 (brak osłony przeciwsłonecznej).Im mniejszy współczynnik fC, tym skuteczniejsza jest ochrona przeciwsłoneczna i mniejsza ilość energii potrzebnej do zasilania urządzeń chłodzących zainstalowanych w budynku. Pozwala to na relatywnie duże oszczędności.
Skuteczność osłony opisują trzy podstawowe współczynniki:
- współczynnik transmisji promieniowania t0 – ilość promieniowania przepuszczana przez dany element;
- współczynnik refleksji promieniowania r0 – ilość promieniowania odbijana przez dany element;
- współczynnik absorpcji promieniowania ap – ilość energii pochłanianej przez dany element i ogrzewającej go.
Wszystkie trzy współczynniki powiązane są ze sobą następującą zależnością: tp + rp + ap = 1 lub 100%
Czytaj dalej w Informatorze Budowlanym. Stolarka budowlana i akcesoria.