Wentylacja i mikrowentylacja

2008-02-15 2:35
Wentylacja i mikrowentylacja
Autor: Natura Sp.j.

Zaletą okien drewnianych jest naturalna regulacja wilgotności w pomieszczeniu. Jeżeli wilgotność wzrasta, wówczas ramy drewniane zatrzymują nadmiar wilgoci a oddają ją w momencie spadku wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu nagromadzenie pary wodnej w pomieszczeniu nie grozi jego zagrzybieniem. Zjawisko takie może występować przy stosowaniu szczelnej i nie przepuszczającej wilgoci stolarki z innych materiałów.

Dodatkową wentylację zapewnia zastosowanie wielostopniowego uchyłu sterowanego klamką, który pozwala ustawić skrzydło w jednej z kilku stabilnie blokowanych klamką w odpowiednim położeniu pozycji uchyłu. Dzięki temu do domu wpada dokładnie tyle świeżego powietrza, ile właśnie potrzebujesz.
Mikrowentylacja dzięki niewielkiemu dopływowi powietrza pozwala wietrzyć pomieszczenie bez konieczności uchylania czy rozwierania okna i wychładzania pomieszczenia. Takie rozszczelnienie okna zapobiega również skraplaniu się pary wodnej na szybie.
Kolejnym rozwiązaniem jest hamulec rozwarcia sterowany klamką pozwala intensywnie wietrzyć mieszkanie bez obawy, że nagły podmuch wiatru zatrzaśnie okno. Skrzydło okienne łatwo blokuje się w wybranej pozycji rozwarcia przekręcając klamkę o 45o w dół.
W oknach Elegancja montowane są również specjalne nawiewniki higrosterowane. Nawiewnik jest elementem montowanym w oknie, dzięki któremu nawet przy szczelnie zamkniętych oknach następuje wymiana powietrza. W zależności od pory dnia i sposobu użytkowania pomieszczeń strumień dopływającego powietrza zmienia się i dostosowuje do rzeczywistych potrzeb (w nocy większy nawiew jest w sypialni, w ciągu dnia zaś w kuchni).


okno z nawiewnikiem higrosterowanym


okno rozszczelnione

  • Roszenie pakietów szybowych
    Przy wzroście wilgotności powietrza, szczególnie wiosną i jesienią na szybach może występować zjawisko skraplania sie pary wodnej. Nie powinno to budzić Państwa najmniejszych obaw.
  • Roszenie szyb od zewnątrz pomieszczenia
  • Na zewnętrznej, zimnej szybie, przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza dochodzi do kondensacji pary wodnej. Występujące zjawisko świadczy o wysokiej jakości szyby zespolonej.
  • Roszenie szyb od wewnątrz pomieszczenia
    Prawdopodobnie w pomieszczeniu jest zbyt duża wilgotność powietrza. Należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej i zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz np. poprzez krótkie, intensywne wietrzenie lub minimalnie uchylic skrzydło na dłuższy czas.
    Wizyty serwisu technicznego wymaga jednak sytuacja gdy dochodzi do skraplania pary wodnej wewnątrz pakietów szybowych. Może to być spowodowane rozszczelnieniem pakietu szybowego co wiąże się z koniecznością jego wymiany.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej