Okno kolankowe. Kiedy warto zastosować okna kolankowe? Jakie daje możliwości?

2020-10-12 12:01
okno kolankowe
Autor: Fakro Okna kolankowe na poddaszu

Okno kolankowe montowane jest w ściance kolankowej poddasza i łączone jest zazwyczaj z oknem połaciowym. Funkcją okna kolankowego jest lepsze doświetlenie pomieszczenie oraz zwiększeni pole widzenia.

Co to jest okno kolankowe?

Okno kolankowe przeznaczone jest do montażu w ścianie kolankowej, do zestawiania z oknami dachowymi (łączy się je specjalnymi kołnierzem uszczelniającym), aby zwiększyć powierzchnię przeszklenia doświetlającego poddasze, a także zapewnić widok na zewnątrz. Okno kolankowe może tworzyć zespolenie z oknem dachowym o dowolnej konstrukcji. Tego typu okno na poddasze produkowane jest  rozwierne, uchylne lub też łączące obie te funkcje, jak i w wersji nieotwieranej.

Ścianka kolankowa i jej funkcje

Ścianka kolankowa to ściana nośna poddasza wznoszona na wieńcu stropowym parteru. Ścianka kolankowa  zwiększa wysokość, a zatem i funkcjonalność poddasza. Im wyższa ścianka kolankowa, tym wygodniejsze w użytkowaniu poddasze. Jest oparciem dla dachu - krokwi będących podstawą konstrukcji więźby dachowej. Przenosi obciążenia z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji.

okna kolankowe
Autor: Andrzej Szandomirski Okna kolankowe na poddaszu

Okno balkonowe rodzajem okna kolankowego

Za rodzaj okna kolankowego mona uznać balkon dachowy - system elementów okiennych i drzwiowych, tworzący wyjście na balkon. Takie rozwiązanie można zastosować nie tylko na poddaszu ze ścianką kolankową, ale i bez niej.

Rozwiązanie to pozwala zabudować balkon i w pełni wykorzystać nie powierzchnię poddasza bez konieczności dodatkowych prac konstrukcyjnych. Górną część obsługuje się jak okno uchylno-obrotowe – można ją bezstopniowo uchylić do kąta 45º lub zatrzymać w dowolnej pozycji. Dolna część dostępna jest w wersji otwieranej na prawą lub lewą stroną oraz jako nieotwierana. Na poddaszach bez ścianki kolankowej balkon wbudowany jest w istniejącą konstrukcję dachu. W domach jednorodzinnych ze ścianką kolankową, taras może być niezależną konstrukcją zewnętrzną lub być częścią tej konstrukcji

okno dachowe kolankowe
Autor: VELUX Okna kolankowe umożliwiające wyjście na balkon

Jak montuje się okno kolankowe?

Okno kolankowe przeznaczone jest do montażu w ściance kolankowej, której wysokość nie przekracza 85 cm, a kąt  nachylenia dachu wynosi między 15 - 90º.  Łączy się je z oknem połaciowym kołnierzem uszczelniającym. Otwór pod okno kolankowe powinien być zawsze o 2-3 cm szerszy.

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż nie jednego, a dwóch okien kolankowych w zespoleniu (zestawy bliźniacze), na łatach montażowych. Takie rozwiązanie jest efektowne. Do montażu używa się wówczas węższych krokwi pomocniczych, które zapewnia producent okien. Całość takiego połączenia musi być otoczona kołnierzem i oblachowaniem, dlatego kolejne okna kolankowe mogą być montowane z zachowaniem przerwy konstrukcyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej