Okno kolankowe. Kiedy warto zastosować okna kolankowe? Jakie daje możliwości?

2020-10-12 12:01
okno kolankowe
Autor: Fakro Okna kolankowe na poddaszu

Okno kolankowe montowane jest w ściance kolankowej poddasza i łączone jest zazwyczaj z oknem połaciowym. Funkcją okna kolankowego jest lepsze doświetlenie pomieszczenie oraz zwiększeni pole widzenia.

Co to jest okno kolankowe?

Okno kolankowe przeznaczone jest do montażu w ścianie kolankowej, do zestawiania z oknami dachowymi (łączy się je specjalnymi kołnierzem uszczelniającym), aby zwiększyć powierzchnię przeszklenia doświetlającego poddasze, a także zapewnić widok na zewnątrz. Okno kolankowe może tworzyć zespolenie z oknem dachowym o dowolnej konstrukcji. Tego typu okno na poddasze produkowane jest  rozwierne, uchylne lub też łączące obie te funkcje, jak i w wersji nieotwieranej.

Ścianka kolankowa i jej funkcje

Ścianka kolankowa to ściana nośna poddasza wznoszona na wieńcu stropowym parteru. Ścianka kolankowa  zwiększa wysokość, a zatem i funkcjonalność poddasza. Im wyższa ścianka kolankowa, tym wygodniejsze w użytkowaniu poddasze. Jest oparciem dla dachu - krokwi będących podstawą konstrukcji więźby dachowej. Przenosi obciążenia z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji.

okna kolankowe
Autor: Andrzej Szandomirski Okna kolankowe na poddaszu

Okno balkonowe rodzajem okna kolankowego

Za rodzaj okna kolankowego mona uznać balkon dachowy - system elementów okiennych i drzwiowych, tworzący wyjście na balkon. Takie rozwiązanie można zastosować nie tylko na poddaszu ze ścianką kolankową, ale i bez niej.

Rozwiązanie to pozwala zabudować balkon i w pełni wykorzystać nie powierzchnię poddasza bez konieczności dodatkowych prac konstrukcyjnych. Górną część obsługuje się jak okno uchylno-obrotowe – można ją bezstopniowo uchylić do kąta 45º lub zatrzymać w dowolnej pozycji. Dolna część dostępna jest w wersji otwieranej na prawą lub lewą stroną oraz jako nieotwierana. Na poddaszach bez ścianki kolankowej balkon wbudowany jest w istniejącą konstrukcję dachu. W domach jednorodzinnych ze ścianką kolankową, taras może być niezależną konstrukcją zewnętrzną lub być częścią tej konstrukcji

okno dachowe kolankowe
Autor: VELUX Okna kolankowe umożliwiające wyjście na balkon

Jak montuje się okno kolankowe?

Okno kolankowe przeznaczone jest do montażu w ściance kolankowej, której wysokość nie przekracza 85 cm, a kąt  nachylenia dachu wynosi między 15 - 90º.  Łączy się je z oknem połaciowym kołnierzem uszczelniającym. Otwór pod okno kolankowe powinien być zawsze o 2-3 cm szerszy.

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż nie jednego, a dwóch okien kolankowych w zespoleniu (zestawy bliźniacze), na łatach montażowych. Takie rozwiązanie jest efektowne. Do montażu używa się wówczas węższych krokwi pomocniczych, które zapewnia producent okien. Całość takiego połączenia musi być otoczona kołnierzem i oblachowaniem, dlatego kolejne okna kolankowe mogą być montowane z zachowaniem przerwy konstrukcyjnej.

MaB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej