Dlaczego ważna jest ochrona przed hałasem?
Według danych Ministerstwa Środowiska aż 40% mieszkańców dużych miast (od 200 tys. do 1 mln i powyżej) jest narażonych na hałas. W miastach 50 do 200 tys. mieszkańców wskaźnik ten jest niższy i wynosi 35%. W miastach od 5 do 50 tys. na hałas narażonych jest 25% mieszkańców. Zagrożenie jest najmniejsze w wiejskich osiedlach, gdzie zbyt głośne dźwięki dokuczają zaledwie 7% ich mieszkańców. Największa liczba osób zagrożonych pracuje na obszarze Górnego Śląska (11,3%). Odsetek przypadków zawodowego upośledzenia słuchu przekracza na tym terenie 13% w stosunku do reszty kraju. Kolejnym zagrożonym obszarem jest Dolny Śląsk (około 9,9%) oraz Łódź (9,6%). Zarówno na Dolnym Śląsku jak i w Łodzi ilość zagrożonych hałasem w stosunku do zatrudnionych jest duża i wynosi odpowiednio 13,5% i 18,9%.
Okna dźwiękoszczelne
Aby obronić się przed hałasem w pomieszczeniach, należy zadbać o odpowiednią izolację akustyczną. Podstawową sprawą w tym zakresie są okna dźwiękoszczelne. „Ciche okna” charakteryzują się współczynnikiem tłumienia hałasu ok. Rw = 40 dB. Te standardowe mają współczynnik Rw = 27–32 dB.
Izolacja akustyczna okna zależy od wielu czynników – rodzaju materiału, z którego jest wykonane, jego rozmiaru, budowy i właściwości ramy, wymiaru oszklenia i uszczelnienia. W miejscach szczególnie narażonych na hałas warto zastanowić się nad oknami o podwyższonej izolacyjności akustycznej. W takim typie okien stosuje się szyby dźwiękoszczelne mające wysokie właściwości dźwiękochłonne uzyskane poprzez zastosowanie szyb laminowanych - zbudowanych w oparciu o specjalne folie znacznie poprawiające akustyczność szyby. Efekty przynosi także zwiększenie masy szkła tzn. zastosowanie przynajmniej jednej szyby o dużym ciężarze powierzchniowym, asymetryczna budowa szyby zespolonej (np. grubość tafli 4 i 6 mm) lub wypełnienie przestrzeni międzyszybowej ciężkimi gazami tłumiącymi.
Warto sprawdzić, czy okna mają odpowiednie aprobaty techniczne potwierdzające współczynnik izolacyjności akustycznej. W największym stopniu o właściwościach akustycznych okna decyduje rodzaj i budowa szyby zespolonej. Przy wyborze odpowiedniego okna należy również wziąć pod uwagę takie elementy jak: profil, okucia, rodzaj i sposób uszczelkowania. Nie bez znaczenia jest także fachowy montaż zgodny z zaleceniami producenta.
Ponieważ wielkości tłumienia hałasu nie da się w łatwy sposób obliczyć, aby go wyznaczyć są potrzebni specjaliści. W tym zakresie Stolbud Włoszczowa korzysta z usług Laboratorium Akustycznego Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie gdzie przeprowadzane są pomiary okien w różnych wariantach oszklenia. We współpracy z inżynierami tamtejszego Instytutu zostało opracowane okno „Akustik”, które ma certyfikat znaku jakości akustycznej AQ i zostało docenione przez kapitułę MTP w Poznaniu gdzie przyznano mu złoty medal targów.