Drewniane okna antywłamaniowe

2008-10-07 16:30
Okna antywłamaniowe
Autor: brak danych

Szacuje się, że sforsowanie zwykłego okna trwa ok. 10 sekund. Ten czas uzależniony jest jednak od rodzaju okien - szybciej wyważa się okno PVC niż okno drewniane. Okna drewniane są sztywniejsze i cięższe, co sprawia, że trudniej je pokonać, zwłaszcza drewniane okno antywłamaniowe.

Konstrukcja okna drewnianego antywłamaniowego wydłuża czas jego sforsowania lub skutecznie uniemożliwia otwarcie przez intruza.
Okno antywłamaniowe najłatwiej scharakteryzować za pomocą klasy odporności na włamanie. Na rynku dostępne są trzy klasy rozwiązań: WK1, WK2 i WK3. 
Klasa WK1 uniemożliwia włamywaczowi używającemu siły mięśni dostanie się do wnętrza.
Klasa WK2 oznacza, że okno przez 3 minuty stawia opór próbie sforsowania go po przez użycie prostych narzędzi, np. śrubokrętu.

Klasę WK3 przyznaje się oknom, których złodziej nie może wyważyć za pomocą stalowego łomu przez minimum 5 minut.

Budowa okna antywłamaniowego

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że oprócz zastosowania wzmocnionych tafli szkła, ważna jest budowa samego okna atywłamaniowego oraz jego właściwy montaż. Tylko 30% włamań dokonywanych jest poprzez zbicie szyby. Ponad 70% następuje wskutek wyważenia całego skrzydła okiennego z ościeżnicy. Dlatego pierwszym obowiązkowym elementem okna antywłamaniowego są specjalne okucia z ryglami antywłamaniowymi na skrzydłach i zawiasach, które ograniczają, a czasami wręcz, uniemożliwiają jego wyważenie. Dodatkowo warto zaopatrzyć okna w klamkę z kluczykiem bądź specjalnym przyciskiem, będącym dodatkową barierą dla nieproszonych gości.
W przypadku zabezpieczenia okien przed włamaniami nieracjonalne jest stosowanie tylko okuć antywłamaniowych lub tylko szyb antywłamaniowych. Aby mówić o oknie antywłamaniowym, oba elementy muszą być zastosowane jednocześnie.
Drugim niezbędnym elementem okna antywłamaniowego jest szyba, składająca się minimum z dwóch tafli szkła, połączonych ze sobą za pomocą kilku folii PVB lub żywicy, które w przypadku pęknięcia szyby zatrzymują jego fragmenty na swoim miejscu. Dzięki temu, szyba antywłamaniowa kruszy się, ale cały czas pozostaje na swoim miejscu. Jest ona odporna na rozbicie - wytrzymuje uderzenia 4-kilogramową kulą. Najczęściej stosowane w oknach szyby antywłamaniowe dostępne są w czterech klasach - od P1 do P4, przy czym ta ostatnia oznacza szybę najmocniejszą.

Okna antywłamaniowe
Autor: Sokółka Okna i Drzwi S.A.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej