Niskoemisyjne okno dachowe

2009-01-26 14:09
Niskoemisyjne okno dachowe
Autor: Roto Nowy trend wzornictwa w oknie dachowym Roto Designo R8 NE

Roto wprowadza niskoemisyjne uchylno-obrotowe okno dachowe o zupełnie nowej budowie. Dzięki opatentowanym rozwiązaniom osiągnięto współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw = 0,8 W/(m²K).

Budowa okna dachowego uchylno-obrotowego

Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne okna dachowego uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu w budowie okna potrójnego pakietu szybowego ze szkła hartowanego (4/10/4/10/4) o wsp. Ug = 0,5 W/(m²K). Ponadto nowa konstrukcja profili (z PVC lub drewniane) i uszczelek pomiędzy ramą i skrzydłem, poprawiła przebieg izotermy okna połaciowego, skutecznie redukując np. powstawanie kondensacji pary wodnej. Do minimum obniżono tym samym ubytki ciepła w miejscach dotychczas najbardziej narażonych na powstawanie mostków termicznych. Konstruktorzy zastosowali w Roto Designo R8 NE niskoemisyjnym 2-częściowy, elastyczny blok termoizolacyjny ze spienionego polietylenu PE (grupa przewodności cieplnej 035 wg DIN 4108 / gęstość 40 g/dm²). Jedna z jego części została zamontowana na ramie okna fabrycznie, druga dokładana jest przez wykonawcę po montażu, doskonale izolując połączenie wokół ramy okiennej.

Ułatwienia montażowe okna

Firma Roto wprowadziła ułatwienia dla dekarzy w zakresie instalowania okna. Kątowniki montażowe, które jak zwykle w oknach Roto są montowane fabrycznie, zostały wydłużone po bokach okna, dając większą stabilizację i pewność montażu. Standardowo do ramy okna zamocowana jest folia do szczelnego połączenia z paraizolacją oraz blok termoizolacyjny. Zestaw montażowy jest wyposażony we wkręty nowej generacji Torx. Montaż zewnętrznego oblachowania i kołnierzy uszczelniających redukuje konieczność stosowania dodatkowych narzędzi do niezbędnego minimum. Rozwiązania te skracają czas montażu okna nawet o 20%.

Wzornictwo okna

Wzornictwo okna odpowiada obecnym trendom na rynku budowlanym. Dzięki nowej konstrukcji poprzez obniżony montaż zostało ono optymalnie zintegrowane z dachem, co bardzo poprawiło parametry techniczne i pozytywnie wpłynęło na optykę. Nowoczesny "design" osiągnięto również poprzez niespotykany dotąd, ergonomiczny kształt okna od zewnątrz – wszystkie elementy oblachowania zostały zaokrąglone i pozbawione widocznych elementów mocowania (np. wkrętów). Nowoczesny charakter podkreśla dodatkowo kolor zewnętrznego oblachowania – antracyt metallic (R703).
Trzy funkcje okna: obrotowa, uchylna i pozycja do mycia, obsługiwane są za pomocą jednej klamki dzięki zastosowaniu okuć obwiedniowych marki Roto. Funkcja obrotowa (rekomendowana do efektywnego wietrzenia pomieszczeń) umożliwia otwarcie skrzydła w 3/4 wysokości ramy, pozwalając na dostęp do otwartego okna w pozycji całkowicie wyprostowanej.

Pakiet szybowy objęty jest 15-letnią gwarancją na stłuczenie w wyniku gradobicia. Zewnętrzna szyba pokryta została dodatkowo samoczyszczącą powłoką tytano-dioxidową, która pod wpływem promieniowania słonecznego UV wyzwala aktywny tlen na jej powierzchni. Dzięki temu zanieczyszczenia organiczne tracą swoją przyczepność i w czasie deszczu są spłukiwane. Powłoka dodatkowo redukuje napięcie powierzchniowe wody i tym samym przeciwdziała tworzeniu się kropli. W znacznym stopniu ogranicza to konieczność częstego mycia okien. Działanie powłoki „Aquaclear” trwa przez cały okres użytkowania okna.

Niskoemisyjne okno dachowe
Autor: Roto Okno wyposażone jest w nową, masywną i wielofunkcyjną klamkę umieszczoną jak zwykle w Roto u dołu okna. Ekskluzywna forma klamki przypominająca z wyglądu stal szlachetną w połączeniu z nowym kształtem profili nadaje oknu solidny i nowoczesny charakter.
Niskoemisyjne okno dachowe
Autor: Roto Nowy trend wzornictwa w oknie dachowym Roto Designo R8 NE

Roto Designo R8 NE dostępne jest w dwóch wersjach materiałowych - z drewna (H) i PVC (K) w 11 standardowych rozmiarach. Oblachowanie zewnętrzne wykonane jest z aluminium w kolorze antracytowym metallic lub dowolnym z palety RAL. Opcjonalnie dostępne są wersje oblachowania z tytano-cynku (TZ) lub miedzi (CU).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej