Niskoemisyjne okno dachowe

2009-01-26 14:09
Niskoemisyjne okno dachowe
Autor: Roto Nowy trend wzornictwa w oknie dachowym Roto Designo R8 NE

Roto wprowadza niskoemisyjne uchylno-obrotowe okno dachowe o zupełnie nowej budowie. Dzięki opatentowanym rozwiązaniom osiągnięto współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw = 0,8 W/(m²K).

Budowa okna dachowego uchylno-obrotowego

Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne okna dachowego uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu w budowie okna potrójnego pakietu szybowego ze szkła hartowanego (4/10/4/10/4) o wsp. Ug = 0,5 W/(m²K). Ponadto nowa konstrukcja profili (z PVC lub drewniane) i uszczelek pomiędzy ramą i skrzydłem, poprawiła przebieg izotermy okna połaciowego, skutecznie redukując np. powstawanie kondensacji pary wodnej. Do minimum obniżono tym samym ubytki ciepła w miejscach dotychczas najbardziej narażonych na powstawanie mostków termicznych. Konstruktorzy zastosowali w Roto Designo R8 NE niskoemisyjnym 2-częściowy, elastyczny blok termoizolacyjny ze spienionego polietylenu PE (grupa przewodności cieplnej 035 wg DIN 4108 / gęstość 40 g/dm²). Jedna z jego części została zamontowana na ramie okna fabrycznie, druga dokładana jest przez wykonawcę po montażu, doskonale izolując połączenie wokół ramy okiennej.

Ułatwienia montażowe okna

Firma Roto wprowadziła ułatwienia dla dekarzy w zakresie instalowania okna. Kątowniki montażowe, które jak zwykle w oknach Roto są montowane fabrycznie, zostały wydłużone po bokach okna, dając większą stabilizację i pewność montażu. Standardowo do ramy okna zamocowana jest folia do szczelnego połączenia z paraizolacją oraz blok termoizolacyjny. Zestaw montażowy jest wyposażony we wkręty nowej generacji Torx. Montaż zewnętrznego oblachowania i kołnierzy uszczelniających redukuje konieczność stosowania dodatkowych narzędzi do niezbędnego minimum. Rozwiązania te skracają czas montażu okna nawet o 20%.

Wzornictwo okna

Wzornictwo okna odpowiada obecnym trendom na rynku budowlanym. Dzięki nowej konstrukcji poprzez obniżony montaż zostało ono optymalnie zintegrowane z dachem, co bardzo poprawiło parametry techniczne i pozytywnie wpłynęło na optykę. Nowoczesny "design" osiągnięto również poprzez niespotykany dotąd, ergonomiczny kształt okna od zewnątrz – wszystkie elementy oblachowania zostały zaokrąglone i pozbawione widocznych elementów mocowania (np. wkrętów). Nowoczesny charakter podkreśla dodatkowo kolor zewnętrznego oblachowania – antracyt metallic (R703).
Trzy funkcje okna: obrotowa, uchylna i pozycja do mycia, obsługiwane są za pomocą jednej klamki dzięki zastosowaniu okuć obwiedniowych marki Roto. Funkcja obrotowa (rekomendowana do efektywnego wietrzenia pomieszczeń) umożliwia otwarcie skrzydła w 3/4 wysokości ramy, pozwalając na dostęp do otwartego okna w pozycji całkowicie wyprostowanej.

Pakiet szybowy objęty jest 15-letnią gwarancją na stłuczenie w wyniku gradobicia. Zewnętrzna szyba pokryta została dodatkowo samoczyszczącą powłoką tytano-dioxidową, która pod wpływem promieniowania słonecznego UV wyzwala aktywny tlen na jej powierzchni. Dzięki temu zanieczyszczenia organiczne tracą swoją przyczepność i w czasie deszczu są spłukiwane. Powłoka dodatkowo redukuje napięcie powierzchniowe wody i tym samym przeciwdziała tworzeniu się kropli. W znacznym stopniu ogranicza to konieczność częstego mycia okien. Działanie powłoki „Aquaclear” trwa przez cały okres użytkowania okna.

Niskoemisyjne okno dachowe
Autor: Roto Okno wyposażone jest w nową, masywną i wielofunkcyjną klamkę umieszczoną jak zwykle w Roto u dołu okna. Ekskluzywna forma klamki przypominająca z wyglądu stal szlachetną w połączeniu z nowym kształtem profili nadaje oknu solidny i nowoczesny charakter.
Niskoemisyjne okno dachowe
Autor: Roto Nowy trend wzornictwa w oknie dachowym Roto Designo R8 NE

Roto Designo R8 NE dostępne jest w dwóch wersjach materiałowych - z drewna (H) i PVC (K) w 11 standardowych rozmiarach. Oblachowanie zewnętrzne wykonane jest z aluminium w kolorze antracytowym metallic lub dowolnym z palety RAL. Opcjonalnie dostępne są wersje oblachowania z tytano-cynku (TZ) lub miedzi (CU).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej