Malowanie okien drewnianych - powłoki malarskie

2008-09-05 15:31

Skuteczne i trwałe powłoki malarskie w oknach drewnianych chronią przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, a także przed zanieczyszczonym powietrzem. Odpowiednie malowanie okien drewnianych na etapie produkcji wpływa na ich trwałość i estetykę.

Informacje ogólne o malowaniu okien drewnianych

Powszechnie okna drewniane maluje się wodorozcieńczalnymi farbami, lakierami i impregnatami akrylowymi nowej generacji. W przeciwieństwie do preparatów chemoutwardzalnych tworzą one elastyczną powłokę współpracującą z drewnem, które zmienia swoje wymiary wraz ze zmianą wilgotności. Nowe środki do malowania okien drewnianych nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, są zatem przyjazne dla człowieka i środowiska. Znaczącym przełomem w procesie produkcji okien drewnianych, jaki dokonał się w ostatnich latach, było zwrócenie uwagi na właściwe suszenie drewna. Jest to proces bezpośrednio wpływający na jakość wykonanych okien i ich trwałość oraz na trwałość impregnacji i powłok malarskich. Drewno wykorzystywane do produkcji okien powinno mieć wilgotność 12 ±2%.

Zalety zabezpieczeń   

Odpowiednio dobrane i przygotowane drewno, środki malarskie dobrane do gatunku drewna oraz przestrzeganie reżimu technologicznego podczas nanoszenia poszczególnych powłok malarskich gwarantują, że okna drewniane będą właściwie zabezpieczone. Dobór preparatów zabezpieczających zależy od gatunku drewna, a więc jego twardości i składu chemicznego (np. zawartości garbników lub żywic). Obecnie wszyscy producenci okien drewnianych wykonują ich pełne zabezpieczenie - nakładają zarówno warstwę podkładową, jak i powłokę wierzchnią. Niektórzy mają w swojej ofercie także wyroby zabezpieczone tylko częściowo preparatami podkładowymi, chroniącymi okna na czas przechowywania, transportu i montażu. Po wbudowaniu takie profile wymagają ostatecznego malowania lub lakierowania.
Pełne zabezpieczenie ma wiele zalet, a główne z nich to:
- całkowite pokrycie drewna farbami - łącznie z powierzchnią, która znajdzie się pod okuciami, szybami i gniazdami na okucia,
- zabezpieczenie jest znacznie trwalsze, a jego jakość wyższa niż ta, uzyskiwana w innych warunkach, na przykład na budowie.

Malowanie okien drewnianych - powłoki malarskie

Do tej pory okna drewniane malowano poprzez natryskiwanie preparatów pistoletem, w którym czynnikiem rozpylającym było powietrze. Obecnie niektórzy producenci stosują nowocześniejsze technologie nanoszenia powłok malarskich.
Metoda flow coatingu - stosowana do nanoszenia impregnatów i farb podkładowych. Polega na wielokrotnym spryskiwaniu pod ciśnieniem ram okiennych. Czynność tę wykonuje się w odpowiedniej kabinie, a natrysk jest prowadzony z wielu kierunków. Sposób ten gwarantuje równomierne pokrycie wszystkich powierzchni ramy (również krawędzi) środkiem impregnującym lub podkładem impregnującym. Jest to metoda skuteczna, dająca trwałe zabezpieczenie drewna przed degradacją biologiczną i wnikaniem wody.
Metoda natrysku hydrodynamicznego - wykorzystywana do nanoszenia zewnętrznych powłok farby lub lakieru. Polega na nanoszeniu pistoletem natryskowym materiałów malarskich podawanych do dysz rozpylających pod dużym ciśnieniem, bez użycia powietrza. Zaletą tej metody jest to, że rozpylone kuleczki farby lub lakieru nie są osuszane w powietrzu tak jak w pistoletach pneumatycznych, przez co uzyskuje się na powierzchni drewna równomierną powłokę, lepiej przylegającą do drewna oraz mniej porowatą, co ma duży wpływ na jej trwałość.

Renowacja okien drewnianych

Renowacja okien drewnianych przez pomalowanie powinna być przeprowadzona w momencie zauważenia ubytków lub pęknięć powłoki. W tym celu należy:
- usunąć fragmenty złuszczającej się powłoki,
- zaszpachlować i zagruntować pęknięcia i fragmenty ościeżnicy okiennej oczyszczone z farby,
- przeszlifować (zmatowić) powierzchnię papierem ściernym o granulacji od 80 do 150,
- przemyć ościeżnicę rozcieńczalnikiem benzynowym,
- pomalować ościeżnicę pędzlem.
Renowację okien drewnianych najlepiej prowadzić w temperaturze powyżej 10oC, przy niskiej wilgotności powietrza. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej