Komfortowe i bezpieczne okno dla dziecka

2012-01-18 12:30
Komfortowe i bezpieczne okno dla dziecka
Autor: Andrzej Szandomirski

O tym jak ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka są odpowiednie okna można się przekonać, gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. Niestety, wtedy jest już za późno. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze okien do pomieszczeń, w których przebywają dzieci?

Bezpieczne komfortowe okno dla dziecka
Autor: Andrzej Szandomirski

Okno w pokoju dziecka powinno zapewniać odpowiednie oświetlenie, niezbędne do nauki i zabawy, właściwy komfort pomieszczenia oraz bezpieczeństwo.
Producenci oferują dziś wiele rozwiązań, które sprawiają, że okna są przyjazne i bezpieczne dla dzieci. Można wybrać okna z klamką otwieraną kluczykiem czy przyciskiem i z bezpieczną szybą. Dostępne na rynku nawiewniki okienne i okna energooszczędne zapewnią maluchom odpowiedni klimat wnętrza podczas snu.

Kolory okien

Okna można nawet dopasować kolorystycznie do wystroju wnętrza – do wyboru mamy bowiem różne kolory okien, zarówno drewnopodobne, jak i w różnych niestandardowych barwach, np żóltej.
– Decydując się na intensywny pomarańczowy kolor okna dla naszego malucha nie musimy się obawiać, że nie będą one pasowały do elewacji domu. Obecnie możliwy jest montaż ram dwukolorowych, które od zewnątrz będą białe lub brązowe, a od wewnątrz w dowolnej barwie – mówi Marzena Rutyna, Technolog OKNOPLAST.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dziecko interesuje się wszystkim, co je otacza, dlatego bardzo ważną kwestią jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Warto pamiętać, by nie ułatwiać dziecku wspinaczki na okna. Pod oknem nie należy zatem ustawiać żadnych mebli, po których dziecko będzie mogło wejść na parapet. Otwarte lub źle zabezpieczone okno to dla niego ogromne zagrożenie.
– Aby uniemożliwić dziecku otworzenie okna, trzeba zamontować specjalną klamkę z kluczykiem lub przyciskiem. Wówczas jedynie osoba dorosła będzie mogła je otworzyć. Inny sposób to założenie na okno blokady albo ogranicznika otwarcia, które umożliwiają uchylenie okien tylko do określonego momentu. To rozwiązanie w bezpieczny sposób zapewni dopływ świeżego powietrza – mówi Marzena Rutyna.

Bardzo ważnym elementem okien w pomieszceniach, gdzie stale przebywają dzieci są szyby. Maluchy mają niespożytą energię, często rzucają piłką lub zabawkami, dlatego pokój dziecka warto wyposażyć w okno z bezpieczną szybą (zbudowaną z dwóch tafli szkła float połączonych folią PVB). Przy uderzeniu w taką szybę, szkło się nie rozsypie, gdyż będzie podtrzymywane przez folię.

Ciepło, a więc energooszczędne okna

Aby zapewnić maluchom komfort, w pokoju powinna panować temperatura 22-24°C, dlatego warto wybrać do pokoju dziecka okna energooszczędne. Pozwolą one utrzymać ciepło i jednocześnie ograniczą rachunki za ogrzewanie. Na rynku dostępne są okna, dla których współczynnik przenikania ciepła Uw jest na poziomie mniejszym niż 1 W/m²K (np. Uw = 0,9 W/m²K dla okna V70 OPTIMAL BLACK firmy Vetrex), a nawet zaledwie 0,8 W/m²K (dla okna Termic 90 firmy OKNOPLAST czy okna Eforte firmy Deceuninck) oraz rekordowy Uw= 0,75 W/m²K (okno Alu Extern firmy Pozbud) i Uw= 0,63 W/m²K (okno Edition4 firmy Internorm).

Świeże powietrze podczas snu, nauki i zabawy

Aby w pokoju dobrze się spało, trzeba mieć zapewniony stały dostęp świeżego powietrza. Otwieranie okien, szczególnie podczas mrozów, nadmiernie wychładza pomieszczenia. Aby temu zapobiec, a jednocześnie zapewnić odpowiednią wentylację, można zainstalować nawiewniki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nawiewników. Higrosterowane działają automatycznie, zmniejszając lub zwiększając przepływ powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nawiewniki sterowane ręcznie zapewniają natomiast stały, ustalony przez nas dopływ powietrza. Oferowane są także okucia z wielostopniową mikrowentylacją z blokadą (np. system NT z funkcją Turn Plus firmy ROTO).

Komfortowy sen bez hałasu

Jeśli budynek położony jest przy ruchliwej ulicy lub głośnej okolicy, warto zadbać też o wysoką izolacyjność akustyczną okna. Obecnie można montować szyby o współczynniku Rw na poziomie od 36 db do nawet 45 db. Znacznie ograniczają one poziom hałasu dobiegajacego z zewnątrz, będą niezastąpione w sypialni malucha czy w salach do leżakowania w przedszkolu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej