Zielona energia

2008-06-24 11:02
Zielona energia
Autor: Barlinek S.A. Zielona energia

Niepozorne granulki drewnopochodnych pelet okazały się przebojem energetyki państw wysoko rozwiniętych. Energią biomasy opalany jest Sztokholm. A liczba skandynawskich gospodarstw domowych wykorzystujących to biopaliwo powiększa się rok rocznie w imponującym tempie. Dziwne? Absolutnie nie. Pelety są dużo wydajniejsze od innych paliw, tańsze od nich, a do tego bardziej ekologiczne.

Surowcem do produkcji granulatu paliwowego z biomasy może być każdy rodzaj roślin. Najcenniejsze, a dokładniej najbardziej kaloryczne są odpady drzewne: trociny, ścinki i wióry, z których produkowany jest np. pelet barlinecki (70% trocin iglastych i 30% liściastych). Wysuszony i rozdrobniony materiał poddawany jest zabiegowi podgrzewania, w wyniku którego lignina - jeden z podstawowych składników drewna - zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowych pelet.

Co w peletach siedzi?
Polska ma ogromne naturalne zasoby biomasy energetycznej w postaci leśnych odpadów drzewnych czy słomy. Dlaczego więc ich od razu nie spalać? Powodów jest wiele. W wyniku koncentracji biomasy podnosi się jej wartość energetyczna. Granulat wysokiej jakości ma wartość energetyczną przekraczającą 70% wartości kalorycznej najlepszych gatunków węgla. Przykładowo: wartość opałowa pelet z Barlinka wynosi 19 tys. kJ z 1 kg w porównaniu do 26 tys. kJ uzyskiwanej z tej samej porcji węgla. Biorąc do tego pod uwagę, iż sprawność nowych kotłów spalających granulat jest średnio o 50% wyższa niż dotychczasowych opalanych węglem, barlineckie pelety dają w efekcie dużo więcej ciepła niż ta sama porcja węgla. Dla oleju opałowego, roczne oszczędności kosztów zakupu paliwa w przypadku korzystania z pelet, mogą wynosić nawet 50% (wyliczenia dla nowego domu o powierzchni 150 m2).

Granulat, w przeciwieństwie do suchej biomasy, doskonale się pali, ale jest całkowicie odporny na samozapłon, a więc wywołanie pożaru. Co więcej, pelety skutecznie opierają się naturalnym procesom gnilnym - ich gładka powierzchnia chroni przed asymilowaniem wilgoci z otoczenia, stąd łatwo je przechowywać. Magazynowanie granulatu ułatwia również jego rozdrobniona masa zajmująca od dziesięciu do trzydziestu razy mniej miejsca niż surowiec pierwotny. Przykładowo 1 tona barlineckich pelet mieści się w kubaturze 1,7 m3. Forma granulatu umożliwia ponadto jego łatwe i automatyczne dodawanie do pieca lub kotła. Nowoczesne kotły zasilane peletami są więc w zasadzie bezobsługowe.

Warto wiedzieć, że jakość pelet, ważną dla ich właściwości opałowych, określają specjalne normy. W przypadku barlineckiego granulatu jest to certyfikatu DIN 51731, wydany przez Centralny Instytut ds. Badania Towarów # DIN CERTCO Gesellschaft für Konformitätsbewertung mbH, z siedzibą w Berlinie. Certyfikat obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej. W ramach jego odnawiania barlineckie pelety są rok rocznie badane pod kątem kaloryczności, wilgotności, zawartości popiołu oraz gęstości.

Zdrowo dla nas i dla środowiska
Pelety są najczystszym ze wszystkich znanych paliw. Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych emisje gazów szkodliwych są minimalne. Powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest wolny od pyłów i nie zawiera substancji toksycznych.

Barlinek_pelety
Autor: brak danych

Korzystnie dla portfela
Oprócz wysokich walorów opałowych oraz kwestii ekologiczności pelet, należą one również do najtańszych paliw. Koszt wyprodukowania 1 GJ energii wystarczającej na roczne ogrzanie 1,5 m2 domu to wydatek w przypadku granulatu - 42 zł, gazu - 45 zł, a oleju opałowego - 86 zł (szacunki na początek roku 2008).
Ogrzewanie domów za pomocą granulatu staje się coraz łatwiejsze. Na rynku dostępne są już bezobsługowe kotły do spalania pelet, które nie różnią się w eksploatacji od tych na olej opałowy. Wymiana kotłów nie wymaga zmiany lub przebudowy już istniejącej instalacji c.o. Cena przykładowego urządzenia o mocy do 25 kW, wystarczającego do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 wybudowanego w starej technologii, to wydatek rzędu 12 500 zł. Koszt inwestycji zwraca się w ciągu kilku lat.
Kupno pelet nie nastręcza już trudności. Barlinecki granulat dostępny jest w sieci sklepów Castorama, u sprzedawców kotłów, hurtowników oraz składając zamówienie bezpośrednio u producenta. Pelety oferowane są w wygodnych małych workach o wadze 25 kg, w cenie 17 zł, bądź pakowane są po jednej tonie (tzw. big bag), której koszt wynosi 660 zł. Na ogrzanie domu jednorodzinnego średniej wielkości potrzeba w ciągu okresu zimowego od 4 do 5 ton tego biopaliwa.

Pelety to tanie, bezpieczne, wygodne w użyciu i zdrowe - zarówno dla ludzi jaki dla środowiska naturalnego - paliwo dla domów jednorodzinnych i zakładów. W Polsce nadal mało popularne, jednak z uwagi na niskie koszty, wysoką efektywność i bogate zaplecze surowcowe, pelety posiadają ogromny potencjał aby zawojować nasz rynek już w najbliższej przyszłości.

Jednym z największych krajowych dostawców ekologicznego granulatu paliwowego jest Barlinek SA. Roczna produkcja pelet wynosi blisko 90 tys. ton. Firma jest uczestnikiem projektu Komisji Europejskiej PELLETS@LAS, koordynowanego w Polsce przez Bałtycką Agencję Poszanowania Energii SA, która promuje rozwój rynku pelet na potrzeby ogrzewania domów jednorodzinnych.

Barlinek_worki_pelet
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej