Zestaw solarny z instalacją gazu płynnego

2008-07-24 12:28
Zestaw solarny z instalacją gazu płynnego
Autor: Gaspol

Kolektory słoneczne są rozwiązaniem ekonomicznym. Cechuje je 2,5 raza niższy koszt wyprodukowania 1 kW energii w porównaniu z kolektorami próżniowymi, przez co zapewniają szybki zwrot kosztów inwestycyjnych. Wykorzystując energię słoneczną pozwalają na redukcję kosztów ogrzewania ciepłej wody o około 60% w ciągu roku, a w lecie nawet o 100%.

PrimaEnergy, to kompleksowe rozwiązanie energetyczne łączące zestaw solarny z instalacją gazu płynnego. Umożliwia wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie na masową skalę. Kolektory słoneczne wchodzące w skład instalacji zaprojektowanej przez Gaspol mogą być stosowane z instalacją LPG w budynkach już istniejących bądź w dopiero budowanych. Jest to rozwiązanie pewne i bezpieczne energetycznie, które spełnia swoje zadanie niezależnie od warunków pogodowych. Kolektory cechuje wysoka absorpcja nawet rozproszonych promieni słonecznych dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie materiałów, takich jak absorbery tytanowe TiNOX®. PrimaEnergy to system biwalentny, korzystający z dwóch źródeł energii, w przypadku braku dopływu promieni słonecznych do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody wykorzystywany jest gaz płynny, co zapobiega ryzyku braku energii zimą, w czasie pochmurnych dni.

Zestaw solarny z instalacją gazu płynnego
Autor: brak danych

Skład zestawu solarnego:

Absorber - "serce" kolektora słonecznego
Wykonany jest z jednej tafli blachy miedzianej pokrytej wysokoselektywną powłoką TiNOX®, która (w odróżnieniu od absorberów opartych na czarnym chromie) zapewnia długoletnie efektywne działanie bez strat energii. Spłaszczone rurki przepływowe w miejscu połączenia z absorberem zapewniają do 7 razy większą powierzchnię styku z taflą absorbera niż w połączeniu tradycyjnym. Spłaszczenie rurek dodatkowo wywołuje turbulencyjny przepływ czynnika roboczego co skutkuje bardziej wydajnym odbiorem ciepła. Specjalna przegroda w rurze zbiorczej powoduje, że przepływ czynnika roboczego w kolektorze odbywa się w sposób szeregowo-równoległy. Takie rozwiązanie zapewnia równomierny odbiór ciepła z całej powierzchni absorbera oraz zwiększa jednostkowy przyrost temperatury w kolektorze.

Emaliowane zbiorniki c.w.u.
Zbiorniki systemów solarnych wyposażone są w jedną lub dwie wężownice. Zasobniki od wewnątrz pokryte są emalią ceramiczną oraz zabezpieczone anodą ochronną. Bardzo dobra izolacja termiczna ogrzewacza pozwala akumulować energię cieplną nawet przez kilka dni.

Grupa pompowa
Zapewnia cyrkulację czynnika roboczego w obiegu solarnym. Wyposażona jest w pompę obiegową, dwa termometry, manometr, zawory zamykające, zawór zwrotny, wieszak i wąż giętki do podłączenia naczynia przeponowego. Dodatkowo w urządzeniu znajduje się rotametr, który umożliwia regulację natężenia przepływu płynu solarnego.

Cyfrowy, różnicowy regulator temperatury
W zależności od temperatury czynnika roboczego płynnie reguluje obroty solarnej pompy obiegowej. W standardowym wyposażeniu regulatora są dwa czujniki temperatury oraz tuleja zanurzeniowa G1/2" do czujnika w zbiorniku.

Solarne naczynie przeponowe
Zabezpiecza obieg grzewczy przy wzroście ciśnienia w instalacji. Naczynia przystosowane są do pracy z roztworem glikolu propylenowego.

System połączeniowy do kolektorów
Składa się ze złączki kolankowej zasilającej, złączek pierścieniowych, złączki kolankowej powrotnej z zabudowanym odpowietrznikiem ręcznym i wpustem do termometru. W wyposażeniu znajdują się również dwa stalowe węże giętkie ułatwiające przejście przez poszycie dachu.

Dane techniczne

konstrukcja obudowy kolektora rama aluminiowa
kolor obudowy czarny RAL 9005
izolacja kolektora zagęszczona wełna mineralna
przykrycie obudowy hartowane szkło solarne
materiał absorbera blacha miedziana z powłoką TiNOX®
gwarantowany min. zysk energetyczny z 1 m2/rok [kWh/m2/rok] 525 (dane dla Würzburg - Niemcy)
wymiary (dł./szer./wys.) [mm] 1900/1060/86
powierzchnia brutto (obrys) [m2] 2,128
powierzchnia czynna absorbera [m2] 1,84
współczynnik absorpcji 0,95
współczynnik emisji 0,05
sprawność [%] ~80
pojemność cieczy [l] 1,4
masa kolektora [kg] 37
maksymalna moc kolektora [kW] 1,4 (dla 1000 W/m2)
zalecana temp. pracy czynnika roboczego [°C] 60-90
zalecana pojemność zbiornika [l/kolektor] 100 ± 20%

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej