Tylko kontrola ciepła zapewni energooszczędność

2011-11-04 16:06
Energooszczędność - ciepło na miarę
Autor: Danfoss

Precyzyjną kontrolę ciepła umożliwiają nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, np. elektroniczne termostaty, które dopasowując się do potrzeb odbiorców, pozwalają na oszczędzanie energii, czasu i pieniędzy.

Energooszczędność - ciepło na miarę
Autor: Danfoss

Oszczędzanie energii staje się elementem nowoczesnego stylu życia Polaków. Jak wynika z badania, zrealizowanego przez SMG/KRC w ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie”, wielu Polaków jest świadomych tego, że przegrzewanie mieszkania wpływa niekorzystnie, zarówno na zdrowie, jak i na środowisko.

Poznaj opinię Polaków: Każdy stopień ma znaczenie

Coraz więcej urządzeń elektronicznych dostosowuje się do naszego rytmu życia. Podobnie jest z ogrzewaniem – możemy regulować temperaturę, dopasowując ją zarówno do konkretnego pomieszczenia, pory dnia, jak również indywidualnego stylu życia.

Jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy żyjemy na wysokich obrotach i jesteśmy coraz bardziej aktywni. Przeważnie nie ma w domu między godziną 7:00 a 18:00, więcej pracujemy i podróżujemy, wolny czas natomiast spędzamy najczęściej z rodziną i przyjaciółmi poza domem. Nie ma zatem potrzeby ogrzewania pomieszczeń podczas nieobecności domowników.

Na szczęście kontrolowanie zużycia ciepła nie musi wiązać się dziś z dużym zaangażowaniem – nowoczesne urządzenia zrobią to za nas, samodzielnie sterując pracą grzejników w zależności od ustawienia.

Oszczędzanie energii wpisz w swój styl życia

Ważnym elementem nowoczesnego stylu życia Polaków staje się oszczędzanie energii elektrycznej oraz cieplnej. Jak wynika z badania opinii pt. „Regulacja temperatury w mieszkaniu”, przeprowadzonego we wrześniu 2011 r. przez SMG/KRC w ramach kampanii edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie”, aż 85% Polaków ma świadomość, że trzeba oszczędzać ciepło, by chronić środowisko naturalne. Co więcej, niemal tyle samo badanych uważa, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju. Zapobiega to niepotrzebnej stracie energii cieplnej.

Wyłączaj ogrzewanie, gdy otwierasz okno

Jest to jeden z wielu sposobów na ograniczenie marnotrawstwa energii cieplnej.
– Obniżając temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach, w nocy oraz w czasie, gdy jesteśmy w pracy lub na urlopie, mamy pewność, że zużywamy tyle ciepła ile w rzeczywistości potrzebujemy – przekonuje Sylwia Błaszczak, specjalista ds. systemów grzewczych w firmie Danfoss. – Możemy również oszczędzać energię cieplną poprzez wykorzystywanie naturalnych źródeł energii i przykręcać grzejniki, gdy pokój nagrzewa się np. od słońca lub urządzeń elektrycznych.

Zastąp stare termostaty elektronicznymi

Żyjemy w coraz większym pośpiechu i mimo że chcemy żyć ekologicznie, to często nie mamy na to po prostu czasu. Dlatego powstają rozwiązania, które pomagają oszczędzać nie tylko energię, ale i czas.
– Elektroniczne termostaty można zaprogramować według indywidualnych potrzeb bądź wybrać jeden z gotowych programów, dostosowanych do najczęściej spotykanego dobowego cyklu życia domowników – mówi Sylwia Błaszczak. – Wystarczy kilka kliknięć i można zupełnie zapomnieć o regulowaniu grzejników – urządzenie samo dba o utrzymanie stałej preferowanej temperatury w pomieszczeniu, obniżając moc grzania, na przykład podczas naszej nieobecności w domu. Zareaguje również automatycznie na wzrost temperatury w wyniku nagrzania pokoju promieniami słońca.
Dzięki temu można oszczędzić energię a dom będzie dużo bardziej przyjazny środowisku. Zastąpienie starych termostatów grzejnikowych nowymi elektronicznymi, pozwala zaoszczędzić do 23% energii, natomiast wymiana ręcznych zaworów - nawet do 46% energii. Stawka jest bardzo wysoka gdyż aż 70% zużywanej w Polsce energii przeznaczana jest na ogrzewanie budynków.

Żyj zdrowo i ekologicznie

W trosce o zdrowy styl życia uprawiamy sport i dbamy o odpowiednie nawyki żywieniowe. Nie powinniśmy zapominać również o warunkach, w których spędzamy czas w domu i w pracy.
Lekarze wskazują, że przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje zbyt ciepłe i suche powietrze, może prowadzić do częstszych przeziębień oraz obniżenia wydajności organizmu. Częste infekcje gardła i dróg oddechowych, podrażnienia śluzówek i skóry, a także bóle głowy, rozdrażnienie i brak energii to właśnie objawy przegrzania organizmu. Dlatego właśnie należy szczególnie dbać o stałe utrzymywanie w pokojach optymalnej, zalecanej temperatury – nawet zimą powinna ona wynosić 18-21°C. Temperatura być precyzyjnie dostosowana do rodzaju pomieszczenia, pory dnia, a także do indywidualnego trybu życia.

Dowiedz się więcej

Informacje na temat energooszczędności i nowoczesnych urządzeń regulujących temperaturę w domu znajdziesz na stronie:http://living.danfoss.pl/

Ogólnopolska kampania „Każdy stopień ma znaczenie” ma na celu uświadomienie Polakom, jakie znaczenie dla środowiska oraz zdrowia ma odpowiednia regulacja temperatury w domu. Cele kampanii można osiągnąć tylko poprzez edukację społeczeństwa na temat temperatury, która jest najbardziej optymalna dla zdrowego i ekologicznego trybu życia. Głównym przekazem kampanii będzie przekonanie Polaków do bardziej efektywnego zarządzania ciepłem w swoim domu, co ma znaczenie dla poprawy samopoczucia i komfortu życia oraz obniżenia wydatków na ciepło. Kampania przyczynia się także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Inicjatorem kampanii edukacyjnej „Każdy stopień ma znaczenie” jest firma Danfoss, światowy dostawca rozwiązań dla ogrzewnictwa oraz chłodnictwa i klimatyzacji, producent najnowszej generacji termostatów grzejnikowych living by Danfoss (http://living.danfoss.pl/). Partnerem akcji jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (http://www.gios.gov.pl/).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej