Systemy grzewcze w budynku Cricoteki

2015-06-08 15:42
Muzeum Tadeusza Kantora Cricoteka
Autor: Verano Zrewitalizowany budynek dawnej elektrowni. Nad nim rozpościera się nowa Cricoteka - obiekt unikatowy pod względem konstrukcyjnym

Wyjątkowe, oryginalne pod względem architektonicznym budynki, to nie tylko sama bryła i materiały wykończeniowe, ale również ciekawe rozwiązania technologiczne. W budynku krakowskiej Cricoteki, uhonorowanej Nagrodą Architektoniczną Polityki 2015, zastosowano nowoczesny system grzewczy z grzejnikami kanałowymi wyposażonymi w wentylatory - to niemal niewidoczne, a jednocześnie wydajne grzejniki, sprawdzające się zwłaszcza w ogrzewaniu dużych powierzchni z przeszklonymi przegrodami budowlanymi.

W krakowskim Muzeum Tedeusza Kantora - Cricotece zastosowano konwekcyjne grzejniki kanałowe z wentylatorem typu TURBO VKN, co umożliwiło stworzenie dyskretnego systemu ogrzewania o wysokiej wydajności. Dzięki wykorzystaniu zjawiska konwekcji wymuszonej, grzejniki tego typu są idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń o dużej powierzchni użytkowej i przeszklonej fasadzie.

W typowych grzejnikach konwekcyjnych powietrze odbiera ciepło od gorącego wymiennika i po ogrzaniu, dzięki różnicy gęstości, unosi się do góry. Jednocześnie wytwarzane jest podciśnienie powodujące zassanie nowej partii powietrza. Przekazywanie ciepła na drodze konwekcji zapewnia równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu i naturalną cyrkulację powietrza. Zastosowanie wentylatorów pozwala na zwiększenie dynamiki przepływu powietrza pozwalającego na szybką reakcję na zmiany temperatury i równomierne ogrzanie pomieszczeń.

Wentylatory w grzejnikach kanałowych Verano zostały dobrane tak, aby ich praca na niskich obrotach generowała szum na granicy słyszalności, co jest szczególnie istotne w obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. muzea. Ponadto pracą wentylatorów można sterować w zależności od potrzeb, co pozwala na uniknięcie przegrzewania pomieszczeń oraz zmniejszenie zużycia energii.

Grzejniki kanałowe w budynku Cricoteki zostały wykończone estetycznymi, zwijanymi kratkami wykonanymi z aluminium naturalnego. Istnieje też możliwość wyboru kratek z innych materiałów, jak aluminium anodowane, lakierowane, powlekane (imitacja drewna), ze stali nierdzewnej oraz drewna surowego.

Grzejniki kanałowe zostały zaprojektowane tak, aby ich eksploatacja, nawet w obiektach publicznych, nie sprawiała żadnych trudności. Ogranicza się ona do zapewnienia odpowiednich warunków pracy – grzejników nie powinno się niczym zasłaniać oraz należy je okresowo czyścić.

Muzeum Tadeusza Kantora Kraków
Autor: Verano Muzemu Kantora Cricoteka - wejście główne do budynku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej