Rury miedziane i rury stalowe w jednej instalacji grzewczej

2012-03-21 17:16
Miedziane rury, miedziane kształtki
Autor: Wiktor Greg

Miedź w kontakcie z innymi metalami przyspiesza ich korozję. Są jednak sposoby, dzięki którym rury miedziane i rury stalowe mogą być łączone w jednej instalacji grzewczej...

Jak łączyć rury miedziane i rury stalowe w jednej instalacji grzewczej

Miedź w kontakcie z innymi metalami przyspiesza ich korozję. Jedynie stal nierdzewna w połączeniu z miedzią nie koroduje. Zetknięcie miedzi ze stalą powoduje powstanie ogniwa korozyjnego. W wyniku jego pracy rozpuszczeniu ulega żelazo lub cynk (gdy stal jest ocynkowana), co prowadzi do uszkodzenia ścianek rur w instalacji grzewczej. Dlatego połączenia obu metali powinny być odizolowane elektrycznie, np. taśmą teflonową lub specjalnymi przekładkami dielektrycznymi.

Również jony miedzi znajdujące się w wodzie zagrażają trwałości elementów z innych metali. Jednak gdy instalacje grzewcze są zamknięte (do których tlen nie ma dostępu), zjawisko to nie ma tak dużego znaczenia i zastosowanie rur miedzianych i rur stalowych w jednej instalacji jest możliwe. Elementy miedziane i stalowe można stosować w jednej instalacji, pod warunkiem że sumaryczne stężenie jonów chlorkowych i siarczanowych w wodzie instalacyjnej wynosi nie więcej niż 50 mg/l. Jeśli stężenie jest większe konieczny jest inhibitor korozji (środek spowalniający ten proces).

Rury miedziane nie powinny być stosowane w instalacjach, w których mają się znaleźć elementy aluminiowe, np. grzejniki. Są wprawdzie znane metody zapobiegania korozji elektrochemicznej w instalacjach miedzianych z grzejnikami aluminiowymi poprzez dodawanie do wody odpowiednich inhibitorów korozji, ale w praktyce różnie bywa ze skutecznością tego rozwiązania (chociażby na skutek zaniedbań użytkowników).

Polskie Centrum Promocji Miedzi [logo]
Autor: Polskie Centrum Promocji Miedzi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej