Przewody łączące kolektor ze zbiornikiem ciepłej wody

2010-01-26 23:01
Przewody łączące kolektor ze zbiornikiem ciepłej wody
Autor: Armacell

Rosnące koszty energii oraz coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiają, że tanie w eksploatacji oraz przyjazne dla środowiska systemy słonecznego ogrzewania wody zdobywają coraz więcej sympatyków. Jednak podczas planowania takiej instalacji, często zapominamy, jak ważnym elementem są przewody łączące kolektor ze zbiornikiem.

Ich nieprawidłowa izolacja może prowadzić, zwłaszcza w zimie, do znacznych strat energii, przez co woda nie uzyska wymaganej temperatury i konieczne będzie jej dodatkowe podgrzanie. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
System preizolowanych przewodów Armaflex DuoSolar firmy Armacell jest rozwiązaniem do solarnych instalacji podgrzewania wody. Minimalizuje straty energii oraz zapewnia ochronę zarówno przed promieniowaniem UV jak i uszkodzeniami mechanicznymi.
Armaflex DuoSolar jest rozwiązaniem pozwalającym zminimalizować straty energii podczas transportu elementu ogrzewającego z kolektora do zbiornika. Dwie preizolowane rury, zasilania i powrotu, pokryte zostały izolacją HT/Armaflex o nowej strukturze mikrokomórkowej i charakteryzującej się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,038 W/(mK), co minimalizuje ilość energii, która ucieka podczas transportu. Jest to ważne, gdyż część tego rodzaju rur biegnie najczęściej na zewnątrz budynku, przez co są one wystawione na działanie niskich temperatur. Dlatego bez odpowiedniego zabezpieczenia płynąca w nich mieszanina wody z glikolem ulega oziębieniu.
W nowym rozwiązaniu materiał izolacyjny pokryty jest folią poliolefinowyo-kopolimerową, co dodatkowo chroni rury zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UV, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być powodowane np. przez ptaki. Pod izolacją rury powrotu umieszczono przewód elektryczny o odporności cieplnej do 180oC, umożliwiający podłączenie czujnika temperatury bez konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania. Ponadto rury wyposażono w opatentowaną technologię warstwy klejącej „join-split”, pozwalającą na łatwe łączenie i rozłączanie przewodów.

Przewody łączące kolektor ze zbiornikiem ciepłej wody
Autor: Armacell

Preizolowane systemy dostępne są w dwóch wersjach: miedzianej, zgodnej z normą EN1057 oraz ze stali nierdzewnej X2CrNiMo17122. DuoSolar CU, przeznaczona jest głównie do nowych projektów. W przypadku większych lub trudno położonych rozwiązań sprawdzi się wersja Armaflex DuoSolar VA. Jej wysoka elastyczności pozwala na nawet mocne zgięcie przewodów, bez ryzyka deformacji ich średnicy. Dzięki temu instalacja całego systemu przebiega szybko i bezproblemowo nawet tam, gdzie kładzenie typowych rur jest trudne, kosztowne i czasochłonne. Dodatkowo karbowana powierzchnia przewodu ułatwia zamontowanie złączek, zarówno tych tradycyjnych, jak i specjalnych złączek Armacell.

Jako uzupełnienie specjalnej konstrukcji przewodów, został opracowany system połączeń, stworzony z myślą o tym właśnie typie rur. Dzięki temu wszystkie elementy są do siebie dopasowane, co sprawia, że ich montaż przebiega bezproblemowo i nie będzie wymagać użycia dodatkowych narzędzi. Uzyskane w ten sposób połączenie jest trwałe i szczelne przez długi okres czasu, nawet po ponownym jego łączeniu i rozłączaniu. Dodatkowo, wbudowana w złączkę blokada mechanizmu chroni rurę przed skręceniem podczas łączenia, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia instalacji podczas montażu.
Zarówno przewody Armaflex DuoSolar, jak i system łączenia są uzupełnieniem instalacji solarnego ogrzewania wody. Za ich pomocą można wyeliminować punkty, w których ciepło zamiast służyć ogrzewaniu wody, ucieka na zewnątrz. Dlatego decydując się na montaż instalacji solarnej, należy zwrócić uwagę na rodzaj przewodów łączących kolektor ze zbiornikiem ciepłej wody.

Armaflex DuoSolar materiał śr. zewnętrzna rury [mm] dł. zwoju [m]
CU 12 FEF 14 miedź 12 15
CU 15 FEF 14 miedź 15 15
CU 18 FEF 14 miedź 18 15
DN 16 FEF 14 stal 16 15
DN 20 FEF 14 stal 20 15
DN 25 FEF 14 stal 25 15

Przewody łączące kolektor ze zbiornikiem ciepłej wody
Autor: Armacell
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej