Prognoza pogody ma znaczenie. Oszczędne ogrzewanie mieszkań dzięki regulacji prognozowej

2012-02-23 12:39
Oszczędne ogrzewanie mieszkań dzięki prognozie pogody
Autor: eGain

System regulacji ogrzewania eGain forecasting™ charakteryzuje się tym, że do zapewnienia stabilnej temperatury w mieszkaniach uwzględnia lokalną prognozę pogody, a nie tylko temperaturę zewnętrzną. System regulacji prognozowej pochodzi ze Skandynawii i już działa w Polsce. Może być stosowany w niemal wszystkich budynkach wielorodzinnych, w których zainstalowano centralne ogrzewanie.

Innowacyjność rozwiązania polega na tym, że uwzględniane są dwa czynniki: lokalna prognoza pogody i właściwości cieplne budynku. Dzięki takiemu podejściu, system regulacji ogrzewania przewiduje z wyprzedzeniem, jak ogrzać budynek przy najmniejszym możliwym zużyciu energii, a więc najtaniej. System eGain forecasting™ sprawdza się przede wszystkim w budynkach wielorodzinnych.

– Nasze rozwiązanie to kolejny ważny krok na drodze rozwoju metod regulacji ogrzewania budynków. My nie bazujemy jedynie na pomiarze temperatury zewnętrznej, bierzemy pod uwagę również inne czynniki, które działają na budynek. Dzięki uwzględnianiu w bilansie energetycznym nasłonecznienia, prędkości i kierunku wiatru oraz opadów mamy pełny obraz zakłóceń, które musi skompensować system grzewczy – mówi Zbigniew Kidawa, Dyrektor Zarządzający eGain Polska Sp. z o.o.

Idei regulacji prognozowej nie należy mylić z tzw. pogodynką. System regulacji prognozowej powstał w Szwecji w 1994 roku. Obecnie w Europie działa ponad 2 500 budynków objętych prognozową regulacją ogrzewania (Szwecja, Finlandia, Dania, Estonia, Holandia, Niemcy). W Polsce pierwsze instalacje zrealizowano jesienią 2010 r. Odbiorniki prognozy pogody i rejestratory klimatu zostały dotychczas zainstalowane w budynkach spółdzielni mieszkaniowych w Ożarowie Mazowieckim, Otwocku, Łomiankach, Łomży i Pruszkowie.

Prognozowa regulacja ogrzewania  - jak to działa?

System regulacji prognozowej składa się ze sprzętu (przetestowanego w różnych warunkach klimatycznych) oraz oprogramowania, a w szczególności z:

  • inteligentnego odbiornika prognozy pogody, zastępującego czujnik temperatury zewnętrznej;
  • rejestratorów klimatu mierzących i zapisujących wartości temperatur i wilgotności w mieszkaniach;
  • oprogramowania umożliwiającego bieżący nadzór i sterowanie instalacją grzewczą oraz raportowanie i analizy statystyk energetycznych budynku.

Prognoza pogody, a ściślej wartość tzw. temperatury równoważnej, przesyłana jest do odbiornika instalowanego na konkretnym budynku poprzez sieć GSM. Temperatura równoważna reprezentuje bilans energetyczny budynku godzina po godzinie; bilans ten uwzględnia zapotrzebowanie na ciepło wynikające ze zmian warunków zewnętrznych i z właściwości fizycznych budynku.

– Wykorzystujemy prognozy pogody opracowywane na bieżąco przez firmę Foreca, dla konkretnej lokalizacji budynku  http://www.foreca.pl/Poland/Warsaw.  Foreca korzysta z danych meteorologicznych pochodzących z około 10 tys stacji meteorologicznych z całego świata. Prognozy są bardzo trafne. W przypadku, gdyby okazało się, że prognoza odbiega od wartości rzeczywistych, odbiornik prognozy pogody ma własny czujnik temperatury zewnętrznej, który „weryfikuje” przesyłane wartości - mówi Zbigniew Kidawa.

Gdzie warto stosować system regulacji ogrzewania eGain?

System regulacji prognozowej może być stosowany w niemal wszystkich budynkach wielorodzinnych, w których ciepło jest dostarczane poprzez system wodny, budynek jest włączony do sieci ciepłowniczej (regulator węzła cieplnego jest połączony z czujnikiem temperatury zewnętrznej i wewnątrz pomieszczeń oczekiwana jest stabilna temperatura). System jest łatwy w instalacji i nie wymaga konserwacji.
Co więcej, zastosowanie systemu regulacji prognozowej nie wymaga zmian w istniejącej automatyce węzła cieplnego - jest uzupełnieniem do automatyki takich producentów jak: Samson, Danfoss, Honeywell, Siemens, TAC itp. 

Czy jest skuteczny? Jaka jest oszczędność energii?

Do oceny skuteczności działania systemu regulacji ogrzewania eGain zostały wytypowane 3 budynki w tej samej lokalizacji w Ożarowie Mazowieckim i o identycznej powierzchni, przy ul. Obrońców Warszawy o numerach 10, 12 i 14. W budynku nr 14 zainstalowano eGain forecasting™. Przez cały sezon grzewczy 2010/11 mierzone i zapisywane było comiesięczne zużycie ciepła. Budynek, w którym zastosowano system regulacji prognozowej zużył o 15,7% ciepła mniej niż budynek nr 10 i o 16,4% mniej niż budynek nr 12.
Oprócz tego intuicyjnego porównania energooszczędności, dokonano również analizy zużycia ciepła przez budynki z wykorzystaniem metody stopniodni. Metoda stopniodni uwzględnia wpływ średnich temperatur dziennych na zużycie ciepła do celów ogrzewania. Takie podejście daje obiektywny obraz gospodarowania ciepłem w analizowanym budynku. Według tej metody budynek nr 14 zużył o 17% mniej ciepła niż budynek nr 10 i o 15% mniej niż budynek nr 12. Jak pokazuje powyższe zestawienie, wyniki analizy są porównywalne i potwierdzają, że stosowanie prognozowej regulacji ogrzewania przynosi znaczące efekty. Podobne wartości oszczędności energii uzyskali naukowcy z Chalmers Universyty w Geteborgu, którzy badali wpływ regulacji prognozowej eGain forecasting™ na obniżenie zużycia ciepła do celów ogrzewania.

Zobacz film: Jak poprawić komfort i jednocześnie zaoszczędzić na ogrzewaniu

Największe korzyści (ponad 20% liczone metodą stopniodni) system przyniósł dla mieszkańców budynku, w którym po termomodernizacji wykonanej kilka lat temu nie dokonano zmiany nastaw regulatora. Dopiero zastosowanie eGain forecasting™ pozwoliło odkryć ten stan i wyeliminować przegrzewy.

Zalety systemu eGain forecasting™

Są trzy główne korzyści, jakie wynikają ze stosowania systemu regulacji ogrzewania eGain forecasting™.

  • Obniżenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i co za tym idzie obniżenie rachunków za ciepło. Wraz ze zmniejszoną ilością wyprodukowanego ciepła, do atmosfery emitowana jest mniejsza ilość gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń.
  • Zapewnienie bardziej stabilnej temperatury w porównaniu z regulacją tradycyjną, co powoduje poprawię komfortu cieplnego w mieszkaniach. Te mniejsze wahania temperatury mają też korzystny wpływ na nasze zdrowie.
  • Uzyskanie przez administratora pełnej wiedzy (wykresy, raporty, analizy) na temat wpływu warunków zewnętrznych na komfort w mieszkaniach. Analiza danych i kontakt z ekspertami energetycznymi eGain pozwala na prawidłowe zarządzanie energią cieplną.
Oszczędne ogrzewanie mieszkań dzięki prognozie pogody
Autor: eGain

Podstawowa korzyść, czyli oszczędność energii, pochodzi przede wszystkim z tego, że system stabilizuje temperaturę w mieszkaniach i nie dopuszcza do dużych wahań (od przegrzewania pomieszczeń do ich wychłodzenia). Dzięki prognozie pogody system „wie” jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło, może z wyprzedzeniem sterować bezwładną masą zładu w instalacji grzewczej, wahania temperatury są więc niewielkie. Dodatkowo brane jest pod uwagę także ciepło skumulowane w budynku.
– Rozmawiałem z mieszkańcami, żeby sprawdzić, czy po zainstalowaniu eGain nie jest za zimno, ale nie było takich zastrzeżeń. Dodatkowo przecież widzimy w systemie, jaka jest temperatura i wilgotność w mieszkaniach – mówi jeden z administratorów budynków. Ogrzewanie domu z regulacją prognozową sprawdza się w praktyce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej