Pompy ciepła ECOg High Power

2013-11-05 15:33
Pompa ciepła
Autor: Panasonic Pompa ciepła z serii ECOg High Power

Panasonic wprowadził serię dwururowych pomp ciepła ECOg High Power w technologii VRF. Nowe pompy ciepła pełnią funkcję zarówno urządzeń grzewczych, jak i klimatyzacyjnych, a także podgrzewają wodę użytkową. Zużywają zaledwie 100 W energii elektrycznej. Pompy ciepła zaprojektowano do ogrzewania i chłodzenia budynków o dużej kubaturze.

W nowej serii pomp ciepła dostępne są agregaty o mocy nominalnej od 16 do 25 KM. Zapewniają  tzw. energię skojarzoną, czyli jednoczesną produkcję ciepła, chłodu oraz energii elektrycznej na potrzeby samego urządzenia. Do jej produkcji jednostki wykorzystują bezłożyskowy, wyposażony w stały magnes generator o mocy 2 kW. Działa on ze sprawnością ponad 40%, dzięki czemu pompa ciepła zużywa tylko 1% energii elektrycznej, niezbędnej do zasilania typowych systemów VRF. Nowe pompy ciepła mogą być zatem stosowane w tych budynkach, w których dostęp do elektryczności jest ograniczony lub gdy priorytetem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Pompy ciepła zostały również wyposażone w system odzysku ciepła pochodzącego z wody chłodzącej silnik. Dzięki ciepłu odpadowemu pompy nie wymagają uruchomienia cyklu rozmrażania i gwarantują nieprzerwane funkcjonowanie nawet w bardzo niskiej temperaturze (poniżej -20ºC). W trybie chłodzenia i ogrzewania (gdy temperatura zewnętrzna przekracza 7°C) nadwyżka ciepła z silnika może również zostać wykorzystana do ogrzewania (do 75°C) wody użytkowej.

Modele pomp ciepła z serii ECOg High Power mogą zostać opcjonalnie rozszerzone o wytwornicę wody lodowej. Jednostkę zewnętrzną podłącza się bezpośrednio z wodnym wymiennikiem ciepła umieszczonym wewnątrz budynku. Eliminuje to potrzebę stosowania roztworu glikolu, jak w przypadku standardowych kompaktowych wytwornic wody lodowej. Cały układ może być zarządzany za pomocą systemu BMS lub sterownikiem. Urządzenia z linii ECOg High Power, do których można podłączyć nawet 32 jednostki wewnętrzne w układzie z bezpośrednim odparowaniem, są kompatybilne ze wszystkimi modelami dostępnymi dla linii ECOi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej