Ogrzewanie domu energooszczędnego. Promienniki sufitowe i ścienne Zehnder Nestsystems

2012-11-28 15:30
Zehnder Nestsystems Promienniki sufitowe
Autor: Zehnder Polska Zehnder Nestsystems - promienniki sufitowe

Wydajne promienniki sufitowe i ścienne Zehnder Nestsystems w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 30% energii, utrzymując jednocześnie przyjemny mikroklimat pomieszczenia. W domu energooszczędnym z układem rekuperacji można osiągnąć energooszczędność nawet na poziomie 50%. W dodatku promienniki są uniwersalne łącząc w sobie, zarówno funkcję ogrzewania, jak i chłodzenia.

Podczas wyboru systemu ogrzewania i chłodzenia, głównym kryterium jest dziś energooszczędność. Zehnder wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom oferując komfortowe i energooszczędne rozwiązania – wydajne promiennikowe panele sufitowe i ścienne Zehnder Nestsystems. Działają one w dwojaki sposób łącząc w sobie, zarówno funkcję ogrzewania, jak i chłodzenia.

Energooszczędność przede wszystkim

Ogrzewanie promiennikowe to inwestycja, która nie tylko się zwraca, ale również podnosi wartość nieruchomości. Stale rosnące koszty energii skłaniają właścicieli nieruchomości do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłyby ograniczyć jej zużycie. System ogrzewania i chłodzenia firmy Zehnder umożliwia tańsze ogrzewanie domu. W porównaniu z tradycyjnymi systemami Nestsystem pozwala zaoszczędzić 30% energii, utrzymując jednocześnie przyjemny komfort otoczenia. Przy zastosowaniu dodatkowego układu rekuperacji można osiągnąć ograniczenie strat energii nawet o 50%. Energooszczędność systemu wynika z istoty promieniowania cieplnego - temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest dzięki działaniu promienników wyższa w okresie zimowym niż temperatura otaczającego powietrza, gdyż energia promieniowania jest zamieniana na ciepło dopiero przy bezpośrednim kontakcie z ciałem ludzkim lub innym przedmiotem. Dzięki promiennikowym panelom zamontowanym na suficie czy ścianie, ciepło dociera równomiernie do całej powierzchni pomieszczeń, zapewniając w nich komfortowy i optymalny mikroklimat.

Koszty można także ograniczyć dzięki zastosowaniu niskoparametrowych źródeł ciepła, takich jak: kotły kondensacyjne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła. Zehnder Nestsystems, może pracować w zimie przy parametrach 35-42°C, w lecie jest w stanie zapewnić komfort przy wyższych parametrach wody chłodzącej 15-18°C.

Ogrzewanie i chłodzenie w jednym - komfort, zdrowie i energooszczędność

Promiennikowe panele sufitowe działają na takiej samej zasadzie promieniowania jak słońce, i co należy podkreślić, łączą w jednym systemie funkcje: ogrzewania, chłodzenia i regulacji wilgotności. Sposób działania jest prosty i efektywny. Najpierw promienniki są nagrzewane ciepłą wodą, aby następnie emitować energię do otoczenia.
– Nawet jeśli zamocujemy system na wysokości 30 metrów zapewni on ciepło przy podłodze, ponieważ jego emisja nie wymaga używania powietrza jako nośnika energii, zaś oddziałuje bezpośrednio na ludzkie ciało lub przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Z tego względu Nestsystems jest jednocześnie efektywny i oszczędny oraz zapewnia pełny komfort cieplny w budynku – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.

W razie chłodzenia promienniki działają analogicznie jak podczas ogrzewania. Przez sufit chłodzący przepływa zimna woda. Z kolei osoby i przedmioty emitują ciepło poprzez promieniowanie ku górze.  Ciepłe powietrze z pomieszczenia również odprowadzane jest w kierunku sufitu chłodzącego. Po schłodzeniu spływa ono z powrotem do wnętrza pomieszczenia.

Promienniki - czyste i zdrowe ogrzewanie bez kurzu

Większość życia spędza się dziś w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie w nich odpowiedniego klimatu (jakość powietrza i odpowiednia temperatura). Mikroklimat pomieszczeń ma istotny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie domowników. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, ciepło generowane przez panele promiennikowe minimalizuje cyrkulację powietrza, eliminując tym samym rozprzestrzenianie się w pomieszczeniu kurzu i zanieczyszczeń.
Tę zaletę docenią nie tylko alergicy uczuleni na kurz, ale wszyscy. Czyste powietrze ma dobroczynny wpływ na koncentrację i efektywność pracy, a także na samopoczucie i zdrowy sen domowników. Pamiętajmy, że mniej kurzu oznacza również mniej sprzątania – ten fakt na pewno ucieszy niejedną panią domu i administratora budynku.

Więcej przestrzeni

Opatentowana technologia Zehnder Nestsystems łączy w sobie efektywność grzewczą i komfort oraz wychodzi naprzeciw trendom obowiązującym we współczesnej architekturze. Dziś dominujacym stylem w aranżacji wnętrz jest minimalizm – pomieszczenia muszą być przestronne, jasne i czyste, bez zbędnych przedmiotów. Zehnder Nestsytems doskonale wypełnia te założenia. Promienniki mogą być instalowane na suficie lub ścianie, gdzie pełnią równocześnie funkcję zabudowy współtworząc izolację termiczną i zastępując tynk. Tym samym Zehnder Nestsytems cechuje minimalna ingerencja w przestrzeń mieszkalną.

Zalety promienników Zehnder Nestsystems

  • Naturalna zasada działania ciepła promieniowania.
  • Jednolity rozkład ciepła w całym pomieszczeniu.
  • Natychmiastowo odczuwalny efekt grzewczy.
  • Cicha praca.
  • Brak cyrkulacji powietrza, co ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu.
  • Niższe koszty sprzątania budynku.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej