Kolektor słoneczny płaski cieczowy

2010-08-04 12:17
Kolektor słoneczny płaski cieczowy
Autor: Soleko

Zasada działania płaskich kolektorów słonecznych polega na absorbowaniu promieni słonecznych poprzez powłokę wykonaną z blachy miedzianej zwaną absorberem. W jej spodniej części znajdują się miedziane kanały przepływowe dla płynu grzewczego. Poprzez spiralny wymiennik w zbiorniku, płyn grzewczy oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy głównie trwałość i wysoka sprawność kolektora przez wieloletni okres jego użytkowania.

Kolektor słoneczny Sol S firmy SOLEKO produkowany jest z materiałów odpornych na korozję i czynniki atmosferyczne. Jest to kolektor płaski, cieczowy z absorberem pokrytym wysoko-selektywną powłoką tytanu - Sunselect. Absorber charakteryzuje się wysoką absorpcją promieni słonecznych i niską ich emisją.
Obudowa kolektora wykonana jest z blachy aluminiowej odpornej na korozję a pokrycie szklane z szyby hartowanej odpornej na grad. Szyba solarna ma obniżoną zawartość żelaza co polepsza znacznie jej przepuszczalność i podwyższa sprawność całego kolektora.

Kolektor słoneczny płaski cieczowy
Autor: Soleko

Elastyczne przyłącze kolektora na rurze zbiorczej, które zostało zastosowane na przemian ze sztywnym, pozwala zniwelować różnice poziomu powstałe przy montażu kolektorów. Pozwala również uniknąć powstawaniu niekorzystnych naprężeń. Dodatkowo, elastyczne jak i sztywne przyłącze ma końcówkę kołnierzową, co przy skręcaniu kolektorów zapewnia zabezpieczenie przed powstawaniem przecieków.

W polskich warunkach klimatycznych średnie, roczne nasłonecznienie wynosi 1000 kWh/m2. Kolektory słoneczne z absorberem tytanowym uzyskują rocznie, do 550 kWh z m2 powierzchni absorbera.

Dane techniczne
długość kolektora [mm] 2090
szerokość kolektora [mm] 1080
głębokość (grubość) kolektora [mm] 103
masa kolektora pustego [kg] 44,5
objętość cieczy w absorberze [l] 1
obudowa aluminium
absorber niklowana blacha miedziana
grubość absorbera [mm] 0,2
izolacja wełna mineralna
grubość izolacji [mm] 22 (tył), 66 (bok)
grubość szyby solarnej [mm] 4
powierzchnia brutto kolektora [m2] 2,25
powierzchnia absorbera [m2] 2,018
pokrycie absorbera selektywny tytanowy - Sunselect
gwint króćców przyłączeniowych rurowy zewnętrzny ¾"
współczynnik absorpcji α>0,96
współczynnik emisji ε373 K<0,098
maksymalne ciśnienie robocze [MPa] 0,4
maksymalna temperatura postojowa [oC] 202

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej