Kocioł Cerapur

2007-05-29 11:53

Dzięki wykorzystaniu techniki kondensacyjnej Cerapur osiąga sprawność znormalizowaną 109% przy minimalnej emisji substancji szkodliwych. W ten sposób oszczędzana jest energia przy jednoczesnej ochronie środowiska. Wbudowana pompa regulowana elektronicznie gwarantuje komfortową i oszczędną pracę urządzenia: optymalizuje sprawność cieplną, automatycznie dopasowuje się do zmiennych warunków pracy c.o.

Wiosną Junkers wprowadził na rynek polski nowy kocioł kondensacyjny Cerapur. Urządzenie jest energooszczędne i ekologiczne, co gwarantuje technika kondensacyjna oraz pompa z elektroniczną modulacją. Dzięki wykorzystaniu techniki kondensacyjnej Cerapur osiąga sprawność znormalizowaną 109% przy minimalnej emisji substancji szkodliwych. W ten sposób oszczędzana jest energia przy jednoczesnej ochronie środowiska.
Technika kondensacyjna to wykorzystanie darmowej energii ciepła skraplania pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu) zawartej w spalinach i przekazanie jej do instalacji grzewczej. W kotłach konwencjonalnych energia ta jest tracona, ponieważ ciepła para wodna uchodzi wraz ze spalinami przez komin. Dzięki odzyskaniu dodatkowej energii ciepła skraplania, kotły kondensacyjne mają o wiele wyższą sprawność w stosunku do kotłów konwencjonalnych. Jeśli kotły standardowe mają sprawność ok. 86-90%, to kotły kondensacyjne mogą osiągać sprawność nawet 109%.
Wbudowana pompa regulowana elektronicznie gwarantuje komfortową i oszczędną pracę urządzenia: optymalizuje sprawność cieplną, automatycznie dopasowuje się do zmiennych warunków pracy c.o. Gdy termostaty grzejnikowe zamkną niektóre grzejniki, pompa automatycznie zmniejsza strumień wody kierowanej na instalację c.o.
Kocioł wyposażony jest w wyświetlacz tekstu, na którym ukazują się w języku polskim komunikaty i ważne informacje dotyczące pracy kotła. Funkcja ta stanowi także znaczne ułatwienie i oszczędność czasu dla instalatorów i serwisantów podczas montażu, uruchomienia i konserwacji.
W kotłach typu Cerapur seryjnie zamontowany jest regulator pogodowy z zegarem 3-kanałowym, zintegrowany z wyświetlaczem tekstu. Regulator pogodowy dopasowuje temperaturę zasilania instalacji c.o. w zależności od temperatury zewnętrznej, tzn. im niższa temperatura na zewnątrz, tym wyższa temperatura wody kierowana na grzejniki c.o. Wprowadzenie do sprzedaży nowego, zewnętrznego regulatora pogodowego TA 300 umożliwia łączenie kotłów w tzw. układy kaskadowe (do 5 szt.). Łącząc np. 5 kotłów ZBR 11-42 A w układ kaskadowy, otrzymujemy duży zakres regulacji mocy: od 11 kW do 210 kW, co może pokryć zapotrzebowanie na ciepło domu wielorodzinnego o powierzchni do 3000 m2. Stosując dodatkowy osprzęt regulacyjny, możemy sterować niezależnie wieloma obiegami c.o.
Kocioł Cerapur może być stosowany w mieszkaniach etażowych oraz w domach jedno- i wielorodzinnych. Minimalna emisja hałasu 33dB oraz nowoczesny wygląd sprawiają, iż urządzenie montowane może być w pomieszczeniach mieszkalnych.

Kocioł dostępny jest w dwóch wersjach:

1. CERAPUR ZSBR 7-28 A z kompletnym wyposażeniem, przystosowany do współpracy z zasobnikiem (zamontowany zawór 3-drogowy)
Kocioł kondensacyjny, z zamkniętą komorą spalania. Oszczędny i przyjazny dla środowiska spełnia rygorystyczne normy znaku Błękitnego Anioła. Jest wyposażony w najnowszej generacji elektroniczny panel sterowania Bosch Heatronic®, z wielofunkcyjnym wyświetlaczem tekstowym i zintegrowanym regulatorem pogodowym (do 1 obiegu c.o.). Kocioł fabrycznie przystosowany do podłączenia zasobnika pojemnościowego c.w.u. Zamontowana w kotle pompa z elektroniczną modulacją, dostosowuje automatycznie swoją pracę do zmiennych warunków panujących w instalacji c.o. (zapobiega szumom w instalacji), pracując zawsze na możliwie minimalnej mocy (dodatkowe oszczędności energii elektrycznej). Urządzenie jest całkowicie bezpieczne. 

Dane techniczne
Moc 27,5 kW
Moc ładowania zasobnika c.w.u. 25,7 kW
Zapłon elektroniczny
Regulacja mocy płynna modulacja w zakresie
od 7,6 kW do 27,5 kW
Wymiary wys. x szer. x głęb. 85 x 51,2 x 36 cm
Ciężar 50 kg

2. CERAPUR ZBR 11-42 A w wersji bazowej bez pompy i naczynia przeponowego
Kocioł kondensacyjny, z zamkniętą komorą spalania. Oszczędny i przyjazny dla środowiska spełnia rygorystyczne normy znaku Błękitnego Anioła. Jest wyposażony w najnowszej generacji elektroniczny panel sterowania Bosch Heatronic®, z wielofunkcyjnym wyświetlaczem tekstowym i zintegrowanym regulatorem pogodowym (do 1 obiegu c.o.). Kocioł w wersji bazowej, bez zamontowanej w kotle pompy i naczynia przeponowego, przeznaczony do rozbudowanych instalacji c.o. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne.  

Dane techniczne
Moc 41,4 kW
Moc ładowania zasobnika c.w.u. 39,1 kW
Zapłon elektroniczny
Regulacja mocy płynna modulacja w
zakresie od
14,3 kW do 41,4 kW
Wymiary wys. x szer. x głęb. 85 x 51,2 x 36 cm
Ciężar 39 kg

 

TA 300 - naścienny regulator pogodowy do rozbudowanych instalacji c.o.

 Umożliwia sterowanie czasowe następujących obiegów:

  • 1 obieg c.o. bez zaworu mieszającego
  • 10 obiegów c.o. z zaworami mieszającymi (dla każdego 1 x HMM)
  • 10 zasobników(dla każdego 1 x HSM)
  • 10 pomp cyrkulacyjnych c.w.u.

Możliwość sterowania układem kaskadowym do 5 kotłów (każdy kocioł w kaskadzie oprócz pierwszego, wymaga zastosowania modułu BM 2.
Regulator wyposażono w funkcję wygrzewania posadzki podczas montażu ogrzewania podłogowego.

TA 270 naścienny regulator pogodowy (z czujnikiem temperatury zewnętrznej w komplecie) z wbudowanym czujnikiem temperatury dla pomieszczenia reprezentatywnego (pełni rolę zdalnego sterownika) i zegarem, umożliwiający sterowanie pogodowe dwoma obiegami c.o., obiegiem c.w.u. (w tym możliwość automatycznej realizacji funkcji dezynfekcji zasobnika) i obiegiem cyrkulacji. Do sterowania obiegów grzewczych stosuje się dodatkowy moduł HSM (pierwszy obieg c.o. bez zaworu mieszającego, obieg ładowania zasobnika, obieg cyrkulacji) oraz HMM (drugi obieg c.o. z zaworem mieszającym) i ewentualnie zdalny sterownik TF 20 do drugiego obiegu c.o.. Regulator umożliwia podłączenie następnych dodatkowych obiegów c.o. (do 10) przy podłaczeniu każdorazowo do każdego dodatkowego obiegu zdalnego sterownika TF 20 z modułem HMM. Istnieje możliwość realizacji układów kaskadowych do 3 kotłów, przy zastosowania modułów BM2 dla każdego kolejnego kotła. Możliwość zdalnego włączania i wyłączania sterowanych obiegów przez moduł telefoniczny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej