Innowacyjne rozwiązania dają ekonomiczne systemy ogrzewania

2009-09-23 10:01
Innowacyjne rozwiązania dają ekonomiczne systemy ogrzewania
Autor: Noel

Znamy wiele sposobów podłączenia kotłów do grzejników. Najbardziej popularnym sposobem jest bezpośrednie podłączenie kotła do instalacji C.O.

Większość producentów kotłów stałopalnych w swoich instrukcjach zaleca, wręcz nakazuje:

  • aby temperatura eksploatacyjna wody w kotle wahała się w zakresie 80–90oC,
  • zabezpieczenia minimalnej temperatury wody powracającej do kotła 55–65oC,
  • nie dopuszczenia do trwałej eksploatacji kotła w zakresie wydajności, poniżej 40% czyli w niskich temperaturach (są to pozorne oszczędności).

Dzięki utrzymaniu wysokiej temperatury ciągłej pracy kotła: około 70, 80 nawet 90oC, paliwo jest lepiej spalane (w przypadku pieców na drewno w tej temperaturze wytwarza się hold gas). W tych warunkach kocioł jest bardziej wydajny, sprawny, a jego żywotność wielokrotnie dłuższa. Nie zachodzi zjawisko zaklejania się płomienic ani komina, tak jak to występuje przy niskich temperaturach pracy (np. 40ºC na kotle).

Czy jest taka możliwość, aby kocioł mógł pracować w takich temperaturach a w domu nie było za gorąco?

Aby kocioł mógł pracować w tak ściśle określonych warunkach, firma Noel proponuje zastosowanie wielofunkcyjnego wymiennika ciepła.

Innowacyjne rozwiązania dają ekonomiczne systemy ogrzewania
Autor: Noel

Pierwszą podstawową funkcją wymiennika ciepła firmy Noel w połączeniu z kotłem na paliwa stałe jest jego praca jako bufor, czyli zbiornik akumulacyjny, który ma za zadanie odbierać wysoką temperaturę kotła i akumulować nadwyżki ciepła.
W momencie, kiedy temperatura na kotle i na wymienniku ciepła/buforze jest sobie równa i wynosi np. 80ºC, kocioł zaczyna przygasać i w końcu przestaje pracować, przechodzi w tryb czuwania (zaczyna oszczędzać), aż do momentu obniżenia się temperatury w wymienniku.
Stała temperatura pracy pomiędzy kotłem a wymiennikiem ciepła oraz odpowiednia ilość ciepła nagromadzona w wymienniku powoduje równomierne rozgrzanie całej instalacji C.O. czyli uzyskanie żądanej temperatury we wszystkich pomieszczeniach całego domu.
W praktyce okazało się, że dzięki temu, kotły stałopalne spalają średnio około 30–40% mniej opału, co nie wymaga już tak częstej obsługi jak dotychczas.
Zastosowanie na wyjściu z wymiennika ciepła na C.O. zaworu trójdrożnego, umożliwia ręczne lub automatyczne sterowanie temperaturą na poszczególnych układach C.O., pozwala to na osiągnięcie kolejnych korzyści.
Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę to bezpieczeństwo:
– przy prawidłowym doborze pojemności wymiennika ciepła do mocy kotła i przy jego poprawnym zamontowaniu, w momencie wyłączenia prądu lub awarii pompy w instalacji C.O. przestaną działać, wymiana wody pomiędzy kotłem a wymiennikiem ciepła zadziała GRAWITACYJNIE, powoduje to odbiór nadmiernej temperatury czyli nastąpi wychłodzenie kotła a tym samym zapobiegnie lub znacząco opóźni zagotowaniu się w nim wody.

Drugą ważną funkcją wymiennika ciepła to jego praca jako SPRZĘGŁO.
Dzięki jednemu urządzeniu, jakim jest wymiennik ciepła, wykorzystując niewiele miejsca mamy możliwość podłączenia jednocześnie kilku źródeł ciepła np. kocioł na paliwo stałe, kominek z płaszczem wodnym, pompę ciepła, piec gazowy czy olejowy, system solar w dowolnej konfiguracji do zasilania wielu układów C.O.

Trzecią funkcją  jest nieograniczony dostęp do C.W.U.
Nowatorskie rozwiązanie w konstrukcji zapewnia niezawodność urządzenia oraz brak potrzeby dodatkowo instalowania bojlerów, podgrzewaczy wody czy zasobników wody.
Sposób działania wymiennika ciepła zapewnia jego użytkownikom nieograniczony dostęp do C.W.U. (960 litrów gorącej wody na godzinę NON STOP).
W wymienniku ciepła nie ma potrzeby regularnej wymiany anody magnetycznej, ponieważ nie odkłada się kamień i dlatego nie stosuje się jej. Nie występuje również zjawisko starzenia się wody, a co za tym idzie nie ma rozwoju bakterii legionelli.
Istotny jest fakt, iż w momencie wygaśnięcia ognia w kotle, wymiennik ciepła firmy Noel akumulując wodę o temperaturze minimum 60ºC zapewnia funkcję grzania c.w.u., przez kilka godzin w zależności od poboru C.W.U.

Przy zastosowaniu jednego urządzenia – pojemnościowego wielofunkcyjnego wymiennika ciepła w sposób niezawodny i funkcjonalny proponujemy połączyć kilka źródeł ciepła do zasilania wielu układów c.o. i układu c.w.u.

Schemat połączenia kotła na paliwa stałe i baterii słonecznych z wymiennikiem ciepła z dwoma miedzianymi wężownicami. Krótki czas nagrzewania wody, dzięki dużej powierzchnia wymiany ciepła wężownicy c.w.u. F=2,35 m², o mocy 60 kw nagrzewania wody użytkowej, o wydajności c.w.u. 960 l/h. Powierzchnia wymiany ciepła wężownicy solarnej F=1,7m², o mocy grzewczej 43 kw.
W tak prosty sposób można korzystać z energii odnawialnej zasilając ciepłą wodę użytkowa i wspomagać układ c.o.

Dla wymagających firma Noel przygotowała jeszcze bardziej interesujące rozwiązania, połączenie tradycji - czyli kominek z płaszczem wodny z nowoczesnością - odnawialnym źródłem energii – kolektorami słonecznymi oraz wygodą, czyli piecem gazowy.
A to wszystko do zasilania układów c.o. i c.w.u.

Innowacyjne rozwiązania dają ekonomiczne systemy ogrzewania
Autor: Noel

Schemat połączenia kominka z płaszczem wodnym w układzie otwartym z całą pojemnością wymiennika. Dzięki takiemu połączenie praca kominka jest bezpieczna nawet przy braku prądu. Przy zastosowaniu odpowiedniej pojemności wymiennika jest miejsce na zakumulowanie nadwyżek ciepła jakie produkuje kominek czy kolektory słoneczne połączone z dolną wężownicą,
Piec gazowy połączony ze środkową wężownicą w układzie zamkniętym ma za zadanie pracować jako urządzenie szczytowe i uzupełniające temperaturę w wymienniku jeżeli inne źródła nie pracują wystarczająco efektywnie. Trzecia także miedziana wężownica zastosowana do c.w.u.

Urządzenia firmy NOEL są gwarancją oraz źródłem oszczędności i nowych możliwości dla Państwa i nowoczesnej techniki grzewczej.

Innowacyjne rozwiązania dają ekonomiczne systemy ogrzewania
Autor: Noel
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej