Grzejniki kanałowe - ogrzewanie podłogowe

2008-10-07 16:52
Grzejniki kanałowe - ogrzewanie podłogowe
Autor: PURMO

Seria Aquilo to trzy rodzaje grzejników o różnej wydajności cieplnej: Aquilo FMK - bez wentylatora, Aquilo FMT - z wentylatorem i Aquilo FPT - ze wzmocnionym wentylatorem. Wszystkie dostępne są w różnych rozmiarach, z możliwością podłączenia zarówno z prawej, jak i z lewej strony.

Marka Purmo została wzbogacona o grzejniki kanałowe, przeznaczone do zabudowy w podłogach pomieszczeń, przy ścianach z dużymi przeszkleniami sięgającymi poziomu podłogi. Mogą być montowane w budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych oraz w domach jednorodzinnych.
Standardowo grzejniki oferowane są w długościach od 1000 do 3500 mm (do 3000 mm dla modelu FPT), wysokościach 90, 110 i 140 mm oraz szerokościach od 180 do 420 mm. Ponadto istnieje możliwość wykonania na zamówienie nietypowych wymiarów i niestandardowych kształtów grzejnika, np. wersje narożnikowe wykonane na podstawie dostarczonej przez klienta dokumentacji.

Używane są w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej, dobrze sprawdzą się też w mieszkaniach i domach jednorodzinnych (przy oknach tarasowych czy w ogrodach zimowych). Miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła jest umieszczony w stalowej wannie montowanej w podłodze. Zarówno wymiennik ciepła, jak i wanna są standardowo pomalowane na kolor czarny. Dzięki temu, że grzejnik wyposażony jest w element maskujący, podłączenie do instalacji pozostaje dyskretnie ukryte przed wzrokiem użytkownika. Grzejniki powinny być montowane w odległości od 8 do 20 cm od okna. Prawidłowy montaż minimalizuje straty ciepła spowodowane dużą powierzchnią szyby oraz zapobiega parowaniu okien. Taka odległość sprzyja swobodnemu przepływowi powietrza przy konwekcji. Promienniki powinny być tak zamontowane, aby ciepłe powietrze było nadmuchiwane na szybę, a chłodniejsze zasysane od strony pomieszczenia. Dzięki temu efekt kurtyny ciepłego powietrza jest najlepszy.

Grzejnik od góry zabezpieczony jest poprzeczną lub podłużną kratką maskującą. Producent oferuje kratki wykonane z drewna, duraluminium i stali nierdzewnej. Kratki drewniane z buku lub dębu są dostępne w różnych rodzajach wykończenia - drewno surowe, olejowane albo lakierowane. Z kolei czarny kolor elementów grzejnych sprawia, że są one praktycznie niewidoczne pod kratką maskującą. Podłączenia przykryte są dodatkowo czarną blachą maskującą.
Czyszczenie grzejnika: giętkie przewody przyłączeniowe umożliwiają łatwe uniesienie wymiennika z jednej strony i wyczyszczenie dna wanny. Modele z wentylatorem również nie sprawiają kłopotu. Dzięki systemowi "suchy rzep", który mocuje wentylator do dna wanny, montaż i demontaż jest bardzo łatwy. Wymienniki w modelach bez wentylatora są wyposażone w osłony lameli, które ułatwiają jego czyszczenie.

W zależności od wybranego modelu i specyfiki układu regulacji temperatury dla danego pomieszczenia, grzejniki mogą być sterowane przy pomocy:
- zaworów z głowicami termostatycznych z kapilarą z czujnikiem wyniesionym na ścianę;
- głowicy termoelektrycznej sterowanej termostatami pokojowymi.
Do wersji z wentylatorem jest możliwość zastosowania termostatów z ręczną lub automatyczną regulacją obrotów.
Akcesoria dodatkowe są dostępne w ofercie producenta.

Produkt ma 10-letnią gwarancję, która obejmuje wszystkie elementy grzejnika z wyjątkiem elektrycznych (objęte są 2-letnią gwarancją).
Seria Aquilo jest dostępna na zamówienie.

Dane techniczne

materiał wymiennika rurki miedziane z aluminiowymi lamelami
materiał wanny obustronnie ocynkowana blacha stalowa, od wewnątrz lakierowana proszkowo na kolor czarny
materiał kratki buk i dąb surowy, olejowany lub lakierowany;
duraluminium kolorach do wyboru: naturalny, złoty, jasny brąz, ciemny brąz lub czarny; stal nierdzewna
przyłącza wodne 2 x G1/2 - gwint wewnętrzny
ciśnienie robocze 10 barów
temperatura maksymalna 110oC


Wyposażenie
: w komplecie z wymiennikiem dostarczana jest wanna ze śrubami poziomującymi i kotwami, giętkie przyłącza, odpowietrznik, korek spustowy, deska usztywniająca kanał podczas montażu i transportu, klucz imbusowy do regulacji wysokości, a w przypadku modeli Aquilo FMT i Aquilo FPT zestaw wentylatorów.
W ofercie producenta znajdują się wszystkie dodatkowe elementy: kratki, transformatory, zawory termostatyczne, izolacje cieplne, listwy dekoracyjne typu "L" oraz listwy typu "Z" umożliwiające eliminacje błędów montażowych. Wszystkie elementy systemu można zamówić niezależnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej