Ciepło za szybą

2008-10-07 14:15
Ciepło za szybą
Autor: Rettig Heating Ciepło za szybą

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej można spotkać duże, niemal sięgające podłogi okna. Wyglądają niezwykle efektownie, a przy tym dostarczają do pomieszczenia dużo światła. Jednak problem pojawia się w momencie wyboru grzejnika.

W ofercie marki Purmo pojawiły się nowe typy grzejników płytowych Purmo Ventil Compact o wysokości zaledwie 20 cm.

Pomieszczenia z dużymi przeszklonymi powierzchniami okien są bardzo trudne do ogrzania ze względu na fakt, że przez szyby ucieka najwięcej ciepła. Grzejniki powinno się zaś zawsze montować pod oknami, a w takich wnętrzach, ze względu na małą powierzchnię pozostałej ściany, nie jest to proste. Do tej pory najbardziej popularne grzejniki płytowe, najczęściej nie nadawały się do zastosowania w takich wnętrzach - po prostu nie mieściły się pod oknem. Można je było zawiesić na ścianie, co nie jest korzystne dla efektywności grzewczej. Grzejniki wysokości 200 mm są bardzo dobrym rozwiązaniem do takich pomieszczeń, zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, jak i w biurach czy sklepach.

Niskie grzejniki płytowe dają większe możliwości wykorzystania bardzo niskich ścian pod oknami. Jeśli wysokość przeszklenia nie pozwala na powieszenie grzejnika na ścianie, można wykorzystać opcję ze stojakami podłogowymi. Grzejnik jest przystosowany przede wszystkim do zasilania od dołu, dzięki czemu rury są całkowicie ukryte w podłodze i nie psują estetyki wnętrza. Oczywiście, boczne otwory przyłączeniowe opcjonalnie mogą służyć także do podłączenia grzejnika z boku, ale przy dużych przeszkleniach takie podłączenie często nie jest możliwe. Grzejniki są dostępne w trzech wariantach 21, 22 oraz 33. Pierwsza cyfra oznacza liczbę płyt, druga zaś liczbę konwektorów (arkuszy falistej blachy zwiększających wydajność grzejnika). Znajomość znaczenia tych cyfr może się przydać przy wyborze wymiarów grzejnika, ponieważ ze względów estetycznych jego długość nie powinna być większa niż szerokość okien. Wybierając grzejnik z większą liczbą płyt, można zmniejszyć jego długość i dopasować do szerokości okna. Każdy z typów wysokości 200 mm jest dostępny w długości od 600 do 3000 mm, więc w połączeniu z trzema wersjami głębokości nie powinno być problemów z dobraniem grzejnika do własnych potrzeb.

Grzejniki charakteryzują się uniwersalnym, spokojnym wzornictwem pasującym do każdego wystroju wnętrza. Standardowo są dostarczane w kolorze śnieżnobiałym, jednak na zamówienie do wyboru jest 220 innych barw z palety RAL.

Produkowane są one w Finlandii z wysokiej jakości blachy stalowej. Podwójne malowanie metodą kataforezy (podkładowe) i napylania elektrostatycznego (końcowe) gwarantuje uzyskanie powłoki lakierniczej o wysokiej trwałości i jakości. Metoda ta jest obecnie powszechnie stosowana w przemyśle motoryzacyjnym do malowania karoserii samochodowych. Na wszystkie grzejniki udzielana jest 10-letnia gwarancja.

dane techniczne

 wysokość [mm]  200
 długość [mm]  od 600 do 3000
 głębokość [mm]  70 (CV21), 102 (CV22), 152 (CV33)
 masa [kg]  od 7,1 do 68,7
 ciśnienie robocze [MPa]  1
 ciśnienie próbne [MPa]  1,3
 temperatura maksymalna [°C]  110
 kolor  śnieżnobiały RAL 9016, inne kolory z palety RAL na zamówienie

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej