Bezpieczny kominek z płaszczem wodnym i kocioł na paliwa stałe

2010-12-08 15:22
Bezpieczny kominek z płaszczem wodnym i kocioł na paliwa stałe
Autor: GRUPA FERRO rys. 2 Sposób podłączenia zaworu bezpieczeństwa termicznego Callefii 544 w układzie instalacji grzewczej

Kiedy nie ma możliwości natychmiastowego wygaszenia oraz wyłączenia dopływu paliwa, jak to ma miejsce w urządzeniach na paliwo stałe, konieczne staje się zastosowanie innych rozwiązań zapobiegających nadmiernemu wzrostowi temperatury wody. Jednym z nich jest termiczny zawór upustowy otwierający się gdy temperatura wody w kotle przekroczy dopuszczalną wartość 95oC. Dzięki spuszczeniu gorącego czynnika wymusza on przepływ wody zimnej przez kocioł i co za tym idzie, skutecznie i szybko obniża temperaturę w urządzeniu.

Upustowy zawór bezpieczeństwa termicznego

W najnowszej aktualizacji przepisów techniczno - budowlanych dotyczących budynków w zakresie instalacji grzewczych (DzU 56/09 poz. 461), w paragrafie 133 ustęp 7 wprowadzono następujący zapis: „Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.”
Umożliwiono tym samym stosowanie w instalacjach zamkniętych kotłów na paliwa stałe, których konstrukcja umożliwia odprowadzanie  nadmiaru mocy cieplnej w razie awarii pompy lub braku zasilania. Takim rozwiązaniem jest połączenie zaworu spustowego bezpieczeństwa termicznego z wymiennikiem lub wężownicą schładzającą.

Zobacz także: Ogrzewanie

Bezpieczny kominek z płaszczem wodnym i kocioł na paliwa stałe
Autor: GRUPA FERRO Zawór Caleffi 543

Zawory spustowe bezpieczeństwa termicznego Caleffi serii 543 mogą być stosowane w kotłach na paliwa stałe, w których zainstalowany jest wężownica lub wymiennik bezpieczeństwa.

Bezpieczny kominek z płaszczem wodnym i kocioł na paliwa stałe
Autor: GRUPA FERRO rys.1 Sposób podłączenia zaworu bezpieczeństwa termicznego Caleffi 543 do urządzenia z wymiennikiem bezpieczeństwa

Budowa i działanie

Zawory spustowe to urządzenia automatyczne, sterowane temperaturą wody w kotle, niewymagające zasilania zewnętrznego.
Podstawowym elementem pomiarowym jest czujnik umieszczony w tulei zanurzeniowej i połączony kapilarą z zaworem upustowym. Gdy temperatura wody w kotle osiągnie 95°C, w czujniku zachodzi zmiana stanu skupienia cieczy, a następujący po tym wzrost objętości powoduje rozszerzanie się specjalnych mieszków, które poprzez trzpień otwierają zawór spustowy. Dzięki temu konieczna ilość wody zostaje odprowadzona, a w urządzeniu utrzymywana jest  bezpieczna temperatura.
Dobierając zawór, należy także brać pod uwagę moc wężownicy lub wymiennika bezpieczeństwa podaną przez producenta, która w niektórych przypadkach, może ograniczyć zdolności upustowe zaworu.

Dane techniczne
min. temperatura otwarcia (początek upustu) [oC] 95
maks. temperatura pracy [oC] 110
maks. ciśnienie pracy [bar] 10
zdolności upustowe przy 107°C i przy Δp 1 bar [l/h] 3100
przyłącza zaworu gwint wewnętrzny  3/4″
przyłącza tulei czujnika gwint zewnętrzny 1/2″
długość przewodu kapilarnego [mm] 1300

Usunięcie cieczy z układu jest możliwe po naciśnięciu przycisku w dolnej części zaworu.

Montaż czujnika

Czujnik powinien być zamontowany w górnej części kotła lub na instalacji odprowadzającej, zawsze przed elementem odcinającym, w odległości nie większej niż 0,5 m od kotła.

Charakterystyka konstrukcji

Korpus zaworu i pozostałe części główne są mosiężne (P-Cu Zn40 Pb2). Sprężyna wykonana jest ze stali nierdzewnej AISI 304, a uszczelnienia z elementów ruchomych z tworzywa sztucznego, odpornego na działanie temperatury do 140oC.
Aby uzyskać jak najlepszy przepływ ciepła w tulei zanurzeniowej, została ona zaprojektowana tak, aby czujniki były z nią w stałym kontakcie. Dzięki temu bezwładność cieplna całego zespołu została zredukowana do minimum.
Przewody kapilarne są chronione przez specjalny cynkowany wąż elastyczny.
Dokładnej regulacji zaworu dokonuje się plastikowym pokrętłem na dole zaworu.

W celu zagwarantowania bezpieczeństwa działania cały system, od czujnika do mieszków rozszerzających, jest podwójny. W przypadku awarii jednego mieszka lub uszkodzenia rurki kapilarnej zawór spustowy nadal funkcjonuje poprawnie.

 
Zawór bezpieczeństwa termicznego o podwójnym działaniu rozwiązuje problem wystąpienia zbyt wysokiej temperatury w instalacjach grzewczych zasilanych wkładami grzewczymi z pieców kuchennych, kominków lub kotłów na paliwa stałe.
Urządzenie składa się z zaworu upustowego i zaworu napełniającego, które działają równolegle na jednym trzpieniu i są sterowane jednym czujnikiem zdalnym o typie bezpieczeństwa pozytywnego (awaria czujnika nie paraliżuje działania urządzenia).
Zawór jest podłączony do zasilania instalacji grzewczej i do zasilania zimnej wody. Gdy temperatura osiągnie wartość krytyczną, by ją obniżyć, zawór otwiera się i upuszcza konieczną ilość wody gorącej, równocześnie dopuszczając do obiegu wodę zimną. W razie awarii czujnika całe urządzenie będzie wykonywać swoje funkcje w sposób ciągły.

Bezpieczny kominek z płaszczem wodnym i kocioł na paliwa stałe
Autor: GRUPA FERRO Zawór Caleffi 544

Dane techniczne
temperatura upustu [oC] 100 (0, -5)
maks. temperatura pracy [oC] 110
maks. ciśnienie w instalacji wodnej [bar] 6
maks. ciśnienie w instalacji grzewczej [bar] 6
zdolności upustowe przy Δp 1 bar [l/h] 1800
przyłącza do rur gwint wewnętrzny  1/2″
przyłącza czujnika gwint zewnętrzny 1/2″
długość przewodu kapilarnego [mm] 1300

Montaż

Zawór może być instalowany w dowolnej pozycji – pionowej, poziomej lub ukośnej. Czujnik montuje się na przewodach zasilania instalacji, jak najbliżej źródła ciepła. Odprowadzenie z zaworu powinno być połączone z instalacją kanalizacyjną. Ważne jest, by króciec podłączeniowy zasilania był przyłączony bezpośrednio do instalacji wodnej, bez pośrednich elementów odcinających.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej