Wymiana nawierzchni na istniejącej podbudowie betonowej

2009-05-07 15:54
Wymiana nawierzchni tarasu, schodów i ścieżek na istniejącej podbudowie betonowej
Autor: CRH KLINKIER Przekrój wymiany nawierzchni tarasu, schodów i ścieżek na istniejącej podbudowie betonowej z warstwą podsypki żwirowej z wykorzystaniem bruku klinkierowego

Materiał, którego użyjemy do budowy tarasu, schodów i ścieżek musi być odporny na czynniki atmosferyczne, mróz czy ścieranie. Jeśli jego parametry techniczne będą niewystarczające z biegiem czasu nawierzchnia zacznie pękać i konieczna będzie jej wymiana na nową.

Poniżej proponujemy dwa rozwiązania wymiany zniszczonej nawierzchni tarasu, schodów i ścieżek na istniejącej podbudowie betonowej na nawierzchnię z bruku klinkierowego.

Wymiana nawierzchni tarasu, schodów i ścieżek z użyciem warstwy podsypki żwirowej

Najlepszym rozwiązaniem wymiany nawierzchni na istniejącej podbudowie betonowej jest wyłożenie 4–5 cm warstwy podsypki żwirowej bezpośrednio pod brukiem. Wariant ten możliwy jest do wykonania jedynie w sytuacji, kiedy dysponujemy wystarczająco dużą ilością miejsca - różnica między poziomem tarasu i progu drzwi tarasowych budynku jest na tyle duża (8–10 cm), że pozwala na wykonanie kilkucentymetrowej warstwy podsypki oraz ułożenie kostki brukowej o grubości 4,5 cm. Rozwiązanie to zapewnia pewny i bezpieczny sposób odprowadzania wody z tarasu, bez konieczności inwestowania w elastyczny klej.

  • Wykonanie

W najniższym miejscu tarasu (zwykle na jego końcu) należy wykonać wzdłuż całej jego krawędzi drenaż w płycie betonowej, pozwalający odprowadzić wodę poza taras lub pod taras jeśli pod płytą znajduje się podbudowa przepuszczalna dla wody (kruszywo, tłuczeń, itp.). Na powierzchni płyty wykonuje się izolację przeciwwilgociową w postaci, np. folii w płynie. Należy zaizolować również pionowe płaszczyzny płyty tworzące drenaż, po czym wypełnić go grubym kruszywem (o średnicy 16–32 mm), aby woda spływająca z powierzchni tarasu mogła swobodnie się przez niego przesączać.

Na tak przygotowanej powierzchni należy wysypać 4–5 cm warstwę drobnego kruszywa (średnica ziarna 2–5 mm), wyprowadzić płaszczyznę i ukłożyć bruk klinkierowy. W miejscach gdzie nie jest możliwe ułożenie bruku na podsypce (np. schody) należy wykonać izolację poziomą, a następnie “zatopić” kostki bruku w elastycznym kleju mrozoodpornym. Przestrzeń pomiędzy kostkami (szczelina o szer. 5–8 mm) trzeba wypełnić szczelnie zaprawą do spoinowania klinkieru.

Wymiana nawierzchni tarasu, schodów i ścieżek bez użycia warstwy podsypki żwirowej

Jeśli między istniejącym poziomem tarasu, a krawędzią otworu drzwiowego nie jest możliwe wykonanie warstwy podsypki, ze względu na ograniczoną ilość miejsca, jedynym rozwiązaniem jest ułożenie bruku na warstwie kleju.

  • Wykonanie

Na betonowej płycie o wyprofilowanym spadku należy wykonać izolację przeciwwilgociową. Następnie rozprowadzić klej elastyczny mrozoodporny o rozpływowej konsystencji i “zatopić” w nim kostki brukowe, zachowując między nimi 5–8 mm odstępy, które po związaniu kleju trzeba wypełnić szczelnie zaprawą do spoinowania klinkieru.
Wariant ten wymaga dużej dokładności i czystości wykonania prac, w przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której woda przez nieszczelną spoinę dostanie się pod powierzchnię bruku, a po zamarznięciu odspoi kostkę brukową.

Wymiana nawierzchni tarasu, schodów i ścieżek na istniejącej podbudowie betonowej
Autor: CRH KLINKIER Przekrój wymiany nawierzchni tarasu, schodów i ścieżek na istniejącej podbudowie betonowej bez podsypki żwirowej z wykorzystaniem bruku klinkierowego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej