Nawierzchnie z kostki brukowej

2007-05-25 17:51
Nawierzchnie z kostki brukowej
Autor: Libet

Firma Libet SA poszerzyła ofertę o rodzinę szlachetnych kostek betonowych o nazwie Elegante. W procesie produkcji poza tradycyjną metodą wibroprasowania wykorzystano również technologię płukania.

Górna warstwa kostek, która stanowi mieszaninę szlachetnych kruszyw: marmuru, granitu, porfiru lub bazaltu, jest poddawana ciśnieniowej obróbce wodą. W efekcie powstaje chropowata powierzchnia o strukturze naturalnego kamienia. Kruszywa wykorzystywane w procesie produkcji są sprowadzane z Niemiec i Francji.
Kostka Elegante jest dostępna jest w trzech kształtach: Piccola, Piazza i Via Castello.
Piccola to drobne, trapezoidalne kostki (dziesięć wzorów), które doskonale nadają się do układania łuków i okręgów na ogrodowych ścieżkach. System kostki Piazza to cztery prostokąty o różnej wielkości. System Via Castello tworzy aż trzynaście odmiennych prostokątów.
Kostka jest dostępna w pięciu różnych kolorach: rosso (czarno-czerwony porfir), nero (czarny bazalt), solare (granit żółty), bianco-carrara (biały marmur) i granito (granit szary) oraz w różnych kształtach.
Grubość kostki wynosi 6, 7 lub 8 cm. Sześciocentymetrowa i siedmiocentymetrowa grubość pozwala na bezpieczny, ale mało intensywny ruch samochodów osobowych. Kostki ośmiocentymetrowe dobrze zniosą nawet ciężarówki.

Aby nawierzchnia była trwała i estetyczna, warto pamiętać o okresowym czyszczeniu kostki brukowej.

Nawierzchnie z kostki brukowej
Autor: Libet
 Dane techniczne  
 Klasa betonu: B35, B50 
 Masa 1m2 [kg]: ok. 180 przy gr. 8 cm 
 Ścieralność na tarczy Boehmego [mm]: 3,5 
 Wytrzymałość na ściskanie [MPa]: powyżej 50 
 Nasiąkliwość [%]: poniżej 5 
 Dodatkowe elementy systemu: palisady, obrzeża, krawężniki 
 Cechy szczególne: odporność na działanie czynników atmosferycznych 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej