Nawierzchnie asfaltowe. Pierwsze zastosowanie na polskich drogach nowej technologii asfaltu z domieszką gumy

2014-05-20 13:21
nawierzchnia asfaltowa
Autor: brak danych

Nową recepturę asfaltu modyfikowanego gumą pochodzącą z rozdrobnionych zużytych opon samochodowych, rozwiązania do budowy dróg, opracowali polscy naukowcy wraz firmą Strabag. Powstają już pierwsze drogi w Polsce z zastosowaniem tej technologii - bardziej opłacalne w budowie, przyjazne środowisku, ciche i wytrzymałe. 

Prace badawcze nad modyfikacją asfaltu, polegającą na zwiększeniu w nim ilości miału gumowego ze zużytych i rozdrobnionych opon samochodowych trwały 3 lata. Prowadzili je wspólnie naukowcy z Politechniki Warszawskiej i specjaliści firmy Strabag. Efektem tych prac było uruchomienie i zastosowanie urządzenia do modyfikacji asfaltu gumą, a następnie wybudowanie (w Pruszkowie) drogi doświadczalnej, która przeszła pomyślnie wszelkie próby wytrzymałościowe.

Budowa nowych dróg z wykorzystaniem nawierzchni z asfaltu modyfikowanego

Przyszedł czas na komercyjne wykorzystanie opracowanej technologii - budowę dróg w Polsce z nową nawierzchnią asfaltową - bardziej ekonomiczną, przyjazną środowisku, o lepszych parametrach użytkowych. Firma Strabag jest w trakcie realizacji dwóch kontraktów na ponad 36 mln zł z zastosowaniem asfaltów modyfikowanych gumą.

  • W powiecie wrocławskim, między miejscowościami Kamień i Byków, na odcinku długości ok. 2,5 km wbudowywana jest warstwa ścieralna grubości 5 cm z mieszanki opracowanej według specjalnej receptury - prace mają być ukończone w ciągu tygodnia.
  • Na początku czerwca ma się rozpocząć kolejna budowa drogi, której inwestorem jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzki w Rzeszowie. Umowa zakłada budowę ponad 16 km drogi wojewódzkiej pomiędzy Jarosławiem a Pruchnikiem, z czego prawie 11 km będzie wykonane z zastosowaniem tzw. cichej nawierzchni. Specjalna technologia pojawi się na odcinku, na którym występują ograniczenia poziomu hałasu ze względu na sąsiedztwo zabudowy wielorodzinnej. Na potrzeby tej inwestycji opracowywana jest, rzadko stosowana w Polsce, mieszanka SMA 5, która umożliwia zmniejszenie hałasu powstającego w trakcie użytkowania drogi. Zastosowanie gumy dodatkowo zwiększy trwałość nawierzchni asfaltowej i poprawi jej parametry wytrzymałościowe.
budowa dróg
Autor: STRABAG Budowa drogi z zastosowaniem asfaltu zmodyfikowanego gumą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej