Drzewo w mieście

2009-03-16 15:41
Drzewo w mieście
Autor: GCL

O tym, że warto sadzić drzewa, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale jak to robić w miastach, by przeżyły w terenie silnie zurbanizowanym, o utwardzonych nawierzchniach, w miejscach niesprzyjających i trudnych ze względu na bliskie sąsiedztwo ulic, budynków oraz przebiegających pod ziemią rur, kabli, przewodów, kolektorów ściekowych — słowem wszystkich niezbędnych mediów miejskich?

Drzewo w mieście
Autor: GCL Produkty GCL sprawdzono w wielu europejskich miastach

W środowisku zurbanizowanym, szczególnie w mieście, drzewa narażone są na wiele czynników zagrażających ich prawidłowemu rozwojowi. Zwarta, miejska zabudowa, gęsta sieć podziemnych instalacji technicznych nie sprzyjają zieleni, a w szczególności drzewom. Zamieranie drzew powodują też niekorzystne warunki atmosferyczne, zanieczyszczenie powietrza spalinami, zbyt wysokie temperatury wynikające z nagrzewania się miasta, brak wilgoci w glebie, a także silne zasolenie związane z zimowym utrzymaniem dróg.

Z drugiej strony, niewłaściwie posadzone drzewa stanowią potencjalne zagrożenie, zarówno dla budowli, jak i podziemnych instalacji.

Greenleaf Arborsystem to nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązanie, umożliwiające wprowadzanie drzew nawet w najbardziej niesprzyjające miejsca. Zabezpiecza ono jednocześnie budynki oraz infrastrukturę techniczną przed szkodliwym działaniem rozprzestrzeniającego się w sposób niekontrolowany systemu korzeniowego roślin.

Produkty do nasadzeń w systemie Greenleaf Arborsystem znajdują zastosowanie przy:

 • nasadzeniach drzew w ścisłych centrach miast (tereny utwardzone, silnie zdewastowane);
 • zieleni przyulicznej (wąskie i narażone na zanieczyszczenia tereny zielone);
 • rewitalizacji ulic i dróg (nowe nasadzenia drzew);
 • nasadzeniach w miejscach o obniżonym poziomie wód gruntowych (skarpy, tereny inwestycyjne);
 • przesadzaniu drzew starszych (zapewnienie optymalnych warunków w sytuacji "stresowej" dla drzewa);
 • nasadzeniach przy autostradach (pasy zieleni, punkty obsługi technicznej, parkingi);
 • kotwieniu drzew w obrębie bryły korzeniowej (eliminacja zewnętrznych, szpecących naciągów).


W skład systemu Greenleaf Arborsystem wchodzi szereg elementów, które są do siebie ściśle dostosowane.

Drzewo w mieście
Autor: GCL Elementy systemu Greenleaf Arborsystem

Ekran przeciwkorzeniowy żebrowany - REROOT 300/600/1000

Nadaje się do otaczania grup drzew i krzewów. Żebra pomagają kierunkować korzenie ku dołowi, nadają sztywność oraz służą jako zatrzaski przy łączeniu rolek.

Dostępne są dwa rodzaje ekranów: ReRoot 300 — wystarczający dla ochrony ścieżek rowerowych oraz chodników, w rolce o wymiarach 0,3/30 m oraz ReRoot 600/1000 — do ochrony powierzchni jezdnych, płytko biegnących korytarzy serwisowych oraz mediów, w rolkach o wymiarach:  0,6/30 m (RER600) i 1/30 m (RER1000). Uzupełnieniem jest  systemowa taśma (RRJT) przeznaczona do łączenia ekranów przeciwkorzennych. Występuje ona w rolce (długość 10 m).

Ekran przeciwkorzeniowy gładki - REROOT 2000

Stosowany jest na większych głębokościach. Odporny na przerastanie nawet najbardziej agresywnych korzeni, używany jest do tworzenia wolnych od korzeni korytarzy dla mediów, przy ochronie fundamentów, itp.

Wymiary ekranu
nazwa handlowagrubość [mm]szerokość [m]długość rolki [m]
RER210 1,0 1,0; 1,5; 2,0 100
RER215 1,5
RER220 2,0

Uzupełnieniem jest  — RRJT systemowa taśma do łączenia ekranów przeciwkorzeniowych w rolce ( długość 10 m).

Moduł kierunkujący korzenie ROOT DIRECTOR

Polecany do ochrony nawierzchni pieszych oraz jezdnych. Zapobiega przenikaniu korzeni do góry, a tym samym uszkodzeniom nawierzchni. Korzenie kierunkuje do wzrostu w dół i na zewnątrz. Jest w pełni dostosowany do innych elementów Greenleaf Arborsystem.

Dane techniczne
nazwa handlowawymiary otworu [mm]wysokość [mm]
RD640 575/575 460
RD1050 855/855 580
RD1400 1230/1230 450

Drzewo w mieście
Autor: GCL

Zestaw nawadniający ROOTRAIN METRO

Ekonomiczny, efektywny i dyskretny system do nawadniania drzew miejskich (RR4, RRPC4 lub RRMC4). Jest to rura perforowana o średnicy 35 mm i długości 4 m z zaślepką z łańcuszkiem lub bez.

Zestawy nawadniająco-napowietrzające:

Są to różnej długości (3, 5, 8 m) rury perforowane o średnicy 60 mm w zestawie z wlewem z HDPE, okrągłym lub kwadratowym, aluminiowym lub brązowym, z zaślepką lub bez.  Oferowane są trzy rodzaje zestawów:

 • ROOTRAIN URBAN (RRURB). Zestaw o dużej pojemności z zamontowanym na stałe wlewem z łapaczem liści, umożliwiającym swobodny przepływ wody i dostęp powietrza. Polecany szczególnie do nasadzeń przydrożnych oraz na otwartej przestrzeni. Ma wlew odporny na kosiarki żyłkowe. Możliwe jest osadzenie wlewu poniżej poziomu koszenia kosiarek nożowych.
 • ROOTRAIN CIVIC (RRCIVIC). Sprawdzony i popularny wśród architektów oraz wykonawców zieleni. Stosowany w miejscach założeń parkowych i ogrodowych o wyższych standardach. Zaślepka stanowi dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniami, jednocześnie umożliwia przepływ powietrza.
 • ROOTRAIN PRECINCT (RRPREC). Polecany do zastosowania w ścisłych centrach miast w miejscach reprezentacyjnych oraz wymagających stałego nawodnienia i napowietrzania.
  Dostępny również w wersji pasującej do grilów systemowych Greenleaf.

System kotwienia bryły korzeniowej

Dzięki samoklinującym się kotwom umożliwia mocowanie drzew w sposób bardzo stabilny, jednocześnie zaś jego elementy nie są widoczne na powierzchni. Występuje w dwóch rodzajach jako: SAS-M - zestaw do mocowania bryły korzeniowej drzew do 20 cm obwodu pnia oraz SAS-L -  do drzew do 45 cm obwodu pnia.
W ofercie są również tradycyjne systemy mocowania drzew: NATURETIE i ENVIROTIE.

System antykompresyjny ROOTCELL

Opracowany przy współpracy specjalistów z zakresu dendrologii oraz pielęgnacji drzew, przenosi obciążenia, a tym samym zapobiega kompresji gleby (do 80 t/m2, jeśli ciężar jest równo rozłożony). Stwarza dogodne warunki dla rozwoju korzeni drzew oraz poprawia ich wzrost również pod nawierzchniami pieszymi i jezdniami. Produkt wykonany w 100%  w procesie recyklingu. Oferowany jako moduł o wymiarach: 25/25/9 cm.

Włóknina systemowa TwinGeo

Dwuwarstwowa wzmocniona systemowa włóknina filtracyjna do przykrywania elementów antykompresyjnych RootCell. Jej konstrukcja umożliwia horyzontalną penetrację powietrza pomiędzy warstwami włókniny. Produkt dostępy w rolce o wymiarach 2/25 m.

Wyłącznym dystrybutorem produktów Greenleaf w Polsce jest firma GCL.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej