Beton dekoracyjny w przestrzeni miejskiej. 3 rzeczy, które musisz wiedzieć o nawierzchni betonowej

2017-09-15 9:58
beton dekoracyjny
Autor: brak danych

Inżynierowie z firmy CEMEX opracowali beton dekoracyjny DECO STONE przeznaczony na różnego typu nawierzchnie: place i parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe, podjazdy garażowe, ale również elementy małej architektury. Tym, co wyróżnia ten beton dekoracyjny jest różnorodność kolorów. Kolorowe nawierzchnie z betonu dekoracyjnego mają ponadto wyeksponowane na powierzchni kruszywo mineralne.

Beton jest tworzywem o wyjątkowych właściwościach i ogromnym potencjale. Stał się ostatnio jednym z najmodniejszych materiałów dekoracyjnych. Beton stale odkrywany jest na nowo, zmienia swoje oblicza - kolory, struktury, wykończenia powierzchni. Prezentujemy beton dekoracyjny DECO STONE, który kreuje przestrzeń miejską. Różnorodność kolorów i tekstur mineralnych daje architektom i urbanistom duże możliwości aranżacji przestrzeni.

Nawierzchnie z betonu dekoracyjnego

Najtrwalszy materiał na place i parkingi, ścieżki i podjazdy to monolityczny beton nawierzchniowy. Zaprojektowany tak, jak nawierzchnie drogowe – mrozoodporny, wytrzymały, odporny na obciążenia. A dodatkowo dekoracyjny dzięki szerokiej palecie barw i faktur, uzyskiwanych w końcowej obróbce. Takie właśnie są produkty z linii DECO STONE, czyli dekoracyjne betony nawierzchniowe z eksponowanym kruszywem.

Czy wykonanie takiej nawierzchni jest trudne?

Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego składa się z kilku etapów. Po pierwsze – projekt. Po drugie – należy odpowiednio przygotować podłoże oraz wytyczyć krawędzie, czyli oszalować. Ważne, że nie trzeba w przypadku nawierzchni DECO STONE używać obrzeży betonowych czy krawężników – wystarczy ułożyć szalunki z desek, które można usunąć po zakończeniu prac. Po trzecie – w przygotowanym szalunku układa się mieszankę betonową zgodną z wybranym wzorem nawierzchni. Mieszanka jest dostarczana betonomieszarkami. Na ułożoną nawierzchnię nakłada się następnie preparat dezaktywujący. Gdy beton stwardnieje, zwykle następnego dnia, za pomocą myjki wysokociśnieniowej spłukuje się dezaktywator wraz z wierzchnią warstewką, eksponując w ten sposób kruszywo.

Kolor betonu do wyboru

Paleta produktów DECO STONE zawiera szereg rozwiązań, które można dostosować do oczekiwań. Do wyboru są kolory matrycy: beton szary, żółty, czerwony, grafitowy lub inny, w zależności od wybranego pigmentu. Druga kluczowa właściwość to faktura. DECO STONE GRAVA to nawierzchnia żwirowa, czyli z kamieniami otoczakowymi, w wersji drobniejszej – o wymiarach do 8 mm, lub w wersji grubszej – do 16 mm. Natomiast DECO STONE SEMOLA wykonana jest przy użyciu kruszyw łamanych, a najpopularniejszym z nich jest granit.
Niejako obok linii DECO STONE znajduje się grupa produktów DECO BIKE – w założeniu przeznaczona na ścieżki rowerowe, ale równie dobrze nadaje się na podjazdy czy ścieżki na posesji. Różni się od DECO STONE tym, że kruszywo jest wyeksponowane w minimalnym stopniu. Nawierzchnia jest lekko szorstka, a kruszywo uwidocznione w minimalnym stopniu. Tak jak w przypadku DECO STONE do wyboru pozostaje kolor betonu i rodzaj użytego kruszywa.

DECO STONE i DECO BIKE to betony nawierzchniowe o klasie wytrzymałości C30/37 oraz klasie ekspozycji XF3 lub XF4, czyli w pełni odporne na mróz, jak również na działanie środków odladzających. Nie przerastają zielenią i są łatwe do utrzymania w czystości.

Nawierzchnia z betonu dekoracyjnego
Autor: Cemex Nawierzchnia z betonu dekoracyjnego DECO STONE - Bulwary Dunikowskiego we Wrocławiu
naiwuerzchnia z widocznym kruszywem
Autor: Cemex Dekoracyjny beton nawierzchniowy z eksponowanym kruszywem
kolorowa nawierzchnia betonowa
Autor: Cemex Miasteczko Ruchu Drogowego w Trzebini z kolorową nawierzchnią z betonu - nawierzchnia DECO BIKE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej