Beton dekoracyjny w przestrzeni miejskiej. 3 rzeczy, które musisz wiedzieć o nawierzchni betonowej

2017-09-15 9:58
beton dekoracyjny
Autor: brak danych

Inżynierowie z firmy CEMEX opracowali beton dekoracyjny DECO STONE przeznaczony na różnego typu nawierzchnie: place i parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe, podjazdy garażowe, ale również elementy małej architektury. Tym, co wyróżnia ten beton dekoracyjny jest różnorodność kolorów. Kolorowe nawierzchnie z betonu dekoracyjnego mają ponadto wyeksponowane na powierzchni kruszywo mineralne.

Beton jest tworzywem o wyjątkowych właściwościach i ogromnym potencjale. Stał się ostatnio jednym z najmodniejszych materiałów dekoracyjnych. Beton stale odkrywany jest na nowo, zmienia swoje oblicza - kolory, struktury, wykończenia powierzchni. Prezentujemy beton dekoracyjny DECO STONE, który kreuje przestrzeń miejską. Różnorodność kolorów i tekstur mineralnych daje architektom i urbanistom duże możliwości aranżacji przestrzeni.

Nawierzchnie z betonu dekoracyjnego

Najtrwalszy materiał na place i parkingi, ścieżki i podjazdy to monolityczny beton nawierzchniowy. Zaprojektowany tak, jak nawierzchnie drogowe – mrozoodporny, wytrzymały, odporny na obciążenia. A dodatkowo dekoracyjny dzięki szerokiej palecie barw i faktur, uzyskiwanych w końcowej obróbce. Takie właśnie są produkty z linii DECO STONE, czyli dekoracyjne betony nawierzchniowe z eksponowanym kruszywem.

Czy wykonanie takiej nawierzchni jest trudne?

Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego składa się z kilku etapów. Po pierwsze – projekt. Po drugie – należy odpowiednio przygotować podłoże oraz wytyczyć krawędzie, czyli oszalować. Ważne, że nie trzeba w przypadku nawierzchni DECO STONE używać obrzeży betonowych czy krawężników – wystarczy ułożyć szalunki z desek, które można usunąć po zakończeniu prac. Po trzecie – w przygotowanym szalunku układa się mieszankę betonową zgodną z wybranym wzorem nawierzchni. Mieszanka jest dostarczana betonomieszarkami. Na ułożoną nawierzchnię nakłada się następnie preparat dezaktywujący. Gdy beton stwardnieje, zwykle następnego dnia, za pomocą myjki wysokociśnieniowej spłukuje się dezaktywator wraz z wierzchnią warstewką, eksponując w ten sposób kruszywo.

Kolor betonu do wyboru

Paleta produktów DECO STONE zawiera szereg rozwiązań, które można dostosować do oczekiwań. Do wyboru są kolory matrycy: beton szary, żółty, czerwony, grafitowy lub inny, w zależności od wybranego pigmentu. Druga kluczowa właściwość to faktura. DECO STONE GRAVA to nawierzchnia żwirowa, czyli z kamieniami otoczakowymi, w wersji drobniejszej – o wymiarach do 8 mm, lub w wersji grubszej – do 16 mm. Natomiast DECO STONE SEMOLA wykonana jest przy użyciu kruszyw łamanych, a najpopularniejszym z nich jest granit.
Niejako obok linii DECO STONE znajduje się grupa produktów DECO BIKE – w założeniu przeznaczona na ścieżki rowerowe, ale równie dobrze nadaje się na podjazdy czy ścieżki na posesji. Różni się od DECO STONE tym, że kruszywo jest wyeksponowane w minimalnym stopniu. Nawierzchnia jest lekko szorstka, a kruszywo uwidocznione w minimalnym stopniu. Tak jak w przypadku DECO STONE do wyboru pozostaje kolor betonu i rodzaj użytego kruszywa.

DECO STONE i DECO BIKE to betony nawierzchniowe o klasie wytrzymałości C30/37 oraz klasie ekspozycji XF3 lub XF4, czyli w pełni odporne na mróz, jak również na działanie środków odladzających. Nie przerastają zielenią i są łatwe do utrzymania w czystości.

Nawierzchnia z betonu dekoracyjnego
Autor: Cemex Nawierzchnia z betonu dekoracyjnego DECO STONE - Bulwary Dunikowskiego we Wrocławiu
naiwuerzchnia z widocznym kruszywem
Autor: Cemex Dekoracyjny beton nawierzchniowy z eksponowanym kruszywem
kolorowa nawierzchnia betonowa
Autor: Cemex Miasteczko Ruchu Drogowego w Trzebini z kolorową nawierzchnią z betonu - nawierzchnia DECO BIKE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej