Wzmacnianie wieszaków

2007-05-31 17:56

Niepewnie trzymające się zewnętrzne warstwy budynków skłoniły konstruktorów do stworzenia sposobów wzmacniania zawieszonych już ścian osłonowych. 

Uszkodzenia ścian
Stosowane w budownictwie wielkopłytowym ściany zewnętrzne składają się z trzech warstw: nośnej, ocieplającej (styropianu lub wełny mineralnej) i osłonowej (fakturowej).
Po wieloletniej eksploatacji warstwy osłonowe ścian ulegają różnym uszkodzeniom. Do najczęstszych należą:
- rysy i pęknięcia spowodowane wykonaniem zbyt cienkiej warstwy otulenia zbrojenia, co sprawia, że przenikające przez nie wilgoć i dwutlenek węgla doprowadzają do korozji prętów zbrojeniowych,
- łuszczenie się zewnętrznej powierzchni betonu,
- zużycie się spoin między płytami,
- pękanie, wykruszanie powodujące nieszczelność i zawilgocenie warstwy ocieplającej ściany. Zawilgocenia powstają także na skutek kondensacji pary wodnej w ścianie i na jej powierzchni,
- skorodowane wieszaki płyt zewnętrznych.

Usuwanie szkód
Najpopularniejszym sposobem usunięcia powstałych szkód i poprawienia izolacyjności termicznej całej przegrody jest zastosowanie zespolonego systemu docieplenia albo wentylowanej fasady. Podczas montażu nowej elewacji należy pamiętać, że ciężar własny warstwy fakturowej prefabrykowanej ściany zwiększa się o ciężar systemu docieplającego, co prowadzi do wzrostu obciążeń wieszaków ściany nośnej płyty. Przeniesienie dodatkowego ciężaru przez istniejące wieszaki może nie być możliwe.
Trwałość i bezpieczeństwo nowej konstrukcji fasadowej mogą zapewnić dodatkowe, specjalne elementy wzmacniające. W Polsce dostępne są zabezpieczenia typu mechanicznego i mechaniczno-chemicznego. W pierwszych obciążenia są przejmowane tylko przez łącznik, w drugich łącznik współpracuje dodatkowo z klejem żywicznym.
Warunkiem zastosowania dodatkowych elementów kotwiących, wspomagających wieszaki, jest analiza konstrukcji budowlanej przeprowadzana dla każdego przypadku osobno. Pozwala ona określić położenie i stan techniczny istniejących wieszaków nośnych płyt, ustalić klasę betonu oraz grubość poszczególnych warstw zewnętrznej płyty ściennej budynku. Na tej podstawie wykonuje się obliczenia statyczne konstrukcji oraz rysunki konstrukcyjne z podaniem typu, liczby i pozycji elementów wzmacniających.
Poniżej przedstawiamy trzy systemy wzmacniania wieszaków, dostępnych na polskim rynku.

Zabezpieczenie mechaniczne
Firma EJOT proponuje zestaw, który składa się ze sworznia i mimośrodowej tulejki, wykonanych ze stali nierdzewnej. Oś otworu wewnętrznego tulejki jest przesunięta w stosunku do osi całego łącznika o 1,5 mm. Do trasowania i wiercenia otworów używa się specjalnego szablonu. Po wykonaniu i skontrolowaniu odwiertu, montuje się sworzeń i nakłada tulejkę. Za pomocą klucza dynamometrycznego obraca się tuleję względem osi podłużnej sworznia. Obrót należy wykonać maksymalnie o 180o, z momentem obrotowym wartości MDŁ40 Nm. Powoduje to zakleszczenie trzpienia w ściance nośnej, a tulejki w ściance osłonowej. Połączenie zabezpiecza się przed odkręceniem za pomocą kołka ze stali nierdzewnej, przechodzącego przez otwór w trzpieniu. Łączniki grupuje się parami. W jedną zewnętrzną płytę ścienną musi być wbudowana co najmniej jedna para łączników. Parę łączników montuje się pod kątem 80o w stosunku do powierzchni ściany, a ich osie są przeciwnie nachylone. Dzięki temu uzyskuje się dodatkowe zabezpieczenie położenia ścianki osłonowej. Przejęcie obciążeń poprzecznych następuje natychmiast po montażu. Rozwiązanie to nie przejmuje obciążeń rozciągających lub ściskających, wynikających z działania wiatru.

Zabezpieczenie mechaniczno-chemiczne
Firma FISCHER oferuje system FWS. Oprócz kotwy zestaw zawiera nabój z żywicą epoksydową. Kotew składa się z trzpienia wykonanego ze stali nierdzewnej oraz z tulei z tworzywa. Trzpień kotwy jest wyposażony w kanał wypływowy z otworem kontrolnym. Tuleja obejmuje trzpień w części, która będzie wbudowana w izolację termiczną. Jest wyposażona w uszczelki uniemożliwiające przepływ masy do warstwy termoizolacyjnej.
Po wywierceniu i oczyszczeniu otworu, jego dno wypełniane jest masą żywiczną, w której następnie umieszcza się kotew. Przy prawidłowym zakotwieniu nadmiar masy wypływa z otworów kontrolnych kotwy, omijając warstwę izolacji termicznej. Następnie masę wprowadza się do płyty okładzinowej przez otwór w kotwie, aż do momentu gdy zacznie ona wypływać przez otwory kontrolne. W jedną płytę zewnętrzną należy wbudować minimum dwa łączniki.

System HWB produkowany przez HILTI składa się z kotwy i ampułki zawierającej klej HEA z hybrydowej żywicy akrylowo-epoksydowej. Kotew ma dwa podstawowe elementy: trzon - śrubę ze stali nierdzewnej oraz nałożoną na niego tuleję z podłużnymi żeberkami, wykonaną z poliamidu zbrojonego włóknem szklanym. Po wywierceniu i oczyszczeniu otworu w ścianie, do jej części nośnej wkłada się ampułkę z klejem, a następnie wkręca w nią trzpień kotwy. Opracowano nomogram, na podstawie którego, w zależności od grubości warstwy ocieplającej i osłonowej oraz średnicy trzonu, można określić dopuszczalną siłę poprzeczną, z jaką można obciążać kotwę. System można stosować w mocno spękanych płytach zewnętrznych. Kotwy przejmują obciążenia w sposób elastyczny z dużej powierzchni płyty, dzięki plastikowym żeberkom tulejki. Tuleja redukuje naciski spowodowane różnicą temperatury w płycie zewnętrznej. Klej w obrębie otworu wzmacnia i stabilizuje osłabione rysami i spękaniami podłoże. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej