Balkonowy system renowacji betonu i żelbetu

2007-11-15 10:12

Balkony i tarasy wystawione są na działanie czynników zewnętrznych: wiatru, słońca, deszczu i śniegu. Są najbardziej narażonymi na zniszczenia elementami elewacji. Odpowiednie zabezpieczenie uchroni i zabezpieczy ich konstrukcje przed uszkodzeniem.

Pod wpływem obecnego w powietrzu dwutlenku węgla i wody zachodzi proces karbonatyzacji, którego skutkiem może być korozja stali zbrojeniowej. Rdzewiejąca stal powoduje dalsze uszkodzenie i niszczenie konstrukcji betonowej.
Firma Dryvit wprowadziła na rynek system produktów Vandex do zabezpieczenia i renowacji płyt balkonowych.

 

W celu wykonania naprawy balkonu należy odpowiednio przygotować podłoże:

 • usunąć stare powłoki i okładziny przez skucie lub mechaniczne usunięcie,
 • usunąć zerodowany beton i osłonić stal zbrojeniową w całym przekroju,
 • skuć brzegi uszkodzeń tworząc uskok o wysokości około 10 mm,
 • oczyścić stal zbrojeniową z rdzy,
 • oczyścić całą płytę z pyłu i kurzu.

 

Dalszym etapem jest ocena stanu nośności płyty żelbetowej, której powinien dokonać uprawniony inżynier budowlany. Po dopuszczeniu płyty do napraw należy przeprowadzić dalsze etapy renowacji:

   

 • zabezpieczyć antykorozyjnie stal, nakładając pędzlem odpowiedni środek na pręty zbrojeniowe,
 • wykonać warstwę szczepną za pomocą rozwodnionej zaprawy, nanoszonej na całą powierzchnie szczotką,
 • zrobić reprofilację betonu - uzupełnić ubytki zaprawą i miejsca napraw przykryć folią na czas dojrzewania zaprawy. W zależności od rodzaju zaprawy wykonać następną warstwę w czasie od 1 do 4 dni,
 • wykonać warstwę spadkową stosując odpowiednia zaprawę w zależności od grubości nakładanej warstwy. Powierzchnię spadkową należy pozostawić chropowatą - uformować na przykład za pomocą szczotki. Po wykonaniu tej warstwy powierzchnię przykryć folią do czasu dojrzewania zaprawy,
 • wykonać izolacje przeciwwilgociową, zabezpieczając odpowiednimi produktami połączenia np. ściany z płytą.

Schemat naprawy płyty balkonowej

   

1. Środek antykorozyjny do zbrojenia.
2. Warstwa szczepna.
3. Reprofilacja ubytków w betonie.
4. Warstwa spadkowa.
5a. Membrana izolująca połączenia.
5b. Membrana wodoszczelna.
6. Klej do płytek.
7. Płytki ceramiczne.

W oferowanym systemie do naprawy i ochrony betonu znajdują się następujące produkty:

 • VANDEX CORROSION PROTECTION M - mineralny środek do zabezpieczania antykorozyjnego stali, warstwa szczepna. Tworzy ochronę korozyjną na bazie mineralnej. Jest odporny na działanie soli, dyfuzji pary wodnej, redukuje wnikanie CO2. Dostępny w wiadrze 5 kg, zużycie ok. 2 kg/m2. VANDEX CRS REPAIR MORTAL 05 - cementowa zaprawa modyfikowana tworzywem sztucznym do reprofilacji betonu. Stosowana jako warstwa szczepna. Po zmieszaniu z wodą gotowa do użycia. Zaprawa o obniżonej tendencji do skurczu. Odporna na działanie mrozu, wysoka wytrzymałość na ścianie. Pozwala na budowanie warstwy o grubości od 10 do 50 mm. Dostępna w worku 25 kg, zużycie ok. 19,5 kg/m2 na warstwę o grubości 10 mm.
 • VANDEX RAPID XL - jednoskładnikowa cementowa, szybkowiążąca zaprawa do napraw i reprofilacji betonu. Odporna na obciążenia po 2 godzinach. Zaprawa o obniżonej tendencji do skurczu. Pozwala na budowanie warstwy o grubości od 10 do 100 mm. Dostępna w worku 25 kg, zużycie ok. 20 kg/m2 na warstwę o grubości 10 mm.
 • VANDEX BB75 - mikrozaprawa uszczelniająca do tworzenia powierzchniowej izolacji przeciwwilgociowej. Nie powoduje wykwitów, ma działanie hydrofobowe. Minimalna grubość warstwy do stworzenia membrany wodochronnej to 2 mm.
 • Wymienione wyżej produkty są gotowe do użycia po zmieszaniu z wodą.
 • VANDEX CEMELAST - dwuskładnikowa, zmodyfikowana polimerem zaprawa do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej. Stosowana do betonu, muru, zaprawy. Dzięki elastycznym właściwościom używana w strefach narażonych na pęknięcia lub problemy deformacyjne. Odporna na wodę i wilgoć, otrzymywana po zmieszaniu jednego worka VANDEX BB75 (suchy składnik) z jednym pojemnikiem (9 l) płynu VANDEX CEMELAST LIQUID. Opakowanie i zużycie: BB75 - worek 25 kg, ok. 3 kg/m2 na warstwę 2 mm; CEMELAST LIQUID- pojemnik 9 l, ok. 1l/m2 na warstwę 2 mm.
 • VANDEX CONSTRUCTION JOINT TAPE - taśma uszczelniająca z syntetycznego kauczuku, pokryta sprężystą włókniną odporna na związki alkaliczne. Dostępna w wymiarze o szerokości 180 mm, w rolce 30 m. Zużycie ok.1/1.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej