Wełna mineralna Knauff Insulation. Technologia ECOSE

2012-05-28 18:04
wełna mineralna knauf
Autor: brak danych

Tradycyjna wełna mineralna uważana jest za najbardziej ekologiczny materiał izolacyjny. Technologia ECOSE firmy Knauff Insulation podnosi tę poprzeczkę jeszcze wyżej – mineralna wełna szklana produkowana tą metodą ma bardzo dobre parametry techniczne i doskonałą charakterystykę środowiskową.

Mineralna wełna szklana firmy Knauff Insulation jest produkowana w innowacyjnej technologii ECOSE bez użycia żywic formaldehydowych. Do jej produkcji stosuje się surowce naturalne takie jak szkło i piasek. W dużym stopniu wykorzystuje się materiały z recyklingu – stłuczka szklana stanowi aż 80% szkła używanego w produkcji wełny mineralnej.

Jak powstaje wełna szklana

Z surowców stopionych w piecu, za pomocą specjalnych spinnerów wytwarza się mikroskopijne włókna szklane. Mata lub płyta powstaje w wyniku łączenia włókien za pomocą spoiwa. W tradycyjnych technologiach wykorzystuje się spoiwa z żywic fenolowo-formaldehydowych lub akrylowych. W produkcji wełny szklanej w technologii ECOSE stosuje się opatentowane spoiwo na bazie naturalnej skrobi niezawierające sztucznych barwników, ani substancji ropopochodnych. To głównie dzięki niemu wyrób jest ekologiczny i nie emituje szkodliwych związków. Gotowe wyroby z wełny mineralnej firmy Knauff mają brązowy kolor, co jest efektem procesu łączenia włókien spoiwem naturalnym. Odróżnia to wełnę ECOSE od wełny produkowanej z wykorzystaniem żywic organicznych. Wełny takie maja zabarwienie odpowiednio: żółte lub białe. Niektórzy producenci dodatkowo barwią wyroby, żeby nadać im atrakcyjniejszy wygląd.

Parametry techniczne wełny mineralnej ECOSE

Właściwości mineralnej wełny szklanej Knauff Insulation niczym nie ustępują lub przewyższają wskaźniki uzyskiwane przez tradycyjne wyroby tego producenta. Izolacyjność cieplna i akustyczna, odporność ogniowa, klasa reakcji na ogień, właściwości mechaniczne są takie same lub lepsze jak w przypadku wełny produkowanej tradycyjnie. Wełna ECOSE nie stanowi pożywienia dla mikroorganizmów: nie gnije nie butwieje, nie sprzyja rozwojowi pleśni.

Przy zachowaniu dużej zawartości surowców wtórnych uzyskano podwyższoną trwałość produktu. Wełnę tę wyróżnia zdecydowanie mniejsza utrata sprężystości z upływem czasu składowania, dłużej zachowuje zdolność do rozprężania.

Nie bez znaczenia są inne właściwości użytkowe – wełna ta nie ma zapachu, jest mniej drażniąca od tradycyjnej wełny, jest łatwa w obróbce Potwierdzają to testy przeprowadzone przez producenta na 500 wykonawcach w Europie.

Parametry ekologiczne

Dzięki swoim właściwościom produkty powstające w technologii ECOSE można uznać za bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Stosowanie surowców naturalnych i wtórnych oraz wyeliminowanie fenolu i formaldehydu z procesu produkcyjnego poprawiło charakterystykę środowiskową. Potwierdzają to deklaracje środowiskowe EPD uzyskane dla wszystkich produktów (!) i inne certyfikaty.

Jakość powietrza wewnętrznego. Stosowanie wełny ECOSE nie wpływa negatywnie na jakość powietrza w pomieszczeniach i zdrowie użytkownika. Wełna nie ma działania kancerogennego. Wyroby uzyskały między innymi najwyższą ocenę (pięć gwiazdek) w certyfikacie jakości powietrza EuroFins Indoor Air Comfort Gold , Znak Błękitnego Anioła, Greenguard for Children and School (USA).

Niższa energia skumulowana. Naturalne spoiwo stosowane w technologii ECOSE jest nawet o 70% mniej energochłonne niż inne tradycyjne substancje łączące, co przyczynia się do obniżenia wskaźnika GWP (potencjał globalnego ocieplenia) oraz energii skumulowanej w gotowym produkcie o 4-10%.

Wpływ na charakterystykę środowiskową budynków. Stosowanie wełny o wysokich parametrach środowiskowych wpływa na polepszenie charakterystyki całego budynku, w którym jest stosowana.

Recykling. Wełna zawiera szkło, które w 80% pochodzi z recyklingu i sama w 100% nadaje się do ponownego przetworzenia.

Obniżona emisyjność produkcji. Zmniejszono niekorzystne oddziaływanie na środowisko pracy.

Oszczędne opakowania. Wełna jest skompresowana w opakowaniu 9:1, co pozwala ograniczyć powierzchnię magazynową, koszty transportu i zużycie folii do opakowania. Na opakowaniu zmniejszono powierzchnię zadruku, dzięki czemu udało się ograniczyć również zużycie farby drukarskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej