Stropy ze zintegrowanym ogrzewaniem i opcją chłodzenia

2010-06-07 16:23
Inteligentny strop - grzeje i chłodzi
Autor: Dennert

Jak najskuteczniej zapewnić optymalną temperaturę w budynku, rezygnując z tradycyjnych grzejników? Nowe stropy DX-Therm ze zintegrowanym ogrzewaniem i opcją chłodzenia oferują komfortowe, energooszczędne i przyjazne dla zdrowia ciepło w każdym pomieszczeniu. Ogrzewanie wykorzystujące zjawisko promieniowania minimalizuje unoszenie się kurzu i zapewnia właściwy mikroklimat wnętrza.

Inteligentny strop - grzeje i chłodzi
Autor: Dennert

Komfort cieplny w domach, mieszkaniach i biurach zależy przede wszystkim od równomiernego rozłożenia temperatury w pomieszczeniu. Tymczasem najczęściej stosowane ogrzewanie konwekcyjne (grzejniki, ogrzewanie podłogowe) powoduje, że temperatura powierzchni elementów pomieszczenia (ścian, drzwi, mebli itp.) jest różna od temperatury powietrza. W praktyce oznacza to, że siedząc przy oknie lub ścianie odczuwamy chłód. Dzieje się tak, gdyż nasz organizm traci ciepło, oddając je chłodniejszym elementom pomieszczenia.

Jest to zgodne z podstawową zasadą fizyki. Ściany i okna to elementy, które przy ogrzewaniu konwekcyjnym mają wyraźnie niższą temperaturę niż ta, panująca w środku pomieszczenia. Taka sytuacja może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Aby odczuwane przez nas ciepło było korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia, temperatura pomieszczenia i powierzchni jego elementów powinna być mniej więcej na takim samym poziomie. Decydującym czynnikiem jest sposób przekazywania ciepła.

– Jedną z najbardziej efektywnych dróg jego przenoszenia jest promieniowanie - mówi Oskar Gornisiewicz z firmy Dennert. W procesie promieniowania ciepło jest przekazywane do zimnych elementów np. ścian, podłogi, a następnie do otoczenia. Taka wymiana gwarantuje równomierne, łagodne i przyjemne rozchodzenie się ciepła, zapewniając identyczną temperaturę w całym pomieszczeniu – dodaje Gornisiewicz.

Przeczytaj więcej o przekazywaniu ciepła przez promieniowanie

Stropy DX-Therm: charakterystyka

Model przenoszenia ciepła przez promieniowanie został zastosowany w płytach stropowych DX-Therm firmy Dennert. Wykorzystują one całą powierzchnię sufitu do efektywnego grzania pomieszczeń.
– Rozwiązanie jest tak skuteczne, że możemy zrezygnować z instalacji innego systemu grzewczego, na przykład grzejników czy ogrzewania podłogowego – mówi Oskar Gornisiewicz. DX-Therm sprawdzi się zatem w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach lub pomieszczeniach, którym chcemy nadać unikalny charakter. System grzewczy umieszczony jest bezpośrednio w stropie i nie wymaga podwyższenia podłogi, jak przy ogrzewaniu podłogowym. Dzięki takiej konstrukcji zapewnia jeszcze większą swobodę projektowania i urządzania pomieszczeń.

Zdrowe stropy

Wykorzystanie zasady promieniowania do ogrzewania budynków wpływa korzystanie nie tylko na samopoczucie, ale także na zdrowie. Wadą tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego jest  bowiem samo zjawisko konwekcji, tj. wymiany powietrza na skutek różnicy temperatur. W wyniku przemieszczania się powietrza dochodzi do unoszenia się kurzu oraz znajdujących się w nim zanieczyszczeń (roztoczy, zarodników pleśni itp.), które mogą negatywnie wpływać na zdrowie, szczególnie alergików i małych dzieci. Ogrzewanie wykorzystujące zjawisko promieniowania minimalizuje unoszenie się kurzu, zapewniając przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach.
– Udział konwekcji przy ogrzewaniu za pomocą stropu DX-Therm wynosi zaledwie 2% - tłumaczy Oskar Gornisiewicz z firmy Dennert.

... oszczędne stropy

Przy wyborze ogrzewania ważną rolę dla każdego inwestora odgrywają również takie czynniki, jak efektywność i koszty utrzymania systemu grzewczego. Zastosowane stropy DX-Therm pozwalają zaoszczędzić do 30% energii w porównaniu do ogrzewania podłogowego lub z użyciem grzejników. Jest to możliwe dzięki szybkiemu czasowi reakcji: stropy osiąga pełną wydajność już po 66 minutach. Ponieważ promieniowanie cieplne rozchodzi się ze stropu na poszczególne elementy budowlane pomieszczenia, panele, dywany czy izolacja podłogi nie wpływają na efektywność rozwiązania. Do zasilania DX-Therm można wykorzystać zarówno gaz, olej, prąd, a najlepiej pompy ciepła, przy zastosowaniu których możliwe jest również energooszczędne chłodzenie. 

Stropy DX-Therm dostarczane są na budowę w gotowych elementach. Jego duża wytrzymałość (500 kg/m2) powoduje, że rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w biurach i budynkach użyteczności publicznej.

Informacje o firmie:
Firma Dennert została założona w 1933 r. w Schlüsselfeld w Niemczech. Oferuje kompletne rozwiązania budowlane przeznaczone zarówno dla budownictwa jedno, jak i wielorodzinnego. W ofercie firmy znajdują się między innymi: kompletne systemy stropowe, schody, systemy ścian.  Ze swoim rocznym obrotem w wysokości 70 mln euro, 7 zakładami produkcyjnymi oraz około 550 pracownikami, Dennert zajmuje czołową pozycję wśród producentów w swojej branży. Od 2007 r. firma funkcjonuje również w Polsce. Przedstawiciele Dennert są obecni na terenie Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Poznania, Szczecina i Wrocławia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej