Ocieplenie podłogi na gruncie i stropu nad piwnicą. Czym się kierować przy wyborze izolacji termicznej?

2016-05-02 13:14
podloga na gruncie ocieplanie styropianem
Autor: Mariusz Bykowski W przypadku domów niepodpiwniczonych, podłoga kładziona na gruncie wymaga termoizolacji ograniczającej wyrównywanie temperatur między ciepłym wnętrzem a zimnym gruntem.

Ocieplenie podłogi od strony gruntu ma równie duże znaczenie jak termomodernizacja ścian czy dachu. Wybór styropianu, wełny mineralnej czy polistyrenu ekstrudowanego zależy od rodzaju podłoża na jakim będą układane.

Dobrze izolująca ciepło podłoga to niezwykle ważny element termoizolacji budynku. Ograniczenie „ucieczki” ciepła z wnętrz domu ma wpływ na komfort użytkowania. Zabezpieczenie przed stratami ciepła od strony gruntu ma równie duże znaczenie jak termomodernizacja ścian czy dachu.

Ocieplenie podłogi na gruncie

W przypadku domów niepodpiwniczonych, podłoga kładziona na gruncie wymaga termoizolacji ograniczającej wyrównywanie temperatur między ciepłym wnętrzem a zimnym gruntem. O ile w przypadku ścian zewnętrznych możemy położyć dodatkowe warstwy materiałów izolacyjnych, o tyle w przypadku podłogi sprawa jest bardziej skomplikowana. Dołożenie warstw izolacji spowodowałoby podniesienie poziomu podłogi, a co za tym idzie konieczność skracania wszystkich skrzydeł drzwiowych w domu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest usunięcie starej podłogi i ułożenie w jej miejscu nowej.

Decydując o wyborze materiałów ociepleniowych, trzeba zwracać uwagę na to, na jakim podłożu będą układane. Jeśli podłoże będzie np. betonowe, możemy sięgnąć na przykład po płyty styropianowe lub hydrofobową wełnę mineralną (twarda, o dużej gęstości i odporności na odkształcenia). W obu przypadkach grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić min. 10 cm. Wybierając styropian, warto zastosować płyty o frezowanych krawędziach układanych „na zakładkę”, co zmniejszy ryzyko powstania mostków termicznych na łączeniach. W przypadku wełny mineralnej, konieczne jest natomiast umieszczenie jej pomiędzy warstwami hydroizolacji.

Wśród dostępnych na rynku materiałów, na uwagę zasługuje również polistyren ekstrudowany. Cechuje go znikoma nasiąkliwość, co ma szczególne znaczenie przy podłogach mających bezpośredni kontakt z gruntem. Co równie ważne – jest też bardzo wytrzymały mechanicznie. Dzięki temu będzie tylko nieznacznie uginał się pod wpływem nacisków i obciążeń podczas standardowego użytkowania.

Można także sięgnąć po piankę poliuretanową. To metoda wyjątkowo odporna na wilgoć. Powłoka z pianki gwarantuje ciągłość, co eliminuje problem łączenia izolacji i ryzyko powstania mostków termicznych. Nie bez znaczenia są właściwości hydroizolacyjne i niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ = 0,024W/m2k) tego materiału. Dzięki takim właściwościom to również bardzo dobre rozwiązanie w przypadku podług gruntowych.

Ocieplenie stropu nad piwnicą

Jest to stosunkowo prosty zabieg – wymaga zamocowania materiału izolacyjnego od spodu stropu. Można wykorzystać do tego np. płyty styropianowe o grubości min. 6 cm. Płyty przykleja się do stropu i dodatkowo mocuje kołkami. Wykończenie ocieplonych stropów zależy od sposobu użytkowania piwnic. Jeśli są to pomieszczenia wykorzystywane przez domowników i wymagają estetycznego wykończenia można do płyt przykleić siatkę z włókna szklanego, a na nią warstwę tynku i na koniec pomalować.

Należy też zadbać o eliminację wszelkich nieszczelności w miejscach przechodzenia rur przez strop (np. pianką poliuretanową) oraz uszczelnienie okien, drzwi i bramy garażowej.

Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org

ocieplenie stropu welna mineralana
Autor: Robert Szarapka Decydując o wyborze materiałów ociepleniowych, trzeba zwracać uwagę na to, na jakim podłożu będą układane

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

ciepla podloga ogrzewanie podlogowe
Autor: Andrzej Szandomirski Ciepła podłoga to przyjemność nie tylko dla stóp
nfosigw logo
Autor: NFOŚiGW
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej