Ocieplanie styropianem: szara płyta

2007-05-31 18:11

Nowy rodzaj płyt styropianowych ma kolor srebrnoszary. Zabarwienie nadaje im dodatek grafitu, powodujący zwiększenie absorpcji promieniowania cieplnego. Rozwiązania to zwiększa izolacyjność cieplną produktu w stosunku do styropianów tradycyjnych.

W 2002 roku firma Termo Organika wprowadziła do swojej oferty nowy produkt - szary styropian o nazwie Termo-Lambda

Termo-Lambda jest to styropian z dodatkiem grafitu, wytwarzany w firmie BASF na bazie surowca o nazwie Neopor® .Firma produkuje nowe płyty styropianowe dopiero od kilku miesięcy, mimo to materiał został zastosowany już przy docieplaniu dużych osiedli w Warszawie i Krakowie.

Płyty te mają kolor srebrnoszary, zabarwienie nadaje im dodatek grafitu, powodujący zwiększoną absorpcję promieniowania cieplnego. Zastosowanie tego rozwiązania zwiększa izolacyjność cieplną produktu w stosunku do styropianów tradycyjnych.

Współczynnik przewodności cieplnej typowego materiału używanego do termoizolacji fasad wynosi ok. 0,04 W/mK, a w przypadku płyt z dodatkiem grafitu osiąga wartość ok. 0,032 W/mK. Lepsza izolacyjność oznacza oszczędność, ponieważ już po 3-4 latach zwracają się nakłady na ocieplanie.
Nowy produkt pozwala stosować cieńsze warstwy styropianu w miejscach, gdzie uzyskanie optymalnej izolacyjności cieplnej przy użyciu tradycyjnych materiałów jest niemożliwe.
Cieńsze płyty nie tracą z właściwości termoizolacyjnych, jakimi charakteryzuje się tradycyjny styropian. Zamiast styropianu białego o grubości 12 cm, można zastosować 10-centymetrową płytę. Ma to znaczenie np. w ocieplaniu budynków zabytkowych, w których na znaczne pogrubianie ścian nie wyrazi zgody konserwator zabytków. Z tego powodu płyty nadają się także do ocieplania logii balkonowych.

Większość osób dotychczas nie decydowała się na ocieplenie, ponieważ tradycyjny styropian znacznie zmniejszył by wymiary pomieszczenia. Nowe płyty mają także zastosowanie w izolacji tzw. mostków cieplnych.
Płyty produkowane są w wymiarach 500x1000 mm, o grubości od 10 do 200 mm, z wykończeniem zakładkowym lub bez. Technologia montażu nowego wyrobu jest taka sama, jak w przypadku styropianu tradycyjnego. Płyta może być wykańczana na boku na pióro-wpust, zakładkę.

Dane techniczne
Gęstość pozorna min. 15 kg/m3
Temperatura stosowania max 80 oC (jak klasyczny styropian)
Stabilność wymiarów w temperaturze 70 OC, po 48 godzinach nie więcej niż +/- 1,00
Palność samogasnący
Nasiąkliwość max 1,8 %  (jak klasyczny styropian)
Opór pary wodnej brak danych (podobnie jak klasyczny styropian)
Wytrzymałość na rozciąganie min. 100 kPa
Wytrzymałość na ściskanie min. 80 kPa przy 10% odkształceniu
Współczynnik przewodności cieplnej 0,032 W/mK
Chłonność wody po 24 godzinach nie więcej niż 1,5 %
Aprobata Techniczna nr ITB-AT-15-5630/2002
Atest Higieniczny nr HK/B/1538/0/2002

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej