Ocieplanie: stropy nad piwnicą

2009-04-27 13:38
Ciepły strop nad piwnicą
Autor: KEMATHERM Polska Sp. z o.o. Dobrze docieplona piwnica, także w miejscach trudnodostępnych, zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem mieszkań w dolnych partiach budynku i likwiduje problem zimnej podłogi w mieszkaniach na parterze

Nawet do 12% energii traci się w budynkach przez nieocieplone stropy piwnic. Po ułożeniu izolacji mieszkańcy parterów chwalą ciepłe podłogi i znaczną poprawę komfortu nie tylko termicznego, ale i akustycznego.

Ciepły strop nad piwnicą
Autor: KEMATHERM Polska Sp. z o.o.

Mieszkańcy domów w Koszalinie należących do spółdzielni „Na Skarpie” wkrótce będą mieć cieplej w mieszkaniach. Wszystko za sprawą docieplenia piwnic systemem TERMOGRAN. Prace rozpoczęte w marcu 2008 roku potrwają do 2011 r.

Docieplone ściany, stropodachy, wymiana okien - koszalińskie budynki powstałe w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych poddawane są gruntownym termomodernizacjom. Powód? Poszukiwanie oszczędności poprzez zmniejszanie strat energii cieplnej. Żeby jeszcze bardziej je zminimalizować, koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie” zdecydowała się docieplić stropy piwnic w należących do niej 71 budynkach. Według badań, niedocieplone stropy najniższej kondygnacji budynków są powodem dużych strat energii, a zimne podłogi skutkują chorobami reumatycznymi mieszkańców.

Zobacz także: Termoizolacja od wewnątrz

Nie tylko wymiana okien

- Termorenowacja w Polsce jest procesem zaawansowanym. W budynkach docieplane są ściany, stropodachy, wymieniane okna, izolowane instalacje c.o. i c.w. Wszystkie działania zmierzają do uzyskania jak najmniejszego zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynków - mówi Piotr Michalak, Dyrektor Sprzedaży katowickiej firmy KEMATHERM Polska Sp. z o.o., zajmującej się docieplaniem. I chociaż efekty prowadzonej termomodernizacji, w postaci zmniejszających się strat ciepła są zauważane w stosunkowo szybkim czasie, to spółdzielnie mieszkaniowe oraz zarządcy nieruchomości poszukują dalszych możliwości ich ograniczenia. Coraz częściej oszczędności w kosztach eksploatacji poszukuje się w piwnicach.

Problem zimnej podłogi

Z danych firmy KEMATHERM wynika, że w ponad 80% budynkach powstałych w Polsce w latach 70–tych i 80–tych znaczne ilości ciepła uciekają poprzez stropy nad piwnicami. Strata ciepła poprzez tę przegrodę powoduje wychłodzenie podłogi w mieszkaniach na parterze i uciążliwy dla mieszkańców problem zimnej podłogi. I choć wielu mieszkańców próbuje radzić sobie z nim na własną rękę, przykrywając podłogę panelami bądź dywanami, są to rozwiązania doraźne i mało skuteczne.
–  Problem zimnej podłogi pojawia się nawet w budynkach wcześniej poddanych termomodernizacji. Żeby go zlikwidować nie wystarczy ocieplenie ścian budynku, stropodachu czy wymiana okien. Ogromnym problemem są niedocieplone stropy piwniczne, czyli przegrody oddzielające parter od piwnicy. To one odpowiadają za wychłodzenie mieszkań na dolnych kondygnacjach budynku oraz za znaczne straty ciepła w mieszkaniach na parterze – twierdzi Michalak.
Zimna podłoga, której temperatura spada nawet poniżej 10oC to straty w spółdzielczej kasie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zaledwie dwu- lub trzycentymetrowa warstwa izolacyjna stropu, zbyt mała żeby uchronić mieszkania przed przedostawaniem się zimna do środka.

System TERMOGRAN

Służy do docieplania piwnic metodą natrysku materiału izolacyjnego. Jest on alternatywą dla dotychczasowych metod: BSO (lekkiej-mokrej) i suchej zabudowy. Jest to także jeden z najczęściej wybieranych sposobów docieplania piwnic, zwłaszcza tych z instalacjami c.o., c.w.u. czy prowadzonymi na wierzchu instalacjami elektrycznymi.
– System TERMOGRAN jest często wybierany przez spółdzielnie ze względu na możliwość jego zastosowania w miejscach trudnodostępnych, niezależnie od układu licznych instalacji. Dotychczas utrudniony dostęp oraz obecność w poziomie sufitu różnego rodzaju instalacji była główną przyczyną pomijania docieplania piwnicy w procesie termomodernizacji – mówi Piotr Michalak.

System ma bardzo dobre właściwości cieplne, jest odporny na korozję, a przede wszystkim jest szybki w realizacji i dzięki temu nieuciążliwy dla mieszkańców termomodernizowanych budynków. Procesy dociepleniowe w systemie TERMOGRAN mogą być prowadzone przez cały rok. Izolacja cieplna jest wykonywana bezpośrednio na budowie metodą natrysku pneumatycznego na mokro za pomocą specjalnych agregatów natryskowych. Natrysk umożliwia uzyskanie izolacji o grubości do 10 cm. To właśnie ta warstwa odpowiedzialna jest za zatrzymanie ciepła. Po związaniu i stwardnieniu zaprawy uzyskuje się tynk o porowatej powierzchni i fakturze baranka.

Prace termoizolacyjne w Spółdzielni „Na Skarpie“ wykonuje licencjonowany wykonawca systemu TERMOGRAN, firma Hydro Marek Drozd z Koszalina, dostawcą technologii i systemu jest katowicka firma KEMATHERM. Polska Sp. z o.o.

- Ogromny wpływ na wybór systemu miał też fakt, że warstwa izolacyjna na stropie jest jednocześnie doskonałą przegrodą ogniową, gdyż jest to materiał niepalny - mówi Stanisław Górawski, Prezes Zarządu SM "Na Skarpie".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej