O oszczędności podczas Forum Nowoczesnych Technologii: naturalna wełna mineralna

2010-02-01 12:01
Zrównoważony rozwój podczas Forum Nowoczesnych Technologii
Autor: Knauf Insulation Ewa Kosmala z firmy Knauf Insulation podczas Forum Nowoczesnych Technologii

Budownictwo zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju stało się jednym z wiodących tematów Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2010.

O tym jak projektować i budować tego typu obiekty dyskutowano nie tylko w halach wystawowych, ale także podczas Forum Nowoczesnych Technologii – wydarzenia towarzyszącego targom, podczas którego nagrodzono najbardziej innowacyjne produkty na polskim rynku.

Budownictwo pochłania aż 40% całkowitej konsumpcji energii na świecie.
- Udział budownictwa w ogólnym bilansie zużycia energii można zmniejszyć nawet o połowę poprzez poprawę takich elementów, jak chociażby izolacyjność termiczna budynków – mówi Ewa Kosmala z firmy Knauf Insulation. – Niestety wciąż nie potrafimy racjonalnie gospodarować dostępnymi zasobami energetycznymi i w ogromnej mierze bazujemy na szkodliwych substancjach ropopochodnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niedostateczna jakość energetyczna budynków kosztuje Europę 270 bilionów euro rocznie.

Z danych zaprezentowanych podczas targów przez firmę Knauf Insulation wynika, że wykorzystanie do budowy domów nowoczesnych, ale jednocześnie powszechnie dostępnych już produktów i technologii, spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju, może przynieść redukcję emisji CO2 do atmosfery na poziomie 460 mln ton rocznie. W ciągu jednego dnia oszczędzilibyśmy dodatkowo nawet 3,3 mln baryłek ropy. Aby osiągnąć zamierzony efekt potrzeba jednak determinacji.

– Na każdy produkt należy patrzeć przez pełen cykl jego życia – zaznacza Ewa Kosmala. – Od dostarczenia surowców składowych do fabryk, poprzez proces produkcji, a następnie wykorzystanie produktu, na utylizacji kończąc. Przykładem takiego podejścia jest naturalna wełna mineralna produkowana w ECOSE® Technology, czyli z naturalnie występujących lub wtórnych surowców, wolna od formaldehydu, fenolu, akrylu i sztucznych barwników. Co warte podkreślenia, naturalne spoiwo stosowane w tej nowej wełnie mineralnej zapewnia nawet o 70% niższą energochłonność. Przy zachowaniu wszystkich parametrów tradycyjnej wełny mineralnej, produkt poprawia charakterystykę środowiskową budynków. Jest przyjazny zarówno dla środowiska, jak i dla wykonawców – nie ma zapachu, jest miły w dotyku, łatwy w obróbce i montażu, mniej pylący.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej