Kupujesz styropian? Sprawdź normy!

2007-05-29 18:24

Katastrofalnie spada jakość docieplenia budynków w Polsce. Wzrosną koszty ogrzewania, zmniejszy się za to wartość nieruchomości. Stracą właściciele i inwestorzy.

Producenci alarmują: kupujesz styropian? Sprawdź normy

Od 50 lat jednym z głównych materiałów ocieplenia budynków na świecie jest styropian. Bardzo popularny w Polsce pełni rolę dobrego zabezpieczenia przed utratą ciepła. Ale tylko wtedy, gdy spełnia podstawowe wymogi produkcyjne i osiąga odpowiednie parametry. Tymczasem od kilkunastu miesięcy widoczny jest dramatyczny spadek jakości, sprzedawanego w naszym kraju, styropianu. Nieuczciwi producenci nie stosując się do obowiązujących norm, sprzedają nieświadomym tego klientom wybrakowany towar - alarmuje Rigips Polska - Stawiany Sp z.o.o członek Stowarzyszenia Producentów Styropianu (SPS) zrzeszającego największych producentów w Polsce.

Skutki takiej sytuacji dotkliwie odczują to już wkrótce inwestorzy i właściciele mieszkań. Poważne straty finansowe związane z wyższymi kosztami ogrzewania, awarie budowlane (widoczne spoiny pomiędzy płytami EPS a nawet ich odspojenie), a przede wszystkim gorszy wynik w audycie energetycznym(1 i obniżenie ceny nieruchomości to główne zagrożenia powodowane obecną sytuacją na rynku styropianu.

Świadectwa energetyczne wymagane

Od początku 2006 roku obowiązują ustalenia Dyrektywy Europejskiej 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków(2. Egzekwują one obowiązek posiadania świadectw energetycznych. Każda nieruchomość zostanie zakwalifikowana do jednej z 7 klas energetycznych (od A do G).

Właściciele nowych, przeznaczonych do sprzedaży lub modernizowanych budynków muszą uzyskać certyfikat, w którym znajdą się informacje o poziomie zużycia energii pierwotnej w budynku. Im niższa klasa tym niższa wycena wartości inwestycji. Wprowadzenie świadectw ma skłonić inwestorów do uszczelnienia budynków tak, by straty ciepła były jak najmniejsze. Wiąże się to bezpośrednio z jakością używanych do ocieplania materiałów.

Niestety intencje ustawodawców nie przystają do sytuacji na rynku budowlanym. Zalewa nas fala styropianu słabej jakości.

Styropian pod kontrolą

Firmy należące do SPS regularnie poddają się kontroli specjalnej komisji, a swój styropian oznaczają symbolem jakości ze słoneczkiem SPS. Znak ten jest jedynym funkcjonującym na polskim rynku potwierdzeniem wysokiej jakości produktów spełniających wymagania europejskiej normy PN-EN 13163 oraz normy "zastosowaniowej" PN-B-20132(3.

Odbiorcy mogą jednak również sami ocenić jakość zakupionego produktu. Trudno zbadać jego współczynnik przewodzenia ciepła czy poziom naprężania ściskającego.
Można za to zważyć kupowany styropian, który by spełniać wymogi europejskiej normy EN 13163 - w zależności od odmiany - nie może ważyć mniej niż:

  • EPS 50 - 11,0 kg/m3
  • EPS 70 - 13,5 kg/m3
  • EPS 100 - 17,5 kg/m3

Dzięki temu prostemu zabiegowi można zabezpieczyć się przed nieuczciwymi dostawcami dociepleń, a ocieplane budynki nie będą tracić energii i podniosą swoją wartość ustalaną na podstawie audytu energetycznego.


1) audyt energetyczny to ekspertyza określająca zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Wskazuje się w nim najlepsze rozwiązania pod kątem kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii. Są one wiążące dla założeń projektu budowlanego. Audyt powinien zawierać: dane identyfikacyjne oraz ocenę stanu technicznego budynku, lokalnego źródła ciepła, lokalnej sieci ciepłowniczej; opis możliwych wariantów realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i jednego z nich jako optymalnego.

2) Ustawa wprowadzająca audyt energetyczny nieruchomości ma na celu doprowadzenie do pełnej jawności oraz znajomości ich stanu energetycznego, co w praktyce ma się przyczynić do stałego zmniejszania zużycia energii. O klasie energetycznej będzie decydował stan techniczny budynku oraz użyte do jego budowy technologie. Klasa świadectwa (A - F) będzie wpływać na cenę nieruchomości i wysokość opłat, a jego okazanie będzie konieczne przy zawarciu umowy sprzedaż lub najmu.

3) Według nowej normy podstawowym parametrem charakteryzującym styropian jest współczynnik przewodzenia ciepła oraz poziom naprężania ściskającego przy 10%-owym odkształceniu względnym. Istnieje prosta zależność pomiędzy wagą styropianu, a tymi dwoma parametrami. Gęstość pozorna, czyli ilość kg na 1m3 jest parametrem pomocniczym, ale jednak bardzo istotnym, a przy tym łatwym do zweryfikowania przez każdego klienta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej